کد مطلب: 5192
 
گفتگو با معاون مدیر کل میراث فرهنگی استان:
چرا شما در سبزوار پول های گردشگران را نمی بینید؟!
شنبه ۱۶ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۳:۱۹
۶
 
به ضرص قاطع می توانم بگویم اگر یک تور گردشگری به من بدهند. یک ماه می توانم به آن ها در شهر سبزوار آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری نشان بدهم که اصلا این ها خسته نشوند و هر روز چیز جدیدی ببینند. از تپه های تاریخی گرفته تا آثار و بناها. از کویر و طبیعت و کوه و غار تا بسیاری جاذبه های متنوع که سبزوار دارد. ولی شما نمی توانید دو ساعت جلو مسافر را بگیرید که این جا توقف کند.
مدتی پیش عباس زاده؛ معاون مدیر کل میراث فرهنگی استان خراسان رضوی به منظور پیگیری مباحث مربوط به تخریب و بازسازی حسینیه قنادها به سبزوار آمد. رصد؛ در این فرصت گفتگویی در خصوص وضعیت اقتصاد گردشگری شهرستان سبزوار با وی انجام داده است که در ادامه می خوانید.

- گردشگری سبزوار، اقتصاد گردشگری شهرستان و عدم فعال شدن پتانسیل های شهرستان در این صنعت پر درآمد چیست؟

سبزوار یک شهر فرهنگی تاریخی و یک شهر کویری است. شهری که معماری خیلی خوبی دارد. شما رسانه ها باید رصد کنید که بحث اقتصاد گردشگری سبزوار جایگاهش کجاست؟ این ضعفی است که از گذشته توجه نشده یا حداقل شرایطش پیش نیامده و سبزوار نتوانسته به حق خودش و جایگاه
انتظار این است که در شورای شهر چهارم سیاست استفاده از پتانسیل های گردشگری در سبزوارکلید بخورد.
اصلی اش در اقتصاد گردشگری برسد.

از کنار شهر سبزوار جاده ای می گذرد که سالانه میلیون ها نفر با سرعت عبور می کنند. همه با جیب هایی پر از پول. می روند مشهد، چند روزی می مانند و بعد مسیر شمال کشور را در پیش می گیرند و تا یک هفته ده روز بعد از آن، هزینه می کنند و اسکناس خرج می کنند.

چرا شما در سبزوار این پول ها را نمی بینید؟ برای این که برنامه ریزی نشده. برای گردشگری زیر ساخت های اولیه اش فراهم نشده. برای این که سرمایه گذار نیامده. برای این که مسئولین اش به فکرش نبوده اند. ما امیدواریم مسئولان سبزوار بتوانند سهم سبزوار را از اقتصاد گردشگری و این حجم عظیم مبادلات مالی بردارند.

در جیب گردشگر پول جابجا می شود و سهم سبزوار از این پول خیلی ناچیز است و باید بیشتر از این ها باشد. این ظلم است در حق شهری که این همه آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری دارد.

من خودم کارشناس هستم و در سال های ۸۷،۸۸و۸۹ بررسی و شناسایی کل شهرستان سبزوار را انجام دادم، به جز بخش های(شهرستان های) جوین، جغتای و خوشاب که نشد بروم. به ضرص قاطع می توانم بگویم اگر یک تور گردشگری به من بدهند، یک ماه می توانم به آن ها در شهر
بحث عمده اش به شهرستان برمی گردد.اگر شهرستان بخواهد اگر مدیریت عالی شهرستان بخواهد؛ اگر فرماندار، شهردار و مسئولین ادارات شما بخواهند قطعا استان هم در کار پیش خواهد آمد.
سبزوار آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری نشان بدهم که اصلا این ها خسته نشوند و هر روز چیز جدیدی ببینند. از تپه های تاریخی گرفته تا آثار و بناها. از کویر و طبیعت و کوه و غار تا بسیاری جاذبه های متنوع که سبزوار دارد. ولی شما نمی توانید دو ساعت جلو مسافر را بگیرید که این جا توقف کند.

