کد مطلب: 5263
 
مصاحبه با محمدرضا داورزنی؛ رئیس فدراسیون والیبال:
به سبزواری بودن و داورزنی بودن خودم افتخار می‌کنم
شنبه ۲۳ شهريور ۱۳۹۲ ساعت ۱۸:۱۷
۱۲
 
به سبزواری بودن و داورزنی بودن خودم افتخار می‌کنم
 
یکی از حماسه‌های ملی که در ماه‌های اخیر ملت ما را غرق شادی کرد؛ شاهکار تیم ملی والیبال جمهوری اسلامی‌ در لیگ جهانی بود. افتخارات ورزشی بزرگی که به گواه کارشناسان، علت و ریشه آن در مدیریت قوی و بنیادین در فدراسیون این ورزش بوده، و کشف و پرورش استعدادهای نوجوان و جوان در سال‌های گذشته باعث به دست آمدن این افتخار ملی و تحرک ورزشی در والیبال بوده است. نکته جالب توجه برای ما سبزواری‌ها، ریاست این فدراسیون یعنی آقای محمدرضا داورزنی بود. فامیلی آشنای او همه را مطمئن می‌کرد که او مدیری لایق از دیار سربداران و شهرستان داورزن است. کسی که الگویی نمونه برای دیگران مدیران کشوری خواهد شد. نشریه "خورشید کویر" به گفتگوی با ایشان نشسته تا سبزواری‌ها را با این مدیر لایق و پرافتخار آشنا کند.

- اگر بخواهیم شما را به مخاطبین نشریه معرفی کنیم چه مطلبی را ارائه کنیم؟

بنده محمدرضا داروزنی متولد سال ۱۳۳۹ هستم. مادرم سبزواری و پدرم داورزنی است. من سال ۴۵ به اتفاق خانواده به تهران آمدم. این افتخار را دارم که متولد سرزمین سربداران کشور و به این سرزمین علاقه‌مند هستم. ریشه من در این سرزمین است. پدر و مادرم شش ماه از سال را در داورزن سکونت دارند. اکثر اقوام در سبزوار سکونت دارند و سالی چند بار به سبزوار مسافرت می‌کنم و به داورزن می‌روم. به عبارتی به سبزواری بودن و داورزنی بودن خودم افتخار می‌کنم. ما سرزمین فرهنگ و ادب و سرزمین کهنی داریم. افتخار می‌کنیم که آبا و اجداد ما متعلق به سرزمین سربداران هستند. ان شاء‌الله ما هم بتوانیم ظلم ستیز و در خدمت به این سرزمین گام‌های موثری را برداریم. این افتخار را دارم که توانسته ام در این سی سال گذشته قدم کوچکی را در ورزش کشور بردارم. چه به عنوان مدیر در استان‌های مختلف کشور که در خدمت ورزش کشور بوده‌ام، چه به عنوان رئیس فدراسیون و چه به عنوان مدیر عامل باشگاه تلاش کرده‌ام که موجبات عزت و سربلندی کشورم را فراهم بکنم. این افتخار را در رشته والیبال داشته‌ام که به عنوان عضو کوچکی از سرزمین سرسبز و فرهنگی سبزوار، توانسته‌ام نام ایران را در اقصی نقاط جهان زنده بکنم با حضور قدرتمندانه بچه‌های والیبال در عرصه‌های جهانی.

- آقای دکتر، نظر شما درباره سبزوار و مردم این دیار چیست؟

سبزواری‌ها را انسان‌های بسیار سلیم النفسی دیده ام که ریشه در فرهنگ کهن مردم سبزوار دارد. حاج‌ملا‌هادی
این افتخار را در رشته والیبال داشته‌ام که به عنوان عضو کوچکی از سرزمین سرسبز و فرهنگی سبزوار، توانسته‌ام نام ایران را در اقصی نقاط جهان زنده بکنم با حضور قدرتمندانه بچه‌های والیبال در عرصه‌های جهانی.
سبزواری افتخار همه سبزواری‌هاست. همیشه با تاریخ این سرزمین مقاومت و مبارزات مردم سبزوار با حمله مغل‌ها عجین بوده است. در طول جنگ تحمیلی هم شاهد حضور بسیار خوب جوانان و غیورمردان این خطه در دفاع مقدس بودیم. امثال بنده نقش کوچکی داشتیم در شناساندن این منطقه به کشور و دنیا. در جلسات مختلف، سمینارها و مجامع بین المللی در هر جای دنیا که حضور پیدا می‌کنم، دوستان از من سؤال می‌کنند که داورزن یعنی چه یا اهل کجا هستید؟ با افتخار یاد می‌کنم که سبزوار کجا این سرزمین است و چه تاریخ و تمدنی و چه سابقه تاریخی دارد. نقش کوچکی در زنده کردن بعضی از زوایای پنهان مردم خون گرم و دوست داشتنی سبزوار را داشته ام.

در مقطعی که من به عنوان مدیر کل استان خراسان قدیم بوده ام، سعی کرده‌ام تا جایی که می‌توانم تلاش کنم که در بخش‌های مختلف سبزوار حداقل‌هایی ساخته شود برای مردم خوب شهرستان و این را باید اذعان کرد که سبزوار به حق خودش در توسعه کشور نرسیده است. سبزوار در طرح جامع قبل از انقلاب آلترناتیو مشهد و به عنوان بزرگترین شهر استان خراسان بزرگ بعد از مشهد محسوب می‌شده است. این جای گله است برای بنده و خیلی از دوستان دیگر که در تقسیمات آن چه اتفاق افتاد این بود که سبزوار به حق خودش نرسید.

با توجه به سابقه‌ای که شهرستان سبزوار در اقتصاد این کشور دارد، سابقه‌ای که سبزوار در تاریخ کهن، فرهنگ و تمدن این کشور دارند نتوانسته است به جایگاه خودش برسد. از خیلی از زیر ساخت‌ها هنوز عقب است. امیدوار هستیم که با همت، کار و تلاش بیشتر و همدلی مردم خوبمان در سبزوار و بویژه مسئولین شهرستان سبزوار، شاهد رشد و توسعه بیشتر این شهرستان باشیم و حق مردم سبزوار هست که از حداقل‌های استان‌ها برخوردار باشد.

اتصال قطار سراسری به سبزوار، تخت‌های بیمارستانی، مراکز آموزشی، شهرسازی در سبزوار نیازمند توجه بیشتر است. متناسب با آن چه که در استان خراسان رضوی و چه در سایر شهرستان‌های استان‌های خراسان شمالی و جنوبی اتفاق افتاده است سبزوار نتوانسته است از ظرفیت‌هایی که دارد و از حقی که از اقتصاد ملی و توسعه فضای شهری دارد استفاده کند. به ویژه در زیرساخت‌های فرهنگی اجتماعی که مربوط به نسل جوان است؛ مانند پارک‌ها، کتابخانه‌ها، مراکز فرهنگی، سینما و تئاتر و...

امکانات ورزشی به علت استقبال شدید جوانان و نوجوانان سبزواری که باعث افتخار کشور هستند، نیازمند توجه بیشتر است. اقداماتی که ما انجام داده‌ایم، در حد بضاعت و توانمان برای مسائل ورزشی سبزوار بوده است. در منطقه شهرک توحید اقداماتی صورت گرفت. برای بازسازی بعضی از امکاناتی که در گذشته ساخته شده بود اقداماتی انجام شده است ولی در شأن سبزوار فعلاً نیست. نیازمند توجه بیشتر دولت هست که امیدواریم روزی را ببینیم که آن چه که حق سبزوار و سبزواریان عزیز هست بهشان برسد. ان شاءالله. سبزوار همان‌طور که همه دوستان می‌دانند مهد هندبال است. امیدوار هستیم که هم در رشته والیبال هم در رشته هندبال بشود کارهای خوبی را برای شهرستان انجام داد.

- از حوزه فعالیت خودتان کمی برایمان بگویید. از فدراسیون والیبال و دلایل موفقیتش.

والیبال کشور این افتخار را دارد که در زمره ده تیم برتر دنیا باشد. چند سال پیش والیبال ما آرزو می‌کرد که چند پوهَن از ژاپن، کره و چین بگیرد. زمانی در رده‌های هشتم و نهم آسیا جا خشک کرده بودیم.
سعی کرده‌ام تا جایی که می‌توانم تلاش کنم که در بخش‌های مختلف سبزوار حداقل‌هایی ساخته شود برای مردم خوب شهرستان و این را باید اذعان کرد که سبزوار به حق خودش در توسعه کشور نرسیده است.
زمانی که من این افتخار را پیدا کردم که مسئولیت والیبال کشور را به عهده بگیرم ششم آسیا بودیم. تلاش زیادی صورت گرفت. برنامه‌های مدونی تنظیم شد و اجرا شد. الآن قهرمان آسیا هستیم. در لیگ جهانی حضور داریم. در زمره ده تیم برتر دنیا هستیم. تلاش می‌کنیم که در آینده رفته رفته خودمان را به صدر جدول و چهار تیم برتر دنیا برسانیم.

طبیعتا گام‌های بسیار خوبی برداشته شده است. والیبال به دلیل عملکرد خوبش و هم جایگاهی که در جهان دارد بهترین رشته گروهی کشور است. در رده جوانان، نوجوانان، زیر ۲۳ سال و بزرگسالان در جهانی حضور دارد. جزو افتخارات کشورمان است که در مسابقات لیگ جهانی خرداد ماه افتخار قدرت‌های بزرگ دنیا را شکست داد. ایتالیا را در ایتالیا، کوبا را در کوبا و صربستان و آلمان را در تهران شکست داد. جزو افتخارات جوانان غیور و برومند این سرزمین است که توانست والیبال جامه عمل بپوشاند.

- از خاطرات بیاد ماندنی بازی های لیگ جهانی بگویید.

یادم است که سال ۲۰۰۶ من سفری به صربستان و جلسه ای را با رئیس فدراسیون آن جا داشتم، به دلیل این که در سال ۲۰۰۰ قهرمان المپیک شده بودند. می‌خواستیم از تجربیات آن‌ها استفاده کنیم. جلسه بسیار خوبی داشتیم. تفاهم نامه‌ای را با رئیس فدراسیون صربستان که امضا می‌کردم به او گفتم که برنامه ای را تدوین می‌کنیم که یک روزی صربستان را شکست بدهیم. آن زمان ایشان تبسمی‌کرد به این معنی که سالیان سال باید برنامه ریزی و کار بکنید که ما را شکست بدهید. وقتی که در سال گذشته صربستان را در ژاپن شکست دادیم، رئیس فدراسیون صربستان در مقر فدراسیون جهانی داشتیم من را دید و گفت: «آن حرفی را که در سال ۲۰۰۶ به من زدید، توانستید جامه عمل بپوشانید. نه تنها ما بلکه تیم‌های دیگر قدرت مند دنیا را توانستید شکست بدهید.» آن زمان ما علاوه بر صربستان، آرژانتین و لهستان را هم توانستیم شکست بدهیم. بعضی‌ها این را به عنوان یک کار تصادفی قلمداد کردند. ولی امسال که ما صربستان، ایتالیا و کوبا را شکست دادیم کارشناسان والیبال در اظهار نظرهایشان اذعان کردند که ایران به یک قطب تبدیل شده است و یک قدرت بسیار بسیار خوب در والیبال دنیا.

- از مربی گری ولاسکو و بردهای شیرین لیگ جهانی بگویید.

یکی از بهترین مربیان حال حاضر دنیا آقای ولاسکو هست. در مجمع انتخاباتی فدراسیون جهانی سپتامبر یا شهریور ماه برگزار شده بود، آقای ولاسکو با رئیس فدراسیون آمریکا که آقای دات گیل هست رفیق بود. توی انتخابات ترغیب می‌کرد بعضی از کشورها را که به دات گیل رأی بدهند. رئیس فدراسیون جهانی علی رغم اینکه ولاسکو به آقای دات گیل رای داده بود در همین آبان گذشته دیداری دوستانه و خصوصی داشتیم از ایشان سؤال کردم که نظرت در مورد آقای ولاسکو چی است؟ او گفت: «ما این را اذعان می‌کنیم که ایشان یکی از بهترین مربیان والیبال دنیا است و بسیار بسیار ابراز خوشحالیم از این که ایشان با ایران کار می‌کند.»

- در حوزه مدیریتی چه اهدافی را پیش روی خود دارید؟

هدف ما رفتن به جمع ۴ تیم برتر دنیا است. حضور قدرتمندانه در المپیک ۲۰۱۶ و حفظ قهرمانی‌هایمان در بازی‌های آسیایی و جام ملت‌های آسیا جزء چشم‌اندازهایی است که داریم. این‌ها چیزهایی است که به هر ترتیب در برنامه فدراسیون هست و من مطمئن هستم که تحقق پیدا می‌کند.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۲-۰۶-۲۳ ۲۲:۰۵:۴۳
آقای داورزنی شما هیچ کاری برای ورزش سبزوار نکرده اید. بیخود شعار ندین!!حتی سبزوار تیم دسته چهرمی والیبال هم نداره.
کمی دقت کنید می بینید که حتی اخبار ورزشی هم اسم تیم هندبال سبزوار رو نمی بره.... (12174)
 
استان سربداران
۱۳۹۲-۰۶-۲۴ ۱۱:۴۲:۲۲
واسه اینه که مسئولین سبزوار هیچ قدمی بر نداشتن (12203)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۴ ۱۱:۴۲:۴۶
ما هم به شما افتخار می کنیم (12204)
 
naser
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۶-۲۴ ۱۵:۰۶:۲۷
بازچی شده................خیلی دلت میخوادسبزواریهارومایوس بکنی ولی ......،اینجاهمه عاشق شهرشون هستندوازجