کد مطلب: 6190
 
درباره تحریم های جدید ایالات متحده علیه ایران/
ترک عمیق در دیوار سست توافقنامه پر ابهام ژنو
امین کوشکی
يکشنبه ۲۴ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۲۰:۴۵
۲۳
 
ترک عمیق در دیوار سست توافقنامه پر ابهام ژنو
 
در مقاله ام درباره توافقنامه ژنو ذکر شد تحلیل استراتژیک دربرگیرنده نگاه به گذشته، حال و آینده است و همچنین در میزگرد اساتید علوم سیاسی در دانشگاه حکیم و همچنین سخنرانی ۱۶ آذر دانشگاه حکیم چندین بار اعلام کردم توافق نامه ژنو قابل تفسیر است و نقاط ابهام فراوانی دارد و اجازه سوء استفاده به طرف مقابل می دهد. در میزگرد دانشگاه اعلام کردم آقای روحانی سابقه خوبی در نوشتن توافقنامه ها ندارد و این نکته در کتاب خاطرات وی کاملا آشکار است. مطالب کتاب حاوی خوش بینی و اعتماد کاذب ایشان و تیمشان به طرف های مذاکره کننده است. ایشان در مذاکرات سال ۸۲ و ۸۳ بارها از طرف مقابل قول لفظی گرفت در حالی که در متن تعهد نامه چیز دیگری آمد. ایشان گمان می کرد آنها به قول لفظی شان وفادارند. در حالی که آنها با زیرکی متن تفاهم نامه ها را خلاف تعهدات لفظی خود تنظیم می کردند و ایران نیز امضا می کرد.

حال برای روشن تر شدن ذهن مخاطب برخی قسمتهای کتاب را ذکر می نمایم:

۱- پس از قطعنامه شدید الحن آژانس بین المللی انرژی اتمی البرادعی به ایران آمد: «به او گفتم منظر شما از تعلیق چیست. گفت منظور از تعلیق تعلیق گازدهی- به سانتریفیوژها- در نطنز خواهد بود ».

۲- در مذاکرات تهران که برای انعقاد تفاهم نامه میان ایران و سه کشور انگلیس، آلمان و فرانسه برگزار شد. آنها خواهان تعلیق همه فعالیتهای هسته ای بودند. روحانی می گوید:« من به شما- سه کشور- بگویم تعلیق عملا جز تعلیق گازدهی نظنز نخواهد بود. بنابراین در هر عبارتی در متن بیانیه توافق کنیم بدانید در عمل جز گازدهی هیچ مورد دیگر تعلیق نخواهد شد».( کتاب امنیت ملی و دیپلماسی هسته ای .ص۱۸۱)
در نتیجه در متن بیانیه تهران اعلام شد تعلیق بر اساس نظر آژانس انجام شود.
کاملا مشخص است که آقای روحانی به قول لفظی این سه کشور بیشتر اعتماد دارند تا متن توافقنامه. حال آنکه متن توافقنامه اجازه تفسیر خلاف گفته های آقای روحانی را می داد. و اتفاقا بعدها این سه کشور نیز خلاف قولشان عمل کردند.

۳- آقای روحانی در جریان همین مذاکرات می گوید: «ما قول لفظی گرفتیم که پرونده به شورای امنیت نرود»(همان، ص ۱۸۷) لیکن در متن توافقنامه چیزی در این خصوص نیامد و دست سه کشور را برای تفسیر به نفع خودشان باز گذاشت.

۴- در آستانه جلسه نوامبر شورای حکام آژانس آقای روحانی به ملاقات آقای البرادعی می رود در خصوص پیش نویس قطعنامه آژانس رایزنی نماید( یک ماه پس از مذاکرات و بیانیه تهران). در این جلسه آقای البرادعی گفت: «ما می خواهیم پرونده را به شورای امنیت گزارش دهیم!! نه ارجاع. من(روحانی) گفتم آنها قول داده بودند بحث شورای امنیت اصلا مطرح نشود؛ اما او گفت آنها که نگفته بودند اطلاع هم نباشد»( همان،ص۲۱۴)

۵- در همین ملاقات بحث دیگر در خصوص دامنه تعلیق بود- که البرادعی قبلا گفته بود صرفا گازدهی به سانتریفیوژها- البرادعی گفت:« ما معنای تعلیق در بیانیه آژانس را اینگونه تفسیر کردیم که در نطنز علاوه بر تعلیق گازدهی، ساخت و مونتاژ سانتریفیوژها ها تعلیق شود. و من به او اعتراض کردم شما در تهران به من قول دادید که تعلیق تنها تعلیق گازدهی باشد و ما هم طبق نظر شما عمل کردیم. البرادعی گفت: اولا من تنها نیستم کارشناسان هم هستند که نظر آنها چنین است!! ثانیا تعلیق شما برای اعتماد سازی است بنابر این اگر سوخت گیری کنید به هدف خود لطمه زده اید. فعلا این دوره را بگذارید بعدا دوباره می توانید این فعالیتها را در زمان مناسب شروع کنید!!»(همان.ص ۲۱۵)

مشاهده می شود خوش بینی های کاذب تیم مذاکره کننده آن زمان و اجازه تنظیم تفاهم نامه ای مبهم و قابل تفسیر به نفع دولتهای غربی در این دوران منافع ملی ایران را با خطر مواجه نموده بود. چه اینکه بعدها غربی ها در تفاهم نامه های بروکسل و پاریس توانستند تعلیق را با نظر آژانس در متن هم به صورت واضح بیاورند.

اینها در حالی بود که به گفته آقای روحانی نظر رهبری این بود که « تعلیق محدود به همان گازدهی نطنز باشد»(همان.ص ۲۲۱)

آقای روحانی در همین زمان – قبل اجلاس نوامبر آژانس- برای رایزنی بیشتر با وزرای سه کشور به بروکسل سفر می کند. ایشان در خطاب به وزرای سه کشور می گوید: « شما بر خلاف تعهداتتان به البرادعی نامه نوشتید و به او فشار آورده اید و به او گفته اید تعلیق را به صورت وسیع تری تعریف کند. البرادعی به من گفت که سه کشور به من نامه نوشته اند و گفته اند اینچنین تفسیر شود. پاسخ آنها این بود اگر لحن گزارش البرادعی نامناسب است راهش این است که در نطق شفاهی خود آن را جبران کند!! دوم آنکه اگر ما راجع به تعلیق تعریفی ارائه کرده ایم تعریف گروه فنی خود آژانس هم همین است و آژانس غیر از البرادعی است!! بنابراین طبق بیانیه تهران ساخت قطعه و مونتاژ هم جزء موارد تعلیق محسوب می شود- کاملا بر خلاف قول لفظی شان در تهران و دقیقا براساس تفسیر جانبدارانه از مفاد تفاهم نامه تهران عمل کردند- تا آنجا که به ما مربوط است چیزی درباره شورای امنیت نخواهیم گفت ولی ما که همه شورای حکام نیستیم!!»(همان. ص۲۳۳)

بعدها آقای روحانی- به عنوان یک حقوقدان نه یک سرهنگ- در آستانه دیدار مدیران کل ایران و سه کشور برای تهیه پیش نویس توافقنامه بروکسل به نماینده ایران می گوید:« چندان در بند تعبیرات- الفاظ تفاهم نامه- نباشید»(همان.ص ۲۴۳)

نتیجه گیری

سوابق آقای روحانی و تیم مذاکره کننده ایشان حاکی از اعتماد به غرب و عدم دقت لازم در تدوین توافقنامه ها است. عدم دقتی که به کشورهای غربی اجازه می داده است تفسیر خودشان را از آن ارائه دهند و منافع ملی ایران را خدشه دار نمایند. متاسفانه این خوش بینی و عدم دقت لازم در توافق نامه ژنو نیز کاملا حاکم است. اقدام ایالات متحده امریکا در خصوص این قراردادن چندین شرکت داخلی و خارجی در فهرست جدید تحریم ها را نیز بر اساس همین اصل می توان تحلیل کرد. زیرا سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام نموده ما به هیچ عنوان خلاف توافقنامه ژنو عمل نکرده ایم. و این یعنی اینکه توافق نامه اجازه این کار را به آنها داده است و این یعنی ابهام در توافق نامه.

در این متن توافقنامه ژنو وظایف ایران کاملا مشخص و شفاف ذکر شده اما تعهدات طرف غربی با کلمات کاملا دوپهلو آورده شده است.

به نظر می رسد این کلمات مبهم و قابل سوء استفاده به طرف غربی اجازه می دهد اقدامات آینده خود را توجیه نمایند.(مانند امروز). ایالات متحده با این اقدام خود به نحوی حساسیت ایران را نیز می سنجد. و چنانچه طرف ایرانی با اقدامی دقیق، قوی و ظریف به این عمل امریکا واکنش نشان ندهد دست این کشور را برای سوء استفاده از توافق نامه پر ابهام بیشتر باز می کند.

امروز همه مردم ایران منتظر واکنش دولت اعتدال به این اقدام می باشند. این جمله رهبری را هم درگوش دارند که هر زمان ما عقب نشینی کردیم آنها خواسته های بیشتری مطرح کردند(نقل به مضمون)

معلوم نیست آیا این نیز دولت مانند گذشته با خوش بینی و اعتماد به غرب نگاه می کند یا ....

امیدواریم دولت محترم با نگاهی واقع بینانه به مواضع این روزهای آقای اوباما و کری نگاه کند. جالب این که برخی می گویند این صحبتها مصرف داخلی برایشان دارد؛ غافل از این که این کشورها هم چشمان تیز بین زیادی دارند که متوجه این امر شود. این فقط ما نیستیم که متوجه مصرف داخلی مواضع آنها می شویم!!

مردم ایران عزیز به حق منتظرند هم چرخ سانتریفیوژها بچرخد هم چرخ اقتصاد. نه اینکه صرفا یکی یا هیچکدام.


* امین کوشکی (استاد علوم سیاسی دانشگاه حکیم سبزواری و کارشناس مسائل استراتژیک)
Share/Save/Bookmark


مرگ بر اسرائیل
Sweden
۱۳۹۲-۰۹-۲۴ ۲۳:۳۴:۴۵
یعنی شما از اسرائیل حلاوت بیشتری دارید برای شکست توافقنامه!! (16826)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۲۵ ۱۰:۳۰:۵۳
اقا بیا حرف منطقی بزن طوطی وار حرف یه سری رسانه ی خاص رو تکرار نکن
فکر کردی امریکا و اسرائیل دو تا چیز از هم جدا هستن؟؟

واقعا چرا اینقدر ساده لوحید (16840)
 
مرگ بر آمریکا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۲۵ ۱۲:۵۱:۵۷
این یکی از بندهای توافقنامه ژنو هست که وزارت خارجه ایران خودش منتشر کرده:
- - دولت امریکا، در چارچوب اختیارات قانونی رئیس جمهور و کنگره ازتحمیل تحریم‌های جدید هسته‌ای خودداری خواهد کرد.

خب پس این تحریمها های جدید خلاف توافقنامه نیست پس چیست؟ (16849)
 
۱۳۹۲-۰۹-۲۵ ۱۷:۳۷:۳۵
دقت کن گفته در چارچوب اختیارات رئئیس جمهور. اینها در حوزه اختایرات اوباما نبوده!!!! (16863)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۲۵ ۱۹:۲۹:۱۵
تحریما توسط وزارت دارایی امریکا وضع شده!!
وزارت دارایی جز دولت نیست؟؟؟!!! (16870)
 
ناشناس
۱۳۹۲-۰۹-۲۴ ۲۳:۵۰:۳۴
آقای کوشکی همراه با انتقاد راهکار هم بدهید 8سال راه شما را رفتیم چی شد بابک زنجانی مرتضوی و... بنده دستی در کارهای عمرانی دارم می دانید بیش از 1.5 سال است خبری از تخصیص بودجه عمرانی نیست و پولش شده جقوق شما (بودجه جاری ) و اگر این راه ادامه می یافت یکسال دیگر هم از بودجه جاری خبری نبود و آن وقت نوشتن شما هم فرق می کرد من هم قبول دارم توافق یک طرفه است و حتی از شرایط 10 سال قبل هم بدتر ولی چه کسانی با عدم مدیریت و واردات بیش از حد و عدم انجام کارهای زیر بنایی و شعار دادن کشور را به اینجا رساندند
اگر اشتباه نکنم می گویند: از یک ژاپنی پرسیدن آمریکا روی شما بمب هسته ای انداخت چرا رابطه دارید و نمی گوید مرگ بر آ مریکا میفرماید همین که گوشی تلفنی که رییس جمهور آمریکا دست اش است ساخت ژاپن است از 100 مرگ بر آمریکا بیشتر ارزش دارد .
البته بسیار خوشحال ام که رسانه های منتقد دولت راحت می توانند فعالیت کنند چون همین امر جلوگیری از انحرافات و فساد مالی می کند اگر در طی هشت سال پیش روزنامه های منتقد دولت آزاد بودند و صدا وسیما مثل الان با دولت رفتار می کرد امروز اینقدر پرونده فساد مالی رو نمی شد.
خداوند تمام کسانی را که برای سربلندی این مملکت و مردمش نه برای منافع حزبی و شخصی قلم میزنند سلامت بدارد (16828)
 
۱۳۹۲-۰۹-۲۵ ۱۰:۰۶:۰۰
هزارتا لایک اشناس (16838)
 
۱۳۹۲-۰۹-۲۶ ۲۰:۱۱:۴۵
هشت سال راه آقای کوشکی رو رفتید؟

این چه جور صحبت کردنه برادر من

چرا عادت کردید تا یکی داره حرف میزنه بهش مارک بزنید (16922)
 
۱۳۹۲-۰۹-۲۶ ۲۰:۱۳:۰۷
در مورد ژاپن هم به بگویم که هیچ میدانی هر وقت یک خودروی حامل سربازان آمریکایی به شهر مجاور می آید بعضا چند دختر ژاپنی نا پدید می شوند

این را درک میکنی دوست عزیز (16923)
 
مولایی
United States
۱۳۹۲-۰۹-۲۵ ۱۰:۱۶:۵۵
واقعا فکر می کنی دولت قبل هیچ کار نکرد. مگه نه اینکه برگ برنده ما همین 20 درصد غنی سازی بود که دولت قبل انجام شد. اگه این رو نداشتیم که امروز همه چیز رو باید می بوسیدیم میذاشنیم کنار. جمله آخرتم که تف سربالاس. انگار شما بیشتر دنبال جیبتی تا کوشکی (16839)
 
۱۳۹۲-۰۹-۲۵ ۲۰:۲۶:۰۵
ژاپنی ها این را نگویند پس چه بگویند
دولت ژاپن باید یک جوری بی غیرتی اش را در وجود پایگاه های نظامی آمریکا در خاک ژاپن آن هم به صورت تحمیلی و مستعمره ای را یک جوری توجیه کند یا نه
تو هم دوست داری مثل ژاپنی ها باشی پس بفرما برو همانجا اما اگر میخواهی ایران باشی و ایرانی باید غیرت و عزت داشته باشی (16872)
 
امید
Sweden
۱۳۹۲-۰۹-۲۵ ۰۷:۰۱:۲۵
مطلب بسیار خوب و جالبی بود تا حالا نشنیده بودم کسی از خاطرات خود روحانی صحبت کنه. برام جذاب بود. ترغیب شدم برم کتابش رو بگیرم و بخونم. و ممنون از سلام سربدار و نویسنده محترم (16830)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۲۵ ۰۹:۱۸:۰۹
بهتر است قدري واقع بين باشيم البته از ايشان كه از ابتدا مخالف توافق بودند انتظار ديگري نيست اما اعتماد به تيم مذاكره كننده مناسب ترين راه است . و به قول دكتر ظريف "البته برخی دوستان که دل‌خوشی از برنامه اقدام ژنو نداشتند مرگ زودرس آن را اعلام کرده‌اند که بیشتر بیان خواست تا واقعیت است"
اگر چه اقدام امريكا چيز جديدي نيست برخلاف هياهوي مخالفان اما "ضمنا دوستانی که با استفاده از سکوت ضروری ما، مشغول خرده‌گیری از کنار گود هستند هم حتما می‌دانند که فرمایشاتشان همگی جواب دارد ولی تیم مذاکره‌کننده وظیفه مهمتری برای پیگیری منافع ملی دارد و پاسخ عمومی به برخی موارد را فعلا به مصلحت نمی‌داند و آماده است در برابر اتهامات ناروا و غیرمنصفانه بخاطر منافع ملی سکوت کند ولی در زمان مناسب به همه ایرادها و ابهامات پاسخ خواهیم داد." (16837)
 
رضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۲۵ ۱۱:۳۷:۵۱
اعتماد فقط این نیست که چشم و گوشمون رو ببندیم
بله ما به اقای ظریف اعتماد داریم
ولی این دلیل نمیشه که اشتباهاتشو گوشزد نکنیم
این همه با امریکاییها کنار اومد دولت جدید تا صلح طلبی مون رو ثابت کنیم
بعد از این ور اونا تحریما رو زیاد کردن
بنظرت دیگه ما باید چکار می کردیم که نکردیم (16844)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۲۶ ۱۰:۱۳:۰۰
اتفاقا بايد چشم وگوش را باز كنيد و همه چيز را بشنويد فراموش نكرده ايم كه براي به رسميت شناختن حق غني سازي در ايران چه ها كه نكشيديم حالا اين حق به دست امده البته با درايت رهبري و تيم مذاكره كننده . اما انسوي جريان بهانه هاي بني اسرائيلي گروهي از مخالفان است كه متاسفانه بيخود وبيجهت دامن زده مي شود . واقع بينانه به مسائل نگاه كنيد حكايت ما و امريكا ريشه در اختلافي چند دهه اي دارد . پس اين تصور غلط كه برخي ان را علم كرده اند فقط بهانه جويي و از سويي انتقام سياسي است نه چيز ديگري . همه ما ولاي بوده وهستيم و گوش به فرمان ولي امر اگر و راهنمايي هاي خردمندانه ايشان بايد چراغ راهمان باشد نه اينكه رهبري يك حرف بزند و ما حرف خودمان را
امريكا قابل اعتماد نيست اما دليل نمي شود كه هميشه با چنگ ودندان دنبال حق وحقوق خودمان باشيم گاهي زبان نرم مار را هم از لان اش بيرون مي كشد . تيم مذاكره كننده هم بار ها عنوان كرده كه امريكاه قابل اعتماد نيست اما فنون مذاكرات در حال حاضر دست ايشان است و بهتر است بجاي بهانه گيري هاي بيمورد و تسويه حساب هاي شخصي و سياسي و گروهي وباندي به فكر منافع ملي باشيم
به نظر حقير در حال حاضر اعتماد به تيم مداكرات بهترين و مناسبترين راه است همانگونه كه رهبري فرمودند . (16895)
 
صابر
۱۳۹۲-۰۹-۲۵ ۱۳:۳۷:۴۶
جرزنی آمریکایی‌ها‌ در کمتر از ۲۰ روز!
تحریم‌های جدید نشان داد که حتی اگر پس از 35 سال تابوی مذاکره با آمریکا را بشکنیم و با مقاماتش دست دیپلماتیک بدهیم آن‌ها هیچ تغییری نمی‌کنند.
آن دسته‌ آدم‌هایی که احمدی‌نژاد و جلیلی و دولت قبلی و رفتار و گفتار و عملکرد آنها را عامل و باعث و بانی تحریم‌ها می‌دانستند، اکنون چه پاسخی برای این تحریم‌های جدید دارند؟! مگر قرار نبود طبق توافقنامه ژنو تحریم جدیدی وضع و تصویب نشود؟! (16852)
 
زنده باد خودمون
۱۳۹۲-۰۹-۲۵ ۱۷:۱۸:۳۲
قابل توجه همه اونایی که چیزی ازسیاست نمی دونن اما میان اینجا بانظراشون سیاستمدارهای مملکت رو زیر سوال میبرن شما سرتون توی کار خودتون باشه اگر هم قراره نظرات گهر بارتون رو به سمع ونظر بقیه برسونید یه خورده تخصصی تر نظر بدین نه مخربانه.اصالا انگارماایرانیاعادت کردیم به پیش داوری وخراب کردن دیگران وفال بدزدن (16859)
 
صابر
۱۳۹۲-۰۹-۲۵ ۲۳:۰۷:۱۶
خدا بیامرزه کبکو............... (16881)
 
۱۳۹۲-۰۹-۲۶ ۲۰:۱۵:۳۸
د آدم حسابی خوبه از 70 درصد مطلبه خاطرات خود روحانیه
وگرنه اونوخ چی میگفی

چه عبارت هم استفاده کردی !!!! زیر سوال

آقای متفکر عزیز میدونی مسئول یعنی چی ؟ یعنی مورد سوال قرار گیرنده (16924)
 
ابراهیم
۱۳۹۲-۱۰-۰۱ ۱۳:۰۴:۵۵
امین اقا مردم ایران عزیز به حق منتظرند هم چرخ سانتریفیوژها بچرخد هم چرخ اقتصاد. (17114)
 
۱۳۹۲-۱۰-۰۵ ۱۲:۵۰:۵۶
میچرخه............................ (17345)
 
۱۳۹۲-۰۹-۲۷ ۰۸:۰۷:۱۳
ببین دوستان توافق همش چرتهواگر ما کلا انرژی هسته ای رو تعطیلم بکنیم باز گیر میدن رو حقوق بشر.ااونا نابودی کاملا ایرانو میخان برای منطقه که خودشونو راحت باشند.اونا الان دارن میبینند از نظر اقتصادی داغون شدیدم مگر دیوانه هستند بیان توافق کنند.اون توافقم روی اجبار بوده.یکی از فلج کردن مملکت بحث اقتصادی اینقدر فشار میارند رو مردم از نظر اقتصادی .که شورش های داخلی تو کشور بالا میاد حکومت نابود میشه.اینا میخان تا میتونند از نظر اقتصادی فشار بیارند .راهکارش اینه دوتا موشک به اسراییل و عربستان بزنند یه جنگی بالا بیاد تا تکلیف واسعه همیشه معلوم بشه. (16934)
 
ولي
۱۳۹۲-۱۰-۰۷ ۰۱:۴۷:۲۸
براي جنگ آماده باشيد (17455)