کد مطلب: 5328
 
گفتگو با سرهنگ حسن مهری؛ فرمانده گردان عبدالله:
گردان های سبزوار خط شکن بودند +تصاویر منتشر نشده
دوشنبه ۱ مهر ۱۳۹۲ ساعت ۱۲:۰۸
۱۷
 
کاری که بهشان تحویل داده می شد به سرانجام می رساندند. یکی دو عملیات که با شهید شجیعی بودم ایشان می گفت: فردا صبح باید در سنگر آن طرف خط باشم. صبح دشمن را دور می زدیم و به آن سنگر می رفتیم. سخت ترین جاها را به گردان عبدالله و ولی الله می دادند.
می گوید که در جنگ، سبزواری ها به خط شکنی معروف بوده اند و اکثر اوقات عملیات های سخت را به سبزواری ها محول کرده اند. خودش هم یکی از همین خط شکن هاست. همرزم شهیدان فرومندی، شجیعی، پروانه و محمدیانی. متن زیر گفتگو با حسن مهری، رزمنده و جانباز هشت سال دفاع مقدس و فرمانده گردان عبدالله و تیپ محوری در لشکر ۵ نصر خراسان است.


- جنگ که شروع شد در سبزوار چه اتفاقی افتاد؟ آیا جنگ بر روی زندگی مردم تاثیری هم داشت؟

مردم شهید پرور سبزوار نقش مهم و بسزایی را در جبهه های نبرد با کفار بعثی داشتند و در اوائل جنگ بصورت گروهی در مناطق مختلف جبهه ها حضور پیدا می کردند. با تشکیل ستاد خراسان در اهواز نیروهای خراسان به ستاد مراجعه و از آنجا به خطوط دفاعی اعزام می شدند و در جبهه سوسنگرد و بعد از فتح سوسنگرد در خود شهر گروه متشکل از نیروهای اعزامی از سایر شهرستان ها بویژه سبزوار حضور فعال داشتند. بویژه در نبرد نابرابر هویزه شهیدان عزیز فاضل، مهدوی، فتاحی، کریمی و مختاری را تقدیم انقلاب اسلامی نمودند.


- چه گروه هایی بیشتر در سبزوار فعال بودند؟

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و بسیج مردمی و جهاد سازندگی بازوهای مهم و پرتوان در دفاع مقدس بودند. نیروها در اعزام به جبهه از همدیگر سبقت می گرفتند و حتی در موقع اعزام به دلیل کثرت نیرو تعداد زیادی از آنها از رفتن به جبهه باز می ماندند. در هنگام اعزام بعضی از نیروها که سن شان پایین بود در لابلای صندلی های اتوبوس و محل گذاشتن لوازم مسافران در قطار پنهان می شدند تا کسی متوجه نشود و از اعزام آن ها جلوگیری نکند.


- تشییع جنازه شهدا چه تاثیری بر روحیه ی مردم می گذاشت؟

وقتی که پیکر مطهر شهدا را در سبزوار و سایر شهرها تشییع می کردند مردم پیکرهای مطهر را از جلو مسجد جامع تا مصلا پیاده، روی دست می گرفتند و تشییع و تدفین می کردند و شهدای روستاها نیز با حضور چشمگیر مردم همان روستا تشییع می شدند. هر شهیدی که تشییع می شد تاثیر زیادی بر روی مردم می گذاشت و باعث حضور فعال تر مردم در عرصه جبهه و جهاد می شد. حتی رزمندگان فلسطینی از نحوه ی تشییع پیکر مطهر شهدا الگو گرفته بودند و آنها می گفتند ما وقتی که شهید می دادیم پیکر آن عزیزان را به صورت مخفیانه تدفین می کردیم که مبادا اثر منفی روی مردم داشته باشد. بعد که دیدیم ایرانی ها شهدایشان را روی دست می گیرند و مسافت زیادی را تشییع می کنند و مردم با شور و هیجان خاصی دنبال پیکر شهدا می روند ما هم از این حرکت ایران ها الگو گرفتیم و موجب شد هر شهیدی را که تشییع می کردیم تعداد زیاد دیگری از مردم به جبهه مقاومت می پیوستند.


