کد مطلب: 12141
 
اعلام دو روز عزای عمومی در سبزوار/
حجت الاسلام ابراهیمی به دیدار حق شتافت +زندگینامه
پنجشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۵ ساعت ۱۱:۵۳
۳
 
امام جمعه سبزوار صبح امروز پنج شنبه پس از تحمل ماه ها بیماری دار فانی را وداع گفت.
حجت الاسلام ابراهیمی به دیدار حق شتافت +زندگینامه
 
به گزارش سلام سربدار، حجت الاسلام غلامحسین ابراهیمی که مدتی در بستر بیماری بود، صبح امروز پنجشنبه (۲۵ آذر) در مشهد به علت خونریزی معده دار فانی را وداع گفت.

پیکر حجت الاسلام ابراهیمی فردا جمعه ساعت ۹ صبح پس از اقامه نماز در مسجد جامع سبزوار بر دوش همشهریان تا مصلی نماز جمعه تشییع و برای خاکسپاری به مشهد منتقل خواهد شد.

ستاد برگزاری مراسم ارتحال امام جمعه سبزوار، امروز و فردا (پنجشنبه و جمعه) را در سبزوار عزای عمومی اعلام کرد.

زندگی نامه:

حجت ­الاسلام والمسلمین حاج­ شیخ غلامحسین ابراهیمی درسال ۱۳۱۹ در کیذور از روستاهای آباد بخش ششتمد، دیده به جهان گشود. تحصیلات مقدماتی­ خود را در مکتب خانه زادگاهش وسپس حوزۀ علمیه سبزوار آغاز کرد.

در سال ۱۳۳۶ که قدم به ۱۷سالگی نهاده بود، به مشهد مهاجرت کرد و علوم حوزوی را تا سطح عالی از محضر استادان آنجا فراگرفت. در ادبیات از درس حجت­ هاشمی و حاج میرزا احمد مدرس، معروف به «نهنگ ­العلما»، در علم کلام از درس مرحوم مجتهدزاده، در اصول از درس مرحوم­ مهدوی و اشکذری، در فقه از درس شیخ یعقوب واعظی و شهید سیدعبدالکریم­ هاشمی ­نژاد و آیت­ الله شیخ محمدتقی فلسفی و آیت­ الله سیدابراهیم عَلَم­ الهدی سبزواری و آیت­ الله محمدهادی میلانی و در تفسیر از درس آیت­ الله کجوری بهره برد.

ایشان درخلال تحصیل و اوقات تعطیلی­ حوزه علمیه و­ پس از آن، در برخی روستاهای مشهد، به فعالیت­ های تبلیغی و فرهنگی می­ پرداخت.

در سال ۱۳۵۰ و با وجود خفقان دوره حکومت محمدرضا پهلوی، به توزیع مخفیانه چندین رساله توضیح ­المسائل وکتاب حکومت ­اسلامی امام­ خمینی(ره) پرداخت و به سفارش حاج ­آقای محامی- نماینده امام(ره)- به امور طلاب و مردم نیازمند رسیدگی می­ کرد.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، از طریق سازمان تبلیغات اسلامی خراسان، به مدت دو سال مسئول ائمه­ جماعات مشهد بود و درسال ۱۳۵۹ به ­همراه ده نفر از روحانیون آنجا، جهت فعالیت­های فرهنگی و تبلیغی، عازم جبهه شد و خود، به برگزاری نمازجماعت و جلسات سخنرانی در ستاد جنگ­ های نامنظم شهید چمران اهتمام ورزید.

پس از آن درسال ۱۳۶۰ به پیشنهاد مرحوم آیت ­الله صالحی مازندرنی و حجت­ الاسلام علی رازینی، به ریاست شعبه دوم دادگاه انقلاب اسلامی منصوب شد.

پس از دوسال با حفظ سمت قبلی، به ­ترتیب مسئولیت دادگاه انقلاب و عمومی پاسداران و دادگاه انقلاب ارتش در مشهد نیز به وی محوّل شد و درسال ۱۳۶۴ با ادغام دو دادگاه نظامی در سازمان قضایی نیروهای مسلح خراسان، مدت ۱۲سال مسئولیت آن نهاد قضایی را برعهده داشت.

پس از آتش ­بس جنگ تحمیلی، به اهواز مأمور شد و در شعبه یکم دادگاه نظامی نیروهای مسلح مشغول رسیدگی پرونده­ های نظامی شد.

در سال ۱۳۶۷ به مدت دوسال، مسئولیت دادگاه نظامی نیروهای مسلح سیستان و بلوچستان را نیز به عهده داشت.

حجت­ الاسلام والمسلمین ابراهیمی، از سال ۱۳۶۹ به عنوان نماینده ولی فقیه و امام جمعه سبزوار، انتخاب شد و همچنین، مدیریت حوزه علمیه این شهر را برعهده گرفت و با جذب استادان و مدرسان در حوزه، و گزینش طلاب جوان و مستعد، به ساماندهی نظام تدریس دروس حوزوی اقدام کرد.

ایشان از آن زمان تاکنون، علاوه بربازسازی مدرسه علمیه اهل­ البیت(ع) وتوسعه فیزیکی آن که بالغ بر۱۱هزار مترمربع است، باحمایت ازساخت مساجد و حسینیه­ ها و نیز توسعه مدرسه علمیه «مکتب­ نرجس» ویژه بانوان طلبه، احداث بنای یادبود شهدای گمنام در کنار بلوار توحیدشهر، خرید و واگذاری ۲۸۶ قطعه زمین (۲۰هکتار) جهت طلاب بدون ­مسکن وحوزه علمیه شهرستان، برگزاری کنگرۀ حکیم حاج ­­ملاهادی سبزواری در سال ۱۳۷۲ وکنگره آیت­الله سیدعبدالاعلی­ سبزواری در سال ۱۳۸۹، نقش بارز و مؤثری در اجرای فعالیت­ های فرهنگی­، اجتماعی و عمرانی شهرستان ایفا کرده است.
Share/Save/Bookmark


هادی
۱۳۹۵-۰۹-۲۵ ۱۳:۱۶:۲۱
إِنَّا للّه وإِنّا إِلَیهِ رَاجِعُونَ
خدا رحمتش کنه (43398)
 
۱۳۹۵-۰۹-۲۵ ۱۶:۵۱:۰۵
خدا رحمتش کنه (43404)
 
h
۱۳۹۵-۰۹-۲۵ ۲۳:۱۰:۴۹
فکر کنم ایشان سال 69 یا70 امام جمعه سبزوار شدند که در آن زمان حضرت امام در قید حیات نبودند (43407)