کد مطلب: 2671
 
تلنگری به ورزش شهر سبزوار
رامین مهرجویان
شنبه ۱۱ آذر ۱۳۹۱ ساعت ۱۷:۱۱
۱۰
 
مسئله دیگری که امروز در ورزش شهر دچار آن هستیم مربوط به دست اندرکاران ورزش شهرمان است شخصی گری های برخی افراد زمینه رشد و توسعه فراگیر را کند کرده است
ورزش نیاز روح جامعه و محرک آن به سوی اهداف بزرگ می باشد. سلامتی جسم، مستلزم نشاط و شادمانی آدمی است که این امر، برای جوانان هر جامعه که آتیه سازان و امیدان آن جامعه تلقی می گردند بسیار مهم و حیاتی است. سازماندهی امور ورزش برای جوانان بی شک در تمام ادیان، نگرش ها و افکار از مرتبه والایی برخوردار است، این مساله نیازمند باید ها و نبایدهایی می باشد که در مسیر رشد و توسعه هر جامعه ای تعاریف خاصی از آن صورت می گیرد.

به طور یقین متخصصان و برنامه ریزان زیادی همواره در حوزه ورزش و جوان در سطح کشور در تلاش بوده اند تا روش ها، محتوا و برنامه های خاص و یکسانی را برای اجرای این امر معرفی نماید. لکن هر برنامه ولو در حد مطلوب بدون وجود مجریان آگاه از برنامه و مجهز به لوازم و آموزه های مربوطه دچار خطا شده و بعد از مدت کوتاهی با مشکل مواجه می شود. لذا لازم است در کنار اهداف، آن چه را که مستلزم اجرای مطلوب برنامه است مهیا و در اختیار مجریان قرار داده شود.

اما به ورزش شهرمان که امروز در برخی رشته ها به لطف خدا و حمایت های اسپانسر در اوضاع نسبتا خوبی به سر می برد اشاره داریم موضوعی که به اصل و ریشه ورزش آنطور که بایسته است توجه نمی شود و تنها قهرمانی در یک برهه خاص مدنظرست.

گنجینه های آینده و توسعه دهندگان ورزش فردای ما امروز به دور از حمایت و برنامه می باشند و زیرساخت های لازم برای جاوید ماندن این قهرمانی ها ضعیف می باشد.

چه کانون ها و انجمن ها و هیئت های ورزشی هستند که به علت مشکلات مالی رو به تعطیلی اند چه جوانان بسیاری که امروز به دور از نشاط و شادمانی ورزشی بسر می برند.

مسئله دیگری که امروز در ورزش شهر دچار آن هستیم مربوط به دست اندرکاران ورزش شهرمان است شخصی گری های برخی افراد زمینه رشد و توسعه فراگیر را کند کرده است.

زمانی که اندیشه آدمی به سوی کسب قدرت و منفعت برود فاجعه رخ می دهد این حقیقت نه در ورزش بلکه در هر زمینه ای می تواند مشکل ساز شود. به اعتقاد بنده این مساله اصلی ترین بحران ورزش امروز می باشد.

مساله بعدی که ورزش ما به خصوص در زمینه قهرمانی از آن رنج می برد عدم تناسب تسهیلات ورزشی برای توسعه ورزش قهرمانی است. کمتر کسی که نداند بدون وجود امکانات مناسب نمی توان ورزش قهرمانی را توسعه داد. به راستی امکانات ورزشی موجود در شهرستان چقدر در حد ورزش قهرمانی است؟ آیا واقعا این چنین می توان قدرت اول ورزش قهرمانی در منطقه شد؟ تغییرات و تحولات عظیمی که در صنعت ورزش رخ داده، چالش های جدیدی را فرا روری مدیران ورزشی قرار داده است. مدیران ورزشی امروزه ملزومات جدیدی را طلب می کنند. مدیریت سنتی ورزش، به دانش فنی و آگاهی از برخی موضوعات اجتماعی نیاز دارد. جمعیت و تعداد شهرهای کشور در چند دهه اخیر به شدت فزونی یافته بنابراین برای ورزش باید با توجه به نیازهای این قشر بزرگ در انطباق امکانات موجود با احتیاجات آنان کاری انجام داد.

تمامی این برنامه ریزی ها برای توسعه و گسترش نیازمند اماکن استاندارد ورزشی است که متاسفانه دیارمان در این زمینه به شدت ضعیف می باشد.

شهرستان سبزوار علیرغم پتانسیل ورزشی اش اماکن ورزشی محدودی با کیفیت پایین دارد. البته که این مسئله مربوط به کم کاری و بی توجهی مدیران در دوره های گذشته می باشد. لازم است که تلاش شود کمبودهای اماکن و تاسیسات ورزشی در یک برنامه هدفمند و با توجه به روند رشد جمعیت برطرف گردد.

اما دیگر معضلات پیش روی شهرمان در عرصه ورزشی را می توان در موارد زیر خلاصه کرد: عدم اختصاص بودجه مناسب به بازسازی اماکن ورزشی مطابق با استانداردهای لازم، همسو نبودن برنامه های متولیان ورزش شهرستان، ضعف بستر سازی برای ساخت محیط های ورزشی حداقل به صورت خصوصی، ضعف بستر سازی برای ورود اسپانسرهای مالی با ایجاد دلگرمی برای ورزشکاران رشته های مختلف

در هر حال امید است با ایجاد کارگروه ورزش که افراد آن مستقل و به دور از هر گونه گروه و رسته ای باشند می توان بطور کارشناسی مسائل و مشکلات پیش رو را بدور از هر گونه غرض ورزی و اقدامات نسنجیده مرتفع کرد.

به امید روزی که شاهد به ثمر رسیدن استعدادهای ورزش شهرمان در تمامی رشته های ورزشی باشیم تا در قهرمانی ها جاوید بمانیم.

منبع: صبح سبزوار
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۱-۰۹-۱۱ ۲۰:۳۱:۵۴
مرسی رامین (3245)
 
saeid
۱۳۹۱-۰۹-۱۲ ۲۳:۳۶:۰۹
بابا احسنت یه منتقدان.واقعا حق گفتین (3274)
 
sardar
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۱-۰۹-۱۴ ۱۹:۲۱:۵۲
سخنان بجاست و بایستی بر آنها جامه عمل پوشانده شود. (3317)
 
majid . ch
۱۳۹۱-۰۹-۱۵ ۲۱:۰۱:۰۸
فقط می توانم بگویم : ای کاش!!!
شاید ما هم آن روز را دیدیم... (3391)
 
سعید
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۲۲:۰۰:۴۰
باریکلا اقا خیلی عالی بود (3969)
 
سامان
۱۳۹۱-۰۹-۲۴ ۲۲:۰۲:۲۴
ای کاش که اهمیت بدن اقا (3970)
 
مائده
۱۳۹۱-۱۲-۰۴ ۲۳:۰۱:۳۷
تکبیییییییییر. عاشقتم رامین با این حرفات. خدافظی (5245)
 
۱۳۹۲-۰۴-۰۶ ۱۷:۰۱:۳۴
بازم مقاله بذارین (8867)
 
شهاب
۱۳۹۲-۰۶-۱۶ ۱۲:۰۳:۴۶
از اين حرفا زياد زدي شده، گوش شنوايي نيست آقا رامين (11512)
 
شوکتی
۱۳۹۲-۱۰-۰۷ ۰۹:۲۰:۵۵
با سلام.در خصوص ورزش بانوان نیز کم لطفیهایی بوده و هست.خواهشمند است وجود نیمی از قشر جامعه را ندید نگرفته و به فکر ساماندهی ورزش بانوان نیز باشید.با سپاس (17473)