کد مطلب: 11629
 
عشق سال های جنگ
مروری کوتاه بر سیر فیلمسازی ابراهیم حاتمی کیا
جمعه ۱۰ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۱۹:۴۷
۳
 
کدام ابراهیم؟
این روزها وقتی نقدهای منتقدان در مورد حاتمی کیا را می خوانی، بیشتر با یک سری فحش نامه رو به رو می شوی تا نقد! همین جماعت به ظاهر منتقد، بر سر علی حاتمی هم همین بلا را آوردند و امروز بعد از مرگش برایش کف می زنند. حاتمی کیا حرفش را می زند و صریح الهجه است، درست مثل قهرمان های فیلم هایش. فیلم های او ابداً حدیث نفس نیستند ولی در قهرمان های فیلمهایش می توان خود او را دید. چند وقت قبل روزنامه شرق گفت و گویی با حاتمی کیا انجام داده بود و به نقل از او تیتر زده بود: «شاید روزی برای دلواپسان فیلم بسازم.»

اگر حاتمی کیا که امروز مغضوب جماعت شبه روشنفکر است، فیلمی در نقد دلواپسان می ساخت؛ تبدیل به بت دست نیافتنی هنرمندان می شد. درست مثل حضرت کیارستمی! اما حاتمی کیا مردی نیست که سازش کند، مردی است که روزی به رنگ ارغوان را می سازد و روز دیگر بادیگارد را. حاتمی کیا هر چه باشد «بادیگارد» جماعت عاشق «موج مرده» نخواهد شد.

قهرمان های دوست داشتنی
روزگاری فردوسی از آرش گفت و رستم و سهراب؛ قهرمان های اساطیری. بعد از جنگ ایران و عراق، کسی به فکر قهرمان های واقعی این سرزمین نبود. شاعران و نویسندگان دنبال هر چه بودند از جنگ و قهرمانانش چیزی نگفتند. به قول نادر ابراهیمی اگر نویسنده ای از جنگ چیزی ننوشته باشد؛ می تواند هر چیز خوبی باشد اما قطعاً نویسنده مردم نیست. در روزگار فراموشی و انکار، حاتمی کیا قهرمان های سال های جنگ را از انزوا بیرون کشید! روزی رزمنده ای را از کرخه به راین برد و روز دیگر از مردمی گفت که قهرمان هایش را در آژانس شیشه ای تنها گذاشتند.

عشق و تکلیف
یکی از فیلم های ابراهیم حاتمی کیا که کمتر مورد توجه منتقدان قرار گرفته است، فیلم «وصل نیکان» است. این فیلم روایتگر عشق امیر به مریم است درست در سال های موشکباران تهران. امیر قهرمان فیلم در گروهی است که وظیفه خنثی سازی موشک های منفجر نشده را برعهده دارند. امیر هر طور که شده می خواهد عروسی اش را در تهران برگزار کند اما در آن روزگار هیچکس حاضر نیست که در روزهای موشکباران، در تهران بماند. امیر اصرار دارد که عروسی اش در تهران برگزار شود، حتی زیر موشک های عراقی. امیر همان حاج کاظم آژانس شیشه ای است. قهرمان های حاتمی کیا، قهرمان های وامانده ی پوچ گرایی نیستند که در برابر شرایط سر تسلیم فرود بیاورند.

حاتمی کیا هیچ گاه دوربینش را به جنگل های شمال نبرده تا فیلم بسازد، برای او تهرانی که زیر موشکباران است زیباتر از جنگل های شمال است. شاید از این نظر امیر قهرمان «وصل نیکان» شبیه خود آقا ابراهیم حاتمی کیا است. «وصل نیکان» پیوند میان عاطفه است و تکلیف. اگر می خواهید عشقی که در سال های جنگ شکل گرفته را مشاهده کنید؛ حتما این فیلم را ببینید.

قهرمان های حاتمی کیا مردانی با صلابت هستند که هرگز سر تسلیم فرود نمی آورند، چون معنی تسلیم شدن را نمی دانند. قهرمان هایی که مثل ققنوس، از خاکستر خود ققنوسی دیگر را پدید می آورند.

پی نوشت: فیلم سینمایی «وصل نیکان‌» ۱۰ اردیبهشت، ساعت ۲۲ از شبکه افق پخش خواهد شد.

محمود شم آبادی
Share/Save/Bookmark


حسین گ
۱۳۹۵-۰۲-۱۱ ۰۳:۰۵:۰۹
احسنت ... (41794)
 
۱۳۹۵-۰۲-۱۲ ۱۰:۴۳:۴۴
آفرین خیلی خوب بود. (41801)
 
دوست
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۲-۱۸ ۰۱:۱۹:۰۸
بزرگتری جفا با حاتمی کیا وصل کردن او به یک حزب و جریانه، تقدس گراییه! او یه فیلمی درست کرده و مقداری مشکل داره!باید مشکلاتش رو گفت! (41845)