کد مطلب: 11440
 
روحانی بالاخره جمله ی کلیدی اش را گفت
وحید یامین پور
دوشنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۴ ساعت ۱۱:۱۳
۱۲
 
به نظر می رسد نشست مطبوعاتی دیروز حسن روحانی برای گفتن این جمله ی کلیدی بودهاست :"مردم می خواهند همه تحریم ها برداشته شود... ما می‌توانیم به هیأت مذاکره کننده اجازه دهیم راجع به بقیه موضوعات هم با دنیا صحبت کنند و در آن مذاکرات هم باز به نتیجه ای شبیه به برجام خواهیم رسید».

نتیجه ی روشن این اظهارات کشاندن منطق برجام از صنعت هسته ای به سایر عرصه هاست. همانطور که پیش بینی می شد، توافق برای تعطیلی صنعت هسته ای قدم اول مذاکرات بوده و بتدریج به بهانه رفع تحریم ها، سایر مولفه های استراتژیک استقلال کشور هم قابل مذاکره خواهند شد.

تحریمها علل چهارگانه ای دارند که برجام صرفاً بخش مربوط به صنعت هسته ای را پوشش می دهد. صنایع دفاعی و موشکی، حمایت از جبهه مقاومت و نهضت های آزادی بخش (که آمریکا آنرا حمایت از تروریسم می ماند) و آنچه آنها آنرا نقض حقوق بشر می نامند، سه علت دیگر تحریمهاست. دولت صرفاً اجازه مذاکره درخصوص مسائل هسته ای را داشته و رهبر معظم انقلاب تصریحا سایر قلمروهای مورد مناقشه را قابل مذاکره ندانسته اند.

استراتژی "یارانه دادن از سیاست به اقتصاد" و قابل مذاکره کردن سایر ابعاد استقلال کشور در دوران پسابرجام قابل پیش بینی بود. از آنجا که فواید بلند مدت صنعت هسته ای و ارتباط آن با استقلال علمی و اقتصادی کشور چندان براى عامه مردم ملموس نبود، قیمت گذاری آن در مذاکرات چندان هزینه ای نداشت؛ بنابراین گام اول براى قیمت گذاری مولفه های استقلال دفاعی، استقلال فرهنگی و راهبردهای سیاست خارجی انقلاب اسلامی برداشته شد و اکنون اظهارات رییس جمهور پرده برداری از گام های بعدی به حساب می آید.

 طبعاً پس از جمله "چرخ سانترفیوژ بچرخد ولی چرخ زندگی هم باید بچرخد" باید منتظر شنیدن جملاتی شبیه این از زبان رییس جمهور باشیم:

-ما از حزب الله و یمن و... حمایت می کنیم ولی اول باید از مردم خود حمایت کنیم!

-بیش از آنکه به موشک براى دفاع از خودمان نیاز داشته باشیم به آب و نان نیاز داریم!

چندی پیش دوستی می گفت یکی از چهره های برجسته شیعیان در کشورهای منطقه پس توافق وین پیغامی با این مضمون به ایران ارسال کرده بود که: "صنعت هسته ای خودتان را به وعده ی چند میلیارد فروختید، قیمت ما چند میلیارد است"!!!
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۴-۱۲-۱۷ ۱۳:۰۷:۳۱
-ما از حزب الله و یمن و... حمایت می کنیم ولی اول باید از مردم خود حمایت کنیم!

-بیش از آنکه به موشک براى دفاع از خودمان نیاز داشته باشیم به آب و نان نیاز داریم!
اگر هم این جملات رو بگه حقیقتو گفته
تا کی میخوان مملکت خودمون رو فدای فلسطین و یمن و ... کنن
جوونای ما به پوچی رسیدن هییییچ امید و انگیزه ای ندارند و هیچ اعتقادی (41299)
 
۱۳۹۴-۱۲-۱۷ ۱۷:۲۹:۲۷
خواهشا بدون حب و بغض و به دور از جناح بندی کامنت من رو بخونید:

اولا ما به شرط مسلمانی و اصول انقلابی از اون کشورها حمایت می کنیم.

دوما مطمئن باشید اگر ما در هزاران کیلومتر دور تر از مرزهامون با داعش و اسرائیل و ... مبارزه نکنیم جنگ به سرعت به مرزهای خودمون کشیده میشه. همونطور که داعش تا 45 کیلومتر مرز ایران اومد (مراجعه شود به سخنرانی ها مسئولین همین دولت که روی اینترنت هم موجوده)

سوما: به پوچی رسیدن جوونای ما علتش کمک به فلسطین و حزب الله هست واقعا؟؟ یا عملکرد ضعیف مسئولین فرهنگی.... یا عدم سلامت اقتصادی نزدیکان رئیس جمهور(منظورم دولت خاصی نیست چه این دولت چه قبلی ها)...

لطف کنید مسائل رو با هم قاطی نکنید. (41306)
 
امید
۱۳۹۴-۱۲-۱۷ ۲۰:۵۱:۵۱
اگه اجازه داشته باشند که ندارند!!!میتونند این مشکلات رو هم حل کنند!ولی نقش دولت شبیه نقش نمیدونم اسمش چی بذارم شده؟!! (41310)
 
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۷:۱۷:۳۳
حرف‌حق رو زدی.خیلی بده که واقعا آدم نتونه بین مسائل فرق بزاره و تفاوت اونهارو نفهمه... (41369)
 
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۷:۲۷:۵۰
متأسفم برات.شما اگه مسلمان بودی به گفته ها ی پیامبرت عمل میکردی که فرمودن هر کس روزش را آغاز کند ودر اندیشه ی رسیدگی به سایر مسلمانان نباشد مسلمان نیست.
یا اینکه فرمودن هر کس صدای کمک خواهی مظلومی را بشنود و به او کمک نکند مسلمان نیست.
اگه به اینا معتقدی خواهشا نظرتو نسبت به کمک کشور به مردم مظلوم یمن و... عوض کن.
جوونای ما نمیخوان کار کنن والا کار هست جوونای ما میخوان یه میز و یه صندلی بهشون بدن تا جناب تشریف ببرن پشت میز و نمیخوان که خلاقیت داشته باشن و یا حتی یه کم خسته بشن فقط میخوان یه کاری آماده داشته باشن که بیشترین حقوق و کمترین خستگی رو داشته باشه.و حتی بعضی هاشون اینقدر پر توقع اند که فکر میکنند اول زندگی باید ماشین و خونه و بهترین چیزا رو داشته باشن. (41370)
 
۱۳۹۵-۰۱-۱۰ ۱۳:۱۱:۰۵
سه ماه از اجرای توافق میگذره هنوز ما به سوئیفت دسترسی نداریم چون بانکهای اروپا از ترس امریکا کار گزاری مارو قبول نمیکنن حالا این هیچی میرن تو دادگاهشون حکم میدن قربانیان 11 سپتامبر غرامتشونو از ایران بگیرن دولت فعلی امریکا تعهداتشو اجرا نمیکنه (به گفته اقای روحانی ) چه برسه به دولت بعدی مگه همین اقایون دولت نبودن که قول ازاد شدن پول ها و عدم تحریم جدید میدادن قبل از اجرا نه داداش خودتی (41487)
 
۱۳۹۴-۱۲-۱۸ ۰۸:۰۹:۴۸
روحانی همچین دم از مذاکره میزنه انگار تو مذاکره قبلی چکار کرد.
اون همه امتیاز داد به امید رونق و شکوفایی اقتصاد....ولی دریغ از

بذار حالا ببینیم برجام به کجا می رسه بعد دم از مذاکره ی جدید بزن (41313)
 
سید میثم
۱۳۹۴-۱۲-۱۹ ۲۰:۱۸:۳۲
چرا اینها بجای اینکه همه ی همتشون رو بذارند که کار خلق الله رو راه بندازن ، همش به فکر این اند که بپرند بغل اوباما و اونا رو برای فشار بیشتر امیدوار کنند ..؟؟
امید وار کنند که بیشتر مردم یمن رو بکشند ، بیشتر باعث بدبختی مردم سوریه و فلسطین و عراق بشند ..؟؟
بیشتر از آل سعود حمایت کنند ، مردم بحرین رو سرکوب کنند..؟؟
امید وار کنند که بیشتر ایران رو تحریم کنند ، چون کسایی مثل هاشمی و خاتمی و روحانی هستند که در اثر فشار از همه چیز عقب نشینی میکنند..؟؟ (41331)
 
علی
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۱۷:۱۴:۴۱
موافقم.گل گفتی آقا سید (41368)
 
برگویی
۱۳۹۴-۱۲-۲۱ ۲۱:۰۳:۳۷
حنای این جناح برای سبزواریها رنگی ندارد:دردوره اصلاحات باوجود نماینده اصلاحاتی نزدیک به دولت: دادند حقو به بجنورد از روش یه آبی هم خورد. (41375)
 
کریمی
۱۳۹۵-۰۱-۰۳ ۰۰:۱۵:۱۳
بی انصافید و از رهبری هم ده قدم جلوتر راه میرید و دل رهبر رو خون میکنید صرفا به خاطر مسایل حزبی دستاورد های نظام رو از بین میبریذ این اوج بی بصیرتی (41456)
 
۱۳۹۵-۰۱-۰۵ ۱۰:۱۸:۰۳
مثل اینکه صحبتهای روز اول عید رهبری رو گوش نکردی و گرنه این حرفها رو نمی زدی داداشم (41465)