کد مطلب: 12114
 
احیای قنوات وقفی سبزوار در گرو همدلی مسئولان
سه شنبه ۱۱ آبان ۱۳۹۵ ساعت ۱۵:۴۷
 
شهرستان سبزوار یک هزار و ۱۲ رشته قنات به طول یک هزار و ۱۵۵ کیلومتر دارد که احیای آنها در گرو همدلی مسئولان است.


لایروبی قنات ها همواره از مهمترین دغدغه های کشاورزان بوده و مدیریت آن بر عهده جهاد کشاورزی است که با همکاری مقنیان انجام می شود.

برخی از این قنات ها توسط مالکان آنان برای برپایی عزاداری حضرت سیدالشهدا (ع) وقف شده که این موضوع گاهی باعث بروز مناقشه بین مدیریت جهاد کشاورزی و اداره اوقاف این شهرستان بر سر جهت مرمت، لایروبی و احیای آنها می گردد.

* یک چهارم قنات های سبزوار وقفی است
مدیر جهاد کشاورزی سبزوار به خبرنگار ایرنا گفت: یک هزار و ۱۲ رشته قنات به طول یک هزار و ۱۵۵ کیلومتر با دبی چهار هزار و ۵۰۰ لیتر در ثانیه در این شهرستان وجود دارد.
منصور برغمدی افزود: یک چهارم از قنات های سبزوار وقفی است که ۱۰ تا ۶۰ درصد مالکیت آن توسط اهالی روستا یا مالک وقف شده است.

وی اظهار کرد: با توجه به وقفی بودن مالکیت این قنات ها اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان باید از محل عواید حاصل از درآمد قنات ها مبلغی را برای لایروبی، مرمت و احیای آنها اختصاص دهد.

وی گفت: تاکنون ۲ نشست برای بررسی وضعیت این قنات ها با اداره اوقاف و امور خیریه سبزوار برگزار شده ولی به رغم قول مساعد اداره اوقاف و امور خیریه سبزوار، اقدام جدی برای اختصاص اعتبار لایروبی و مرمت قنوات از سوی این اداره انجام نگرفته است.
برغمدی ادامه داد: امسال چهار میلیارد و ۵۰۰ میلیون ریال از محل اعتبارات استانی برای احیا و مرمت هفت رشته قنات به طول یک هزار و ۳۷۸ متر اختصاص داده شد.

وی افزود: با توجه به نیاز شهرستان مقرر شد با کمک خیران و مالکان ۳۰ رشته قنات دیگر نیز مرمت و احیا شود.

وی اظهار کرد: ۸۰۰ کیلومتر از قنات های این شهرستان نیازمند لایروبی و مرمت است که برای اجرای این طرح یک هزار و ۷۵۰ میلیارد ریال نیاز مورد است.

* اوقاف اعتباری برای مرمت قنات های وقفی ندارد
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سبزوار نیز به خبرنگار ایرنا گفت: این اداره اعتبار دولتی برای احیا و مرمت قنوات ندارد و تنها از محل درآمد موقوفه می توا ند کمک هایی را پرداخت کند.

حجت الاسلام حسین نیساری افزود: براساس برآوردهایی که توسط کارشناسان انجام شد، ۲۵ درصد از قنات های این شهرستان وقفی است، اما مدیریت جهاد کشاورزی سبزوار درخواستی برای احیا و مرمت قنوات با مشارکت این اداره نداشته است.

وی اظهار کرد: موقوفه ها دارای شخصیت حقوقی است و در صورت داشتن درآمد، می توان اعتباری را برای حفظ و نگهداری آن اختصاص داد.

وی گفت: این هزینه نیز در اختیار نماینده مالکان برای احیا و مرمت قنات ها قرار می گیرد.
حجت الاسلام نیساری افزود: در غیر این صورت مستاجران می توانند با همکاری مدیریت جهاد کشاورزی سبزوار برای احیا و مرمت قنوات اعتباری را پرداخت کنند و اداره اوقاف و امور خیریه نیز از طریق تهاتر یا کسر اجاره بها با مستاجران توافق می کند.

وی اظهار کرد: از محل عواید و درآمد موقوفه این قنات ها مبلغی در اختیار مالکان برای احیا، مرمت و نگهداری قنوات گذاشته می شود.
وی بدون اشاره به درآمد قنات های وقفی شهرستان گفت: برخی از این قنات ها خشک شده و به همین دلیل درآمدی از آن حاصل نمی شود.
رئیس اداره اوقاف و امور خیریه سبزوار افزود: در صورت درخواست جهاد کشاورزی سبزوار، اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان آماده همکاری با این اداره برای احیا و مرمت قنات های وقفی است.
Share/Save/Bookmark