کد مطلب: 8422
 
نقدی بر فعالیت رسانه های محلی سبزوار/
سوژه هست، سوژه یابی نیست
سه شنبه ۴ شهريور ۱۳۹۳ ساعت ۱۹:۲۱
۱
 
پذیرفتنی نیست که بگوییم "سوژه نیست"، سوژه هست، "سوژه یابی" نیست. از آسمان و زمین روداب سوژه می بارد، مردم روستاهای ما مشکلات زیادی دارند که هر کدام می تواند سوژه ای جذاب باشد، کافی است تفکر و تامل کنیم و زمانی را برای مطالعه و تحقیق پیرامون موضوعات اختصاص دهیم. فراموش نکنیم که زیربنای وبلاگ نویسی و فعالیت در دنیای مجازی بویژه در عصر حاضر "مطالعه و تحقیق" است
سوژه هست، سوژه یابی نیست
 
امروزه هر روستا یا شهری سایت و یا حداقل وبلاگی برای خود ایجاد کرده و به نحوی پای در دنیای مجازی نهاده است. این آمدن و رفتن ها تقریبا برای ما عادی شده سایت ها و وبلاگ های روستایی خیلی اسان ایجاد می شود و بدلیل عدم مدیریت و پشتکار خیلی اسان هم تعطیل می شوند.

در این میان بخش روداب هم از این وبلاگ ها و سایت ها کم ندارد. در حدود پنجاه وبلاگ در زمینه های مختلف مربوط به بخش روداب دیده می شود که نزدیک به ۱۰ پایگاه مربوط به شهر روداب بوده ولی به طور جد می توان گفت ۹۰ درصد این وبلاگ ها و یا سایت ها نیامده رفته اند. و نمی توان پایگاهی را به عنوان پایگاه خبری فعال و جامع بخش روداب نام برد.

دلایل امدن این وبلاگ هاچه بوده و دلیل رفتنشان در چیست؟

این سوالیست که مدیران این وبلاگ ها جواب آن را به خوبی می دانند.
کار کردن در چنین
حتماً باید اتفاقی بیفتد، یک شخصیت مشهور به بخش سفر کند، یک نماینده و یا امام جمعه اظهار نظر کند، یک اختلاس‌گر بازداشت شود و... تا سوژه ی برای رسانه‌های محلی ما فراهم شود
محیط هایی انگیزه و همت زیادی می خواهد هنر این است که از این گستره جغرافیایی خبری منتشر کنیم که در سطح ملی انعکاس پیدا کند.

در بین همین دو سه تا وبلاگ تقریبا فعال نیز "فقر سوژه" آشکار است. حتماً باید اتفاقی بیفتد، یک شخصیت مشهور به بخش سفر کند، یک نماینده و یا امام جمعه اظهار نظر کند، یک اختلاس‌گر بازداشت شود و... تا سوژه ی برای رسانه‌های محلی ما فراهم شود و به دنبال آن بروند در حالی که اولا سوژه فقط سیاسی نیست و تنها در این حوزه نباید به دنبال جریان سازی گشت، ثانیاً دنبال این نباشیم که اتفاقی بیفتد و دنبال آن راه بیفتیم!

پذیرفتنی نیست که بگوییم "سوژه نیست"، سوژه هست، "سوژه یابی" نیست. از آسمان و زمین روداب سوژه می بارد، مردم روستاهای ما مشکلات زیادی دارند که هر کدام می تواند سوژه ای جذاب باشد، کافی است تفکر و تامل کنیم و زمانی را برای مطالعه و تحقیق پیرامون موضوعات اختصاص دهیم. فراموش نکنیم که زیربنای وبلاگ نویسی و فعالیت در دنیای مجازی بویژه در عصر حاضر "مطالعه و تحقیق" است.

با این امید که توجه رسانه‌ها (از جمله وبلاگ بنده حقیر) به ادبیات و محتوای منتشر شده توسط آن‌ها کمی «وسواس» و «دقت» بیشتری یافته و «صحت» فدای «سرعت» نشود و با امید بالاتری که رسانه به هدف و رسالت اصلی خود که «خبر رسانی صحیح و دقیق» است نزدیک بشود.

درست است که بدلیل عدم آگاهی کامل از بعضی از اخبار شاید مشکلاتی در انتشار خبر وچود داشته باشد ولی با توجه به اینکه ما وبلاگ نویسان هیچکدام شاگردی نکرده ایم در بعضی موارد کارمان نقص داشته،
رسانه باید حرف برای گفتن داشته باشد، باید خط و خبر بدهد، رویدادها و وقایع را تحلیل کند و در برابر رخدادها موضع بگیرد.و این موضع گیری نباید توسط مسولین سرکوب شود .
یک انتقاد تند می تواند نویسنده را دلسرد کند و همچنین باید بر این نکته واقف باشیم که هیچ انسانی مصون ار خطا نیست. طبیعتا رسانه‌ای که توسط یک یا چند انسان اداره می‌شود هم مصون و پاکیزه از خطا نخواهد بود. اما می‌توان خطاها را دید و نشان داد و نسبت به اصلاح آن اقدام کرد.

از دیگر آسیب های رسانه‌های محلی امروز کم بودن تولید و ضعف محتوا در آنهاست. وقتی سایت‌های محلی را نگاه می کنی، همه همچون همدیگر هستیم. بعضی وقت ها بیش از ۹۰ درصد مطالب روزانه سایت‌ها با هم یکی است، خیلی هنر کنیم، تیترهایمان را عوض می کنیم.

این طور رسانه داری چه ارزشی دارد؟! آمده ایم که بگوییم "ما هم هستیم"؟! رسانه باید حرف برای گفتن داشته باشد، باید خط و خبر بدهد، رویدادها و وقایع را تحلیل کند و در برابر رخدادها موضع بگیرد.و این موضع گیری نباید توسط مسولین سرکوب شود .

بطور نمونه در بین این پایگاهها میتوان به وب سایت روستای برگو به مدیریت ایوب ترشیزی اشاره کرد که خوب و بموقع به میدان آمد - درست و فعال ادامه داد حتی در سطح شهرستان هم وبلاگی راه اندازی نمود که آمار بازدید بالایی داشت ولی به یکباره دیگر بروز نشد.

نقد تند و عدم حمایت مسولین بخش و عدم تشویق پایگاههای خبری فعال بخش نویسنده را در خصوص انتشار خبر و ادامه کار بی انگیزه و دلسرد می کند.

می شود با انتقاد سازنده و حمایت به موقع، روز به روز انگیزه کار و تلاش را در خبرنگاران بالا برد و سکوی پرتابی برای این بخش بوجود آورد. باید از تجربه چندین سالانه نویسندگان و هنرمندان بخش استفاده نمود تا به این مهم دست پیدا کنیم.
Share/Save/Bookmark
مرجع : وبلاگ دهیاری برگو


مهدي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۰۶-۱۶ ۰۹:۴۵:۱۳
واقعا دنبال سوژه هستيد خوب بهترين سوژرو من به شما معرفي ميكنم علت درجا زدن سبزوار چيست از سي سال قبل تا كنون؟نبود صنعت وبيكاري جوانان اين شهر،بي عرضه بودن مسولان وسرگرم بودن به منافع حزبي وهزار درد كوفت ديگه بجاي حل معضلات اين شهر،باندو باند بازيها، (26972)