کد مطلب: 644
 
مصاحبه اختصاصی "سلام سربدار" با معاون وزیر خارجه/ هشدار به انقلابیون مصری:
بجای دیکتاتوری وابسته به دموکراسی وابسته تبدیل نشوید
دوشنبه ۱۸ ارديبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۰۲:۱۹
 
ما وارد ریز جزئیات امر نخواهیم شد و دخالتی هم نخواهیم کرد. انتخابات امری است که مربوط به ملت مصر است، دولت مصر است، پارلمان مصر است؛ اما توصیه مان برای حرکت بیداری اسلامی مصر این است که بجای دیکتاتوری وابسته به دموکراسی وابسته تبدیل نشوند
بجای دیکتاتوری وابسته به دموکراسی وابسته تبدیل نشوید
 
وقتي قرار شد براي انجام مصاحبه با دكتر قشقاوي با وي هماهنگي انجام گيرد تنها جايي كه فرصت مصاحبه پيدا شد، فرودگاه سبزوار بود. الحمدا... طبق روال معمول پروازهاي داخلي تأخير پرواز تهران – سبزوار اين فرصت را بيشتر و بهتر كرد. ساعت حول و حوش ۲۲/۳۰ در سالن ترانزيت فرودگاه سبزوار توانستيم ۵ سؤال از آقاي دكتر قشقاوي بپرسيم. البته ادبيات دكتر قشقاوي اين بار كاملاً ديپلماتيك و دقيق بود!

* در خصوص مذاکرات اخیر ایران با ۱+۵ ، به نظر می آمد که در این مذاکرات دست ایران نسبت به مذاکرات قبلی پرتر بود.( از جمله استانبول و ژنو) و طوری که آقای سعید جلیلی هم بعد از مذاکرات صحبت کردند رضایت بیشتری داشتند؛ هم طرف ایرانی و هم طرف خارجی.
چه عواملی باعث شد اولا دو طرف از انجام مذاکرات راضی باشند و ثانیا دست ایران آیا واقعا پر بود یا نه! و اگر پر بود چه عواملی باعث شد؟

اولا اراده طرفین قضیه این بوده که بالاخره یک گامی به جلو برداشته شود چون صرف مذاکره بدون دست آورد جز اتلاف وقت که چیز دیگری نیست؛ و به همین دلیل آن طور که فرمودید این نبود که فقط ایران راضی باشد بلکه آنها هم راضی بودند. اظهاراتی که خانم اشتون داشت و همه ی نماینده های۱+۵ داشتند به طور کلی لحن و رویکردشان به نظر می رسید که ایجابی است و مثبت. ایران هم به صورت متقابل این رویکرد را داشت.

البته توجه دارید که در مذاکرات استانبول ۲ مسائل محتوایی خیلی بحث نشد و بنا نبود بحث شود. بیشتر بحث چارچوب های توافق شده بود تا در بحث اجلاس بغداد محتوایی بحث شود. آن کار موفقیت آمیز بود، یعنی چارچوبی که گام به گام با هم به جلو برویم اعتماد سازی متقابل شود با نظر مثبت و با نگاه به جلو طرفین پیش بروند و زمینه ای باشد برای توافق مذاکرات بغداد و لذا مثبت بود.


* در رابطه با موضع چند کشور ازتان سوال داشتم. یکی کشور آمریکا که تا چند ماه دیگر انتخابات ریاست جمهوریش برگزار می شود؛ موضع آمریکا در این مذاکرات چگونه بود ؟ و دیگری رژیم صهیونیستی؛ آن جور که به نظر می رسید اسرائیلی ها خیلی از نتایج مذاکرات و پیشرفت مذاکرات راضی نبودند.

یک واقعیت است که دیدگاه های متفاوتی هم در آمریکا و هم در رژیم صهیونیستی نسبت با برخورد با ایران؛ به طور مشخص چگونگی پیشبرد اهداف شان در مباحث هسته ای متفاوت است. در آمریکا آقای اوباما انتخابات آبان ماه را دارد و تمایلش هم این است که بالاخره در کوران رقابت انتخاباتی با کاندیدای جمهوری خواه یک دستاوردی بتواند در بحث سیاست خارجی از ایران ارائه دهد.

حالا ما چه بخواهیم چه نخواهیم، چه کاندیدای ریاست جمهوری آمریکا بخواهند چه نخواهند، واقعیت این است که یکی از مسائل حیاتی در سیاست خارجه ی آمریکا همواره بعد از انقلاب اسلامی موضوع ایران است؛ هم در انتخابات قبلی و الان هم همین جور است. این یک حقیقتی است و لذا طبعا آقای اوباما دنبال این است که روی میز یک دستاورد موفقیت آمیزی را در برخورد با ایران به رقبای خودش نشان بدهد.

رقبایش هم که بخشی در حکومت نیستند و معمولا کسانی که در حکومت نیستند خوب راحتتر می توانند شعار بدهند نسبت به کسانی که در حکومت بودند! همیشه همین جوری بوده و در همه ی کشورها هم همین جور است حتی خیلی هایی که در دوران کاندیداتوری شعارهای تندی می دهند وقتی به حکومت می رسند تعدیل می شوند چون می بینند عرصه ی واقعیت با عرصه شعار فرق می کند.

خلاصه در عرصه ی شعار فعلا آنها شعارهای تندی علیه ایران می دهند لذا یک چنین چیزی را آقای اوباما بی میل نیست که اگر موضوع ایران یک موضوع در سیاست خارجه در آستانه ی انتخابات باشد بتواند یک دست آوری را ارائه کند همان طور که طرف مقابل سعی می کند با منت گذاری به اوباما بگوید که تو هیچ دستاورد مثبتی نداشتی؛ به این معنا که ایران کار خودش را کرده است. بالاخره این یک واقعیتی است که دو تا کمپین با هم دیگر دارند.

راجع به رژیم صهیونیستی هم گرچه ماهیت همه ی عناصر رژیم اشغالگر یکی هست؛ اهدافشان، راهبردشان یکی است به ویژه در رابطه با ایران. اما به لحاظ ظاهر بنا به تاکتیک ها بالاخره در آنجا هم می گویند فلانی تندرو است و فلانی کندرو است یا مثلا گفته می شد که سفر نتانیاهو که بخش تند رژیم صهیونیستی سفر اخیرش به آمریکا به خاطر این است که برخورد تند با ایران کند؛ بیاید آقای اوباما را متقاعد کند که برخورد تند با ایران کند. آن وقت در تحلیل ها گفته اند موفق نبوده است در این زمینه. حالا این ها در زمینه رسانه ای و کارشناسی مرتب مطرح می شود.* در مورد برخورد تند اسرائیل گفتید؛ من در خبرها خواندم که به نوعی اسرائیلی ها این گونه وانمود کرده اند که اگر مذاکرات استانبول-بغداد به نتیجه نرسد، خودش را برای حمله به ایران آماده می کند شما چقدر این را واقعی می دانید؟

مواضع رژیم اشغالگر قدس آنقدر متناقض و پارادوکسیکال بوده که به صورت خسته کننده ای درآمده. یعنی همین دیروز ببینید تفاوت دیدگاهی که پرز اعلام کرد با نتانیاهو. خود روزنامه های صهیونیستی مثل هاآرتص مقاله نوشتند که چند جور حرف می زنید یا مثلا راجع به حمله به ایران. خوب چند سال است الان دارند می گویند چند مدت دیگر، امروز حمله می کنیم فردا این جوری است.

به نظر می رسد بیشتر این ها جنبه ی تبلیغی است برای این که همواره رژیم صهیونیستی مورد این سوال است که تو که اینقدر متولی بحث هسته ای ایران هستی پس چرا خودت ان پی تی را قبول نداری، پس چرا خودت اجازه ی بازرسی نمی دهی، پس چرا خودت ۲۰۰ کلاهک هسته ای داری؟
خوب این بالاخره یک علامت سوال بزرگی است در مقابل رژیم صهیونیستی. خوب بهترین راه فرافکنی این است که او بیاید مسئله ی ایران را مطرح کند که دیگر کسی در رابطه با بحث هسته ای خودشان سوال نکند.

* در رابطه با مذاکرات بغداد؛ دو طرف وقتی وارد می شوند تا مذاکراتشان را انجام دهند در قالب چارچوبی که در استانبول تعیین شده است، چه خواسته هایی دارند؟

بالاخره انتظار طرفین از هم دیگر شاید این باشد که مقداری محتوایی تر وارد بحث شوند یعنی اگر ما بپذیرم که اجلاس استانبول آن چارچوب های توافقی بوده خوب آن روشن شده است و الان شاید طرفین انتظار داشته باشند که وارد مباحث محتوایی شوند. اما این که چه خواهد شد زود است الان که بخواهم در موضع رسمی پیشدستی بکنم.

* ایران غنی سازی ۲۰ درصدش را ادامه خواهد داد؟

ما هیچ دلیلی نداریم که این کار را قطع کنیم؛ منتها مسئولیت این حوزه با شواری عالی امنیت ملی است و تا این لحظه که با هم صحبت می کنیم، غنی سازی ۲۰درصد ادامه دارد.

* اما چند سوال هم از حواشی بپرسم! هفته نامه ی ۹ دی مطلبی را دو، سه هفته پیش منتشر کرده بود که مقاله ای بود در رابطه با آقای مهمان پرست سخنگوی وزارت خارجه و در مورد خانواده ی ایشان که گفته شده بود که خانواده ی آقای مهمان پرست در انگلیس اقامت دارند؛ این واقعیت دارد یا نه؟

چون آقای مهمانپرست همزمان با طرح این ادعا به یک سفر کاری رفته اند، یعنی زاگرب و کرواسی تشریف داشتند؛ دوباره هم به لهستان رفته اند. من البته توفیق نداشتم که ایشان را ببینم که در رابطه با این موضوع با ایشان بحث کنیم.


دو سوال دیگر بپرسم در رابطه با انتخابات مصر و فرانسه؛ یکی اینکه در صحبت هایتان در دانشگاه اشاره کردید که در مصر از طرف شورای نظامی مصر رد صلاحیت های گسترده ای صورت گرفته به خصوص در مورد کاندیداهای اخوان المسلمین، موضع ایران در رابطه با این اقدام در مصر چیست و در آینده ایران چه واکنشی نشان می دهد؟

ما وارد ریز جزئیات امر نخواهیم شد و دخالتی هم نخواهیم کرد. انتخابات امری است که مربوط به ملت مصر است، دولت مصر است، پارلمان مصر است؛ اما توصیه مان برای حرکت بیداری اسلامی مصر این است که بجای دیکتاتوری وابسته به دموکراسی وابسته تبدیل نشوند.

پاسخ دكتر قشقاوي به سؤال پنجم به دليل آماده شدن هواپيما براي پرواز ناقص ماند و نتوانستيم باقي سؤالات را از ايشان بپرسيم. البته باز هم از هواپيمايي كشوري سپاسگزاريم كه براي انجام مصاحبه نهايت همكاري را با ما داشتند و با وقوع تأخير در پرواز تهران – سبزوار توانستيم چند دقيقه‌اي با معاون پارلماني وزارت خارجه صحبت كنيم.
Share/Save/Bookmark