کد مطلب: 11700
 
خسارت ۳۷۶میلیاردی به بخش کشاورزی سبزوار
سه شنبه ۴ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۵
 
معاون سازمان و مدیر جهاد کشاورزی سبزوار گفت: بیش از ۸۰۰ کیلومتر از قنوات این شهرستان نیازمند لایروبی و مرمت است.
به گزارش سلام سربدار، منصور برغمدی روز سه شنبه در نشست بررسی مشکلات بخش کشاورزی سبزوار افزود: ۱۰۱۲ رشته قنات در این شهرستان شناسایی شده که طول این قنوات حدود ۱۱۵۵کیلومتر است.

وی از مرمت و احیای ۲۰ رشته قنات در ۱۵ روستای این شهرستان طی سال زراعی جاری خبر داد و گفت: اعتبارات مورد نیاز این قنوات از محل اعتبارات ساماندهی اراضی کشاورزی تامین شده است.

وی اظهار کرد: خشکسالی و سیل در سال زراعی جاری حدود ۱۹ میلیارد ریال به ۲۴ رشته قنات این شهرستان خسارت وارد کرده است.

برغمدی افزود: خشکسالی همچنین به ۲۳۲ چشمه، ۱۳ رودخانه و ۶۵۸ حلقه چاه کشاورزی خسارت وارد کرده و در مجموع ۲۸۰ میلیارد ریال خسارت به منابع آب سبزوار وارد شده است.

وی با اشاره به سرمازدگی و خسارت به محصولات زراعی و باغات این شهرستان هم گفت: ۷۷ میلیارد ریال به محصولات باغی و زراعی این شهرستان خسارت وارد شده است.

وی اظهار کرد: هم اکنون هفت هزار و ۸۰۰ هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت محصول گندم آبی قرار دارد که تاکنون از ۷۰۰ هکتار آن دو هزار تن گندم برداشت شده است.

مدیر جهاد کشاورزی سبزوار با اشاره به ۵۰ هکتار زیر کشت محصول کلزا در این شهرستان افزود: پیش بینی می شود ۵۴ تن محصول کلزا در این شهرستان برداشت شود.

وی گفت: هم اکنون ۱۴ هزار هکتار از اراضی این شهرستان زیر کشت جو قرار دارد که پیش بینی می شود حدود ۴۰ هزار تن جو از اراضی کشاورزی این شهرستان برداشت شود.

وی با بیان اینکه ۳۰ هکتار از باغات این شهرستان زیر پوشش کشت گل محمدی قرار دارد افزود: تاکنون ۳۰ تن گل محمدی از این باغات برداشت شده است.

وی همچنین با اشاره به اختصاص ۲۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال از اعتبارات ماده ۱۸۰ به بخش کشاورزی این شهرستان در سال زراعی جاری اظهار کرد: با تخصیص این مبلغ زمینه برای اجرای بخشی از طرح‌ های انتقال آب به اراضی این شهرستان فراهم می ‌شود.

هم اکنون ۱۸ هزار بهره بردار در بخشهای کشاورزی، باغداری و دامداری شهرستان سبزوار فعالیت دارند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : ايرنا