کد مطلب: 12205
 
وعده‌های سرخرمن جدید برای شتاب در تکمیل طرح راه آهن سبزوار
سه شنبه ۲۱ دی ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۳۷
۹
 
موضوع اتصال سبزوار به شبکه ریلی کشور که از سال ۱۳۷۲ با انتقال درخواستهای مردمی آغاز شد، به ادعای مسئولان با فعالیت دولت تدبیر و امید وارد مرحله جدیدی شده است.
به گزارش سلام سربدار به نقل از ایرنا، سال ۱۳۷۳ در آستانه احداث خط دوم راه آهن سراسری تهران - مشهد فرماندار وقت سبزوار تقاضای اتصال سبزوار به شبکه ریلی کشور را به وزارت راه و ترابری ارائه کرد و این موضوع توسط نمایندگان سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز مورد تاکید قرار گرفت.

در آن زمان موضوع عبور راه آهن از کنار شهر سبزوار مورد توجه وزارت راه و ترابری قرار نگرفت و به جای عبور خط دوم از سبزوار گزینه ایجاد یک مسیر از ایستگاه سلطان آباد تا سبزوار توسط مدیرعامل شرکت 'مهندسان مشاور مترا' زیر نظر راه آهن جمهوری اسلامی مطرح شد.

بدنبال طرح این موضوع به پیشنهاد و با پیگیریهای مستمر نمایندگان وقت مجلس شورای اسلامی، هیأت امناء راه آهن سبزوار متشکل از معتمدان و روسای ادارات سطح شهرستان ایجاد شد.

سال ۱۳۷۵ جلسه ای بین وزارت راه و هیأت امناء برگزار و در این نشست توافق شد با مشارکت عمومی و گسترده مردم و پرداخت حقوق یک یا چند روز کارمندان و صاحبان صنایع و مشاغل، هزینه مطالعات مرحله نخست طرح راه آهن سبزوار تأمین شود.

سال ۱۳۸۰ قرارداد مطالعات مرحله دوم طرح راه آهن سبزوار شرکت مترا زیر نظر شرکت راه آهن جمهوری اسلامی منعقد شد و سه سال بعد تمام مراحل مطالعاتی و اسناد مناقصه توسط شرکت مترا تهیه شد و به تایید وزارت راه و ترابری رسید و بر این اساس در ردیف راه آهنهای احداثی با مشارکت بخش خصوصی از سال ۱۳۸۳ طرح دارای ردیف بودجه اجرایی شد.

این طرح به طول ۴۵ کیلومتر از ایستگاه سلطان آباد به صورت یک دستک آغاز و در مسیر روستای ایزی با استقرار یک ایستگاه به پایان می رسد.

همچنین با پیگیری نمایندگان مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی و موافقت وزارت راه و شهرسازی این دستک به راه آهن سراسری شمال - جنوب از مسیر ایستگاه کاشمر متصل می شود.

با وجود تلاشها در سال ۱۳۸۵ اجرای این طرح به دلیل نبود اعتبارات با تاخیر آغاز شد و روند کندی را طی کرد اما از سال ۱۳۹۰ با تلاش نمایندگان وقت مجلس شورای اسلامی طرح با سرعت بیشتری مسیر خود را آغاز کرد.

* ضرورت احداث راه آهن در سبزوار

یک کارشناس حمل و نقل در گفت وگو با خبرنگار ایرنا در مورد اهمیت احداث طرح راه آهن سبزوار گفت: راه آهن از مهمترین زیر ساختهای توسعه یک منطقه در زمینه صادرات محصولات و جا به جایی مسافر است.

محمود منتجمی افزود: افزایش ایمنی، کاهش آلودگی‌ زیست محیطی و مصرف انرژی پایین نسبت به حمل و نقل جاده‌ای از مزیت های حمل و نقل ریلی است.

وی ادامه داد: همچنین افزایش سرعت انتقال بار و مسافر از دیگر مزیتهای ایجاد راه آهن در یک منطقه است.
او گفت: سبزوار یک شهر بازرگانی، کشاورزی، معدنی و صنعتی در استان خراسان رضوی محسوب می شود و وجود راه آهن می تواند روند صادرات کالا و محصولات معدنی و کشاورزی این شهرستان را شتاب بخشد.

وی افزود: گرانی حمل و نقل هوایی و نارسایی شبکه حمل و نقل جاده‌ای به ویژه ضریب ایمنی پایین راهها و افزایش سرعت و بهبود امکانات رفاهی قطارها موجب شد تا دولت نسبت به سرمایه‌گذاری و توسعه شبکه ریلی بیش از گذشته اقدام کند.

این کارشناس حمل و نقل ادامه داد: در گذشته طرح ایستگاه راه آهن سبزوار تنها به عنوان یک دستک از ایستگاه سطان آباد در شهرستان خوشاب به این شهرستان مطرح بود که با توجه به پیگیریها و اتصال طرح به شبکه ریلی سراسری زمینه برای توسعه صادرات و افزایش جابه جایی مسافر فراهم می شود.

وی گفت: اگر این طرح تنها به عنوان یک دستک اجرا می شد احتمال استقبال سرمایه گذاران و بازرگانان برای صادرات محصولاتشان از این طریق بسیار ضعیف بود.

* تخصیص ۲۰۰ میلیارد ریال توسط دولت یازدهم

فرماندار ویژه سبزوار نیز در این خصوص به خبرنگار ایرنا گفت: از ابتدای فعالیت دولت تدبیر و امید، وزارت راه و شهرسازی توجه ویژه ای به طرح راه آهن سبزوار داشت بطوری که در دو سال گذشته بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال برای اجرای این طرح اعتبار تخصیص داده شد.

احمد برادران افزود: این در حالی است که دولت گذشته توجهی چندانی به طرح راه آهن سبزوار نداشت و بر اساس مستندات موجود از سال ۱۳۸۹ تا اوایل سال ۱۳۹۳ کمتر از ۳۰ میلیارد ریال اعتبار به این طرح اختصاص یافت.

وی ادامه داد: این میزان اعتبار نیز به صورت قطره چکانی و بلندمدت در اختیار پیمانکار قرار گرفت بطوری که مدتی به دلیل نبود اعتبارات طرح با تعطیلی روبه رو شد.

فرماندار سبزوار به پیشرفت ۵۵ درصدی راه آهن سبزوار اشاره و بیان کرد: با پیگیری نمایندگان شهرستان در مجلس شورای اسلامی اعتبار این طرح در لایحه بودجه سال آینده ۲۲۰ میلیارد ریال پیش بینی شد که امید است با تحقق این امر تکمیل عملیات زیرسازی راه آهن در سبزوار شتاب گیرد.

وی گفت: هم اینک تملک هشت کیلومتر از زمین مسیر راه آهن باقی مانده است که در دستور کار قرار دارد. از ۳۷ کیلومتر مسیر بین دو ایستگاه ۵۰ درصد آماده ریل گذاری و عملیات 'بالاست' است و در ۵۰ درصد باقیمانده عملیات خاکی تمام شده و عملیات فنی در حال انجام است.

برادران افزود: با توجه به تغییر مسیر طرح به سمت روستاهای ایزی و خیرآباد از توابع بخش مرکزی شهرستان سبزوار حدود ۳۰ هکتار زمین زیر کشت این روستاها در این مسیر قرار دارد.

وی ادامه داد: پس از مشخص شدن مالکان و ارزشگذاری زمینها و پرداخت هزینه آن روند تحویل زمین به پیمانکار جهت ساخت ایستگاه در محدوده روستای ایزی انجام می شود.

فرماندار سبزوار گفت: سبزوار از معدود شهرستانهای استان است که ظرفیتهای هوایی، جاده و ریلی را در خود جای داده که این موضوع در توسعه اقتصادی خراسان و شرق کشور نیز موثر است.

* طرح اتصال راه آهن سبزوار به شبکه ریلی شمال - جنوب

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز به خبرنگار ایرنا گفت: احداث راه آهن از مهمترین مطالبات مردم این منطقه است که سالها به دلیل بی توجهی مسئولان گذشته محقق نشد.

رمضانعلی سبحانی فر افزود: در سال ۱۳۹۲ و با روی کار آمدن دولت یازدهم موضوع تکمیل طرح راه آهن سبزوار مورد توجه وزارت راه و شهرسازی قرار گرفت.

وی ادامه داد: برای تکمیل این طرح هزار و ۳۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است که با دستور وزیر راه و شهرسازی قرارداد خرید ریل خط آهن سبزوار در دست پیگیری و انعقاد است.

او گفت: از مجموع ۴۵ کیلومتر طول طرح راه آهن سبزوار ۱۵ کیلومتر در محدوده شهرستان سبزوار و شهر سلطان آباد تکمیل نشد که با توجه به اختصاص ۱۵۰ میلیارد ریال از محل اسناد خزانه اسلامی برای پرداخت مطالبات پیمانکار روند تکمیل طرح در این بخش نیز سرعت می گیرد.

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی افزود: در بودجه سال ۱۳۹۶ اعتبار این طرح از ۲۳ میلیارد ریال با افزایش ۱۰ برابری به ۲۲۰ میلیارد ریال رسید.

وی با بیان اینکه یکی از مهمترین اهداف پروژه اتصال این طرح به راه آهن سراسری شمال به جنوب است گفت: با اجرای این طرح زمینه برای اتصال راه آهن سبزوار به خط سراسری خواف در آینده نزدیک فراهم می‌شود.

سبحانی فر ادامه داد: طرح اتصال خط سبزوار به خط آهن ایران - افغانستان نیز مصوب شد که این طرح از طریق فاینانس و یا تامین اعتبار از طریق صندوق توسعه ملی اجرا می شود.

وی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی ساخت ایستگاه خط آهن سبزوار - خوشاب گفت: این ایستگاه به صورت دو منظوره باری و مسافری ساخته می‌شود.


* عناوین مرتبط:

- راه آهن سبزوار و باز هم یک وعده ی جدید
- یک وعده ی سرخرمن دیگر برای راه آهن سبزوار
- باز هم راه آهن با انتخابات به سبزوار رسید
Share/Save/Bookmark


محمد.س
Russian Federation
۱۳۹۵-۱۰-۲۲ ۰۸:۰۵:۰۷
باسلام خدمت نمایند گان مجلس ما سبزواری ها به پشتیبانی شما عزیزان به خصوص اقای مقصودی برای حل راه اهن سراسری نیاز داریم .

به امید فردای بهتر (43466)
 
علی
United States
۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۰۸:۲۱:۴۷
با سلام امشالله با توجه به اینکه قرار است معاون اول رییس جمهور از شهرستان سبزوار به دعوت جناب سبحانی عزیز انجام میشه باعث خیر و برکت برای این دیار کهن باشد (43472)
 
حسسین
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۵ ۱۷:۳۰:۴۲
با سلام فعلا که جناب سبحانی فر یک تنه دارد پیگیری می کند . ان شاء الله که بتواند موفق گردد.اگر جناب مقصودی هم حمایت کنند که خیلی بهتر است (43473)
 
محمد
۱۳۹۵-۱۰-۲۶ ۱۲:۵۰:۰۰
پشتيباني مقصودي (: ، اگه قرار باشه راه اهن راه بيفته اين كار با پيگيري هاي جناب مهندس سبحاني از مجلس نهم استارت خورده انشااله كه اين عمل به سرانجام برسه ، اقاي مقصودي سنگ اندازي نكنه نميخواد كاري انجام بده (43475)
 
با شکوه
۱۳۹۵-۱۱-۰۲ ۲۱:۲۴:۵۶
اگر سبحانی مرد عمل می بود می بایست تو چهار سال گذشته و در دولت تدبیر و امید پولی به این پروژه تزریق می شد نه اینکه پیمانکار نزدیک به ده میلیارد تومان از دولت طلب داشته باشد و لی در دو سال گذشته حتی یک هزار تومان به این پروژه اختصاص یافته باشد (43507)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۰-۲۷ ۰۹:۰۷:۴۱
سوای موضوع خط راه آهن،روح وجسم ما شهر سبزوار بیمار است و آمار بزه وجنایت نسبت به میانگین جمعیتش آمار خیلی بدیست و نیز آمار طلاق، علت بخاطر ورود پیدا نکردن صنعت به شهر ما ونیز جوانان بیکار بویژه تحصیل کرده ونیز از رونق افتادن بخش کشاورزی بخاطر محدودیتهای برداشت آب که تصمیمی بجا میباشد این شهر درمانش فقط وفقط ورود صنعت و حمایت از بخش خصوصی در این زمینه است که دست مسئولین سبزواری را میبوسد کاری که نیشابور شهر همجوارمان بیست سال پیش انجام داد و ما بیست سال از نیشابور عقب مانده تریم این را مسئولین سبزواری امام حسینی با خودشان مرور کنند که همه چیز منافع شخصی و حزبی نمیشود و قدری دل به حال این جوانان مادر مرده بسوزانند (43483)
 
۱۳۹۵-۱۰-۲۹ ۱۱:۵۸:۵۹
باز هم حرف هاي الكي جناب سبحاني صدمن يك.... بسه برادر ديگه اين همه خدمت به سبزوار يه مقدار هم بذار نماينده هاي اينده سبزوار كار انجام بدن شما يك تنه داري بالاخره ضرب ميخوري (43490)
 
South Africa
۱۳۹۵-۱۱-۰۵ ۰۰:۳۸:۴۷
سلام بايد تشکرکرد سبحانی فرازدوسال اخرخودش دردولت روحانی اعتبارخوبی گرفت کارسرعت گرفت الان هم درچند روزگذشته 15تومان گرفته برای بودجه سال اینده هم 22میلیلپاردتومان که انشاءالله اماده ریل می شود (43517)
 
مهدی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۱۱-۱۲ ۰۹:۴۴:۳۲
این چه حکمتی که راه آهن از سلطان آباد باید رد بشه فولاد باید به مسیر فرعی و اسفراین منتقل بشه اصلا اسفراین گزینه اول فولاد بود یا سبزوار مسئولین سبزواری چه کار برای مردم وشهر سبزوار در این دو دهه انجام داده اند تا بتوانند سرشان را نزد مردم سبزوار بالا نگه دارند صنعتی وارد شهر کردند اشتغالی ایجاد نمودن... (43544)