- چه یگان هایی از سبزوار در مناطق عملیاتی حضور داشتند؟

در اوایل جنگ گروه اخلاص و همچنین گردان علی ابن ابیطالب به فرماندهی شهید مهدی حشمتی فر و همچنین فرمانده تیپ امام صادق (ع) و جانشین لشکر پنج نصر سرادر شهید فرومندی بودند. از دیگر یگان ها، گردان رعد به فرماندهی شهید پروانه، گردان جبار و عبدالله و تیپ امامت به فرماندهی شهید شجیعی، گردان ولی الله و تیپ محوری به فرماندهی شهید محمدیانی، گردان جندالله به فرماندهی حاج عباسعلی سراجه، گردان مهندسی رزمی جواد الائمه به فرمانده شهید شمس آبادی، گردان عبدالله به فرماندهی بنده، گردان عبدالله یک به فرماندهی مرحوم سرهنگ هادی طالعی، گردان عبدالله دو به فرماندهی شهید محمد علی فیض آبادی، گردان صبار و پشتیبانی لشکر پنج نصر به فرماندهی حاج اکبر مقدم، گردان فلق و تیپ محوری از لشکر ۲۱ امام رضا به فرماندهی حاج اصغر برقبانی می توان نام برد و همچنین سبزوار تامین کننده ی نیروی انسانی واحدهای ادوات، توپخانه، پدافند هوایی و تخریب لشکر ۵ نصر و ۲۱ امام رضا بود.


- شاخصه نیروهای سبزوار در جنگ چه بود؟

از شاخصه های مهم یگان های رزم سبزوار شجاعت و اخلاص و تبعیت از فرماندهی به ویژه تبعیت محض از حضرت امام خمینی (ره) بود. هر نقطه ای از خطوط مشکلی پیش می آمد نیروهای سبزوار حضور داشتند و مهم تر این که در بیشتر عملیاتها گردان های سبزوار خط شکن بودند. کاری که بهشان تحویل داده می شد به سرانجام می رساندند. یکی دو عملیات که با شهید شجیعی بودم ایشان می گفت: فردا صبح باید در سنگر آن طرف خط باشم. صبح دشمن را دور می زدیم و به آن سنگر می رفتیم. سخت ترین جاها را به گردان عبدالله و ولی الله می دادند. همین نیروها تا پایان جنگ و حتی بعد از از جنگ تا سال ۱۳۷۴ در مناطق عملیاتی جنوب و غرب به وظیفه ی خود عمل می کردند.


- در کدام عملیات ها سبزواری ها حضور داشتند؟

عملیات های گسترده را که مطمئنم سبزواری ها حضور داشتنند نمونه اش عملیات طریق القدس، بستان، خیبر، بدر، بیت المقدس ۱ و ۲ و۳، والفجر مقدماتی و ۱ و ۳ و ۸، رمضان، فتح المبین، کربلای ۵ و عملیات مهران بود. حتی در عملیات خیبر فرمانده تیپ امامت شهید شجیعی بود.

- نیروهای تلگرافی کدام نیروها بودند؟

علاوه بر حضور نیروهای سپاه و جهاد یکی از عوامل مهم پیروزی بر دشمن حضور مردم در جنگ بود. یک سری از نیروها تلگرافی بودند، مثلا این ها کارمند بودند یا شغل آزاد داشتند. به این ها تلگراف زده می شد که به جبهه بیایند. چند نفر در سبزوار شاخص بودند که به این ها یک تلگراف زده می شد تا نیروها را جمع کنند. با کد بهشان اطلاع می دایم. مثلا کد ۲۰ یعنی بدون فوت وقت خودتان را به جبهه برسانید.
Share/Save/Bookmark


هخ
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۷-۰۱ ۱۸:۰۵:۱۶
جالب بود ممنون (12431)
 
دوست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۷-۰۱ ۲۲:۰۸:۰۷
ممنون از آقای حسن مهری با خاطره های تمام نشدنی ایشون (12434)
 
0
۱۳۹۲-۰۷-۰۲ ۰۸:۲۸:۳۹
پدر منم تو اون عمليلتا بوده كاش ازش عكس ميزاشتين
محمد حسن سروري (12436)
 
سید
۱۳۹۲-۰۷-۰۲ ۰۸:۴۵:۱۱
با تشکر از فرمانده ی عزیزی که هنوز مواضع . اخلاق و رفتارش تغییر نکرده است. (12437)
 
چ
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۰:۲۴:۲۷
ممنون (34034)
 
محبتی فر
۱۳۹۲-۰۷-۰۲ ۱۱:۰۸:۲۴
جناب اقای مهری عزیز هر وقت می خواهی از اقای طالعی اسم ببرید به سردار بزرگ سپاه اسلام واین شهید والامقام . واژه مرحوم بکار نبرید لطفا حضرتعالی به خوبی میدانید که هادی کیست فقط هادی نمی توانست ونمی خواست مثل بعضی اقایان باکلمات بازی کند والا فرماندهی لشگر برازندشان بود گرچه هادی دنبال پست مقام و درجه نبود (12440)
 
محمد
۱۳۹۲-۰۷-۰۲ ۲۳:۰۹:۵۱
سلام بر سلام سربدارواحسنت برانتخاب وحسن سلیقه ی خوبتان .این سریال را ادامه بدهید.شهید فرومندی .محمدیان و دیگر رزمندگان باشیذ (12450)
 
يک سربدار
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۷-۰۳ ۰۶:۰۱:۴۹
سلام
مصاحبه خوبي نبود، همه اش تکرار مکررات و کليات بود. بجز دو سه نکته کوتاه و خاطره هيچي نداشت. (12453)
 
زینب
United States
۱۳۹۲-۰۷-۲۶ ۰۰:۲۳:۳۷
کحایند مردان بی ادعا ... . . تا ببینند روحانی و اوباما چه چاق سلامتی با هم کردند (13138)
 
اصغر قوچانی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۰۸ ۱۲:۵۷:۱۶
برادر مهری عزیز
از خداوند تقاضای سلامتی شما و خانواده محترم را مسئلت دارم امید آن داریم که خداوند متعال مزد و اجر زحمات و رنجهای شما و سایر دوستان رزمنده و جانباز را در بهشت برین و نزد مولا امیرالمومنین محفوظ بدارد. (13497)
 
مر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۸-۱۰ ۰۱:۵۷:۰۲
اصلاامكان نداره شهيدشجيعي فرمانده تيب بوده باشدياحافظه شماياري نميده ياخاطراتي كه ماميخوانيم درست نيست. (13558)
 
عباس
۱۳۹۲-۱۱-۱۹ ۰۲:۱۳:۲۰
سلام سردارخداقوت.من یکی ازبسیجی های گردان ولی الله سال ۶۶دراهواز پادگان شهیدبرنسی.ودوست سردارهادی طالعی بودم.سالهاست به تهران نقل مکان کردم وازایشان بیخبربودم.خبرنداشتم که سرداربه شهادت رسیدن.خیلی متاثرشدم. (19506)
 
غلامرضا فسنقری اسفراین
۱۳۹۳-۰۱-۱۶ ۰۰:۳۸:۲۵
شهید شجیعی فرمانده تیپ امامت اعزامی از سبزوار بود قبل از عملیات خیبر ، نیروهای این تیپ تقسیم شدند سپس شهید شجیعی به عنوان فرمانده گردان جبّار بعد از شهادت شهید کلاته سیفری ومحمد برقبانی در عملیات خیبرگردان رافرماندهی کرد کرد .مصاحبه معاون شهید شجیعی سرهنگ رشید محمدی بجنورد واحمد رازقندی که همراه وی بوده اند موجود است. غلامرضا فسنقری.نویسنده کتاب شال سبزی در ساحل اروند زندگینامه شهید شجیعی(بزودی چاپ خواهد شد ان شاء ا...)در صورت نیاز با این شماره تماس بگیر 09155762202 تا اطلاعات لازم راتقدیم کنم .برادرم (21368)
 
عابد
۱۳۹۲-۱۲-۲۶ ۲۱:۴۱:۰۲
سلام. واقعا شهدا جای تقدیر دارند. ولی 1 سوال، چرا باید فرزندان شهدا سهمیه در دانشگاه ها، اشتغال و .... داشته باشند؟ چرا فرزندانشان به راحتی وارد شهرداری، سپاه و ... شده اند؟ خودتان می دانید کدام افراد را می گویم. به خدا ما با شهدا مشکل نداریم و آن ها را الگو قرار می دهیم. ولی چرا انقدر تبعیض بین فرزندان آنها با ما باید باشد؟ مگر پدران ما که شهید نشدند ولی برای مملکت زحمت کشیدند حقی ندارند؟ چرا باید همسن های ما که در درس ما از آنها بهتر بودیم الان استخدام آموزس و پرورش، دانشگاه، شهرداری و ... شده اند؟ مگر ما حق نداریم؟ (21054)
 
طالعی
۱۳۹۴-۰۴-۰۶ ۰۰:۲۲:۴۶
سلام اقاي مهري ! شهيد طالعي اكرجه عين خيلي ها به دنبال مقام و اسم و رسم نبودند اما در ميان مردان واقعي جنك به نام شهيد ياد ميشدند من فرزند شهيد طالعي هستم ك متاسفانه با تاخير مطلب رو ميبينم فرزندي ك بدون سهميه وارد دانشكاه شد و دريغ از يك ريال !!حقي!!خدا روشكر كه همه پدر من رو میشناسند و البته کسایی ک فقط برای بزرگنمایی خودشون توی خاطرات پدرم نامی از ز خودشون میبرند رو همینطور پس نیازی نیی بازگویی کنم و ازتون میخام لطفا نام پدر من روبا احترامی که لیاقتشونو دارن ببرین و نگزارین ک بر خلاف میل شخصی صدا بشم و تمام حرف های نگفته پدر ر ب زبون بیارم زین پس نام شهید طالعی رو بیان کنین نه مرحوم !!!و یاد اور میشم که پدر از کسانی برای من صحبت کرده که به ایم تشنج یا هر بیماری دیگهمیدون رو خالی میکردن سکوت ما ب دلیل ندانستن نیس ب دلیل احتران نام پدرمه (34033)
 
مسلم مسکنی
۱۳۹۴-۰۴-۲۰ ۰۰:۳۰:۴۹
با عرض سلام ادب و احترام خدمت شما برادر حسن واقعا از شما ممنونم حق مطلب رو در رابطه با نیروهای رزمنده سبزوار ادا کردید بچه ها تو عملیاتها سنگ تموم میگذاشتن دلم برای اون زوزها وشبها خیلی تنگ شده من یکی از رزمنده های گردان عبدالله تو عملیات کربلای 5 هستم شما رو همیشه دوست دارم و فرمانده خودم میدونم امیدوارم در هر کجا که هستی سلامت باشی. (34752)
 
ایرانی
۱۳۹۴-۰۵-۳۱ ۰۱:۲۶:۴۰
یاد شبهای تاریک جزیره مجنون بخیر من از قم در کنار برادران گردان جوادلایمه بودم. وافتخار همسنگری با انها را داشتم .فقط خدا میداند وکسانی که ان شبها را تجربه میکردند.خدا رحمت کند شهدای این گردان و مخصوصآ شهید حاج محمد رضای شمس ابادی را. (36094)