فقط اگر دو ساعت بایستند تا نهاری بخورند یا یک کمپ مناسبی در حاشیه کمربندی داشته باشید که چیزی بخرند. این کار باعث می شود صدها شغل ایجاد شود و از هر شغلی خانواده ای تامین مالی شود. صدها جوان از انحراف باز داشته شوند و جیب و شکمشان خالی نباشد. این ها ابتدایی ترین فواید اقتصاد گردشگری است بدون این که ما بیاییم برای ایجاد فقط چند شغل ۱۰۰ میلیون دلار هزینه کنیم. خیلی هزینه ندارد چون شما جاذبه ها را دارید.

انتظار این است که در شورای شهر چهارم سیاست استفاده از پتانسیل های گردشگری در سبزوار کلید بخورد.
این سماجت وجود دارد که در سبزوار موزه شهر راه اندازی شود در حالی که مشهد و نیشابور و خیلی از شهرها موزه شهر ندارند. این سماجت و پیگیری غیر از این باید در مورد ده ها کار دیگر هم باشد. شما باید از قبل وجود جاذبه های فرهنگی تاریخی به سهم اقتصادی تان از صنعت گردشگری برسید.


- قابل انکار نیست که ضعف شدیدی در مورد بهره برداری از اقتصاد گردشگری در شهرستان سبزوار وجود دارد. به نظر شما چه مقدار از این ضعف به عملکرد مسئولان شهرستانی و چه مقدار به مسئولان استانی بر می گردد؟


بحث عمده اش به شهرستان برمی گردد. اگر شهرستان
اما اگر در جایی شهرداری مشکل دارد نباید راسا با بولدوزر مشکل اش را حل کند. این شیوه یک مسئول و یک شهرداری قرن بیست و یکمی در سال 2013 نیست. اگر جایی مشکل دارد باید با مذاکره و گفتگو حل شود.
بخواهد اگر مدیریت عالی شهرستان بخواهد، اگر فرماندار، شهردار و مسئولین ادارات شما بخواهند قطعاً استان هم در کار پیش خواهد آمد.

ما که در استان هستیم و من که معاون میراث فرهنگی استان هستم. اگر کسی مثل آقای متین فر پیگیری کنند من مجبورم انجام دهم اما خیلی از شهرستان ها و مدیران دنبال نرفتند و نمی روند. سماجت و پیگیری مسئولان شهرستان نقش موثری دارد. اگر فرماندار بخواهد و اگر کارگروه جذب سرمایه گذار تشکیل شود و اگر پیگیر باشند همه مسائل در خود شهرستان قابل حل است.

میراث وارد حوزه فعالان خصوصی شده است. شما برای تک تک بناها می توانید سرمایه گذار خصوصی پیدا کنید. ما هم ضمن مشاوره حمایت می کنیم. حمایت مالی می کنیم.

در حوزه سرمایه گذاری ورود پیدا نکرده ایم و باید بیشتر ورود پیدا کنیم. رمز موفقیت در جذب سرمایه های بخش خصوصی است. نباید اتکا به سرمایه ها و اعتبارات ناچیز و قطره چکانی دولتی باشد. ما در استان به این پهناوری اعتبارات ضعیف و اندکی داریم که به هیچ جا نمی رسد. اما با بخش خصوصی توان ده ما صد می شود. نود درصد بخش خصوصی ورود پیدا می کند و می شود صد. کاری را که ما در پنج سال انجام می دهیم او در یک سال به سرانجام می رساند. مسئولین شما باید هنر جذب سرمایه گذار را داشته باشند.

- گاها مشاهده شده برخی زیاده خواهی ها منتج به تخریب آثار فرهنگی شهرستان شده مانند حسینیه قنادها. آیا نباید میراث طوری برخورد کند که کسی جرأت تخریب این آثار را نداشته باشد. شما حسینیه قنادها را بازسازی هم که کنید اصل بنا نمی شود.

رسانه ها موثرند. شما باید
وقتی ما می بینیم اگر ما یک قدم برداریم شورا پنج قدم برمی دارد این ما را وادار می کند پروژه های دیگر را تخصیص ندهیم و پول را بگذاریم تا کاوش در سبزوار انجام شود.
بخواهید و در مشکلات جانب حق را بگیرید. ما به عنوان مسئولان میراث فرهنگی اگر نیت مسئولان را درست ببینیم سعی می کنیم در رفع موانع همراهی کنیم. اما حوزه میراث فرهنگی مال ما نیست که کوتاه بیاییم. مال مردم است. آثار فرهنگی متعلق به عموم اقشار جامعه است و ما به نوعی مدعی العموم محسوب می شویم و از طرف شما و همه مردم نباید کوتاهی کنیم و کوتاهی نمی کنیم.

ما کمک می کنیم. ممکن است بسیاری از کارشناسی های میراث با منافع افراد و دستگاه ها تداخل داشته باشد. اما میراث حرف غیر کارشناسی نمی زند. ما هنرش را داریم و می توانیم طوری کار کارشناسی انجام دهیم که نقطه نظرات کارشناسی با منافع مردم و دستگاه ها هماهنگ باشد.

اما اگر در جایی شهرداری مشکل دارد نباید رأساً با بولدوزر مشکل اش را حل کند. این شیوه یک مسئول و یک شهرداری قرن بیست و یکمی در سال ۲۰۱۳ نیست. اگر جایی مشکل دارد باید با مذاکره و گفتگو حل شود.

- همکاری شورا و شهرداری شهرستان با میراث چه مقدار می تواند در رسیدن سبزوار به سهم اش از اقتصاد گردشگری کمک کند؟

همکاری شهرداری موثر است. اگر شهرداری همکاری داشته باشد در بخش میراث فرهنگی کارها سرعت می گیرد. به عنوان مثال کارهایی که در تپه دامغانی صورت گرفته اگر شورای شهر پای کار نمی آمد این حجم از کار انجام نمی شد.ما ده ها پروژه دیگر داشتیم که تخصیص اعتبارش را ندادیم و کم گذاشتیم و آمدیم سبزوار را کامل دادیم.

وقتی ما می بینیم اگر ما یک
با این کار کاوش باستان شناسی منحصر به فرد که در سبزوار راه افتاده است و در هیچ شهری به این صورت نداریم.به نظرم نتایج این کاوش کار بسیار زیبا و جذابی خواهد بود و تپه دامغانی می تواند ترمز دست ماشین های گردشگران باشد.
قدم برداریم شورا پنج قدم برمی دارد، این ما را وادار می کند پروژه های دیگر را تخصیص ندهیم و پول را بگذاریم تا کاوش در سبزوار انجام شود. می دانید که سال گذشته اعتبارات کم بود و امسال هم ممکن است کم باشد اما ما پای همکاری های دوجانبه هستیم.

- می دانید که در میان انبوه جاذبه های شهرستان سبزوار امامزاده شعیب در صورت اتصال به کمربندی و تپه دامغانی به نوعی دو ظرفیت استراتژیک و از بزرگترین پتانسیل های سبزوار برای جذب گردشگر و ایجاد انگیزه برای توقف مسافران هستند. شاید بشود گفت که این دو مکان دروازه ورود سبزوار به گاو صندوق صنعت گردشگری است. در مورد امامزاده شعیب که جهت اصلی کار به همت شورای شهر و شهرداری برمی گردد اما در مورد تپه دامغانی حرف اول را باید میراث فرهنگی بزند. حداکثر زمانی که برای به بهره برداری رسیدن یا قابل بازدید شدن این مجموعه می توانید اعلام کنید چه زمانی است؟

با این کار کاوش باستان شناسی منحصر به فرد که در سبزوار راه افتاده است و در هیچ شهری به این صورت نداریم؛ به نظرم نتایج این کاوش کار بسیار زیبا و جذابی خواهد بود و تپه دامغانی می تواند ترمز دست ماشین های گردشگران باشد.

کار تپه دامغانی پروژه نیست. کارهای پژوهشی متفاوت با کارهای دیگر است. کاری که امسال انجام می شود کار رسمی باستان شناسی است. ادامه کار و ادامه تصمیم گیری که چه زمانی تبدیل به سایت موزه شود به نتایجی است که در این مرحله حاصل می شود.

ما نمی دانیم وقتی کار شروع می شود به چه بخش ها یا آثاری می رسند. بیشتر بحث مطالعات و پژوهش های باستان شناسی است. اظهار نظر در آن مورد شاید خیلی کارشناسی نباشد. قطع به یقین یک تپه غنی داریم. نتایج ما در کاوش های آینده و آثار منحصر به فردی که به دست خواهد آمد مسیر را مشخص می کنند.
Share/Save/Bookmark


علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۶-۱۶ ۱۴:۳۲:۲۶
سلام
- يکي از سازمان هايي که حتما حتما بايد پوست اندازي کند سازمان ميراث فرهنگي سبزوار است. و يکي از جنبه هاي مغفول شهرستان بحث گردشگردي است. اگر مسئولان بحث گردشگري را جدي بگيرند خيلي مسائل از جمله بيکاري سبزوار حل خواهد شد. اميدوارم شوراي چهارم که تو اين زمينه تاکيد هم دارند قدم هاي خوبي در اين زمينه بردارند. (11525)
 
عبدالله
۱۳۹۲-۰۶-۱۷ ۰۹:۱۸:۱۸
من به نوبه خودم به عنوان یک جوان سبزواری از آقای متین فر رئیس اداره میراث فرهنگی سبزوار و بقیه کارکنان این اداره اصلا راضی نیستم و روز قیامت یقه این آقایان را سر پل صراط خواهم گرفت.
چون در حوزه میراث فرهنگی سبزوار چه بناهای تاریخی و چه شخصیت ها و رویدادهای مهم تاریخی و فرهنگی سبزوار خیلی کم کاری کرده اند. ما رویدادمهمی مثل سربداران را داریم که وزیر فرهنگ پیشنهاد ثبت سربداران در فهرست جهانی یونسکو را داده ، اول انقلاب از این رویدادتاریخی سریالی فاخر در تلویزیون ساخته شد که مرجع بسیاری از کارهای بعدی شد اما این آقای متین فر رئیس میراث فرهنگی سبزوار و سایر کارکنانش به غیر از چند مصاحبه مطبوعاتی برای این موضوع مهم در عمل هیچ اقدامی نکرده اند.
یعنی واقعا چرا باید این همه توانمندی گردشگری و درآمدزایی و اشتغال آفرینی در سبزوار از محل میراث فرهنگیمان باشد و ما اینطور گرفتار بیکاری و ناهنجاری های اجتماعی بشویم؟
من واقعا به عنوان یکی از مردم سبزوار که به نوبه خودم یکی از مالکان و وارثان این میراث عظیم فرهنگی و تاریخی هستم از رئیس اداره میراث فرهنگی سبزوار گلایه دارم و حساب کار او را به خدا می سپارم . (11586)
 
زهرا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۱۱-۲۶ ۰۸:۰۳:۱۳
جانا سخن از زبان ما می گویی (19733)
 
اصغرسبزواری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۷-۲۲ ۱۴:۱۴:۵۸
خاب ت باگوی کوجی بیاین بری گردشگری یوووووووووووک (13069)
 
مرمت گر
۱۳۹۲-۱۲-۰۷ ۲۰:۳۲:۲۷
اخه یه گردشگر کجا بره ببینه سبزوار همش خرابه از هزاره سوم قبل از میلاد هیچ تغییری نکرده خودش یک اثر بزرگ تاریخی است ما باید ببالیم که این شهر دست نخورده باقی مونده (20300)
 
فرهاد
United States
۱۳۹۲-۱۲-۱۹ ۰۹:۴۳:۲۴
اقای متین فر جلو تخریب ها را بگیرد کاووش و بازسازی پیش کش. (20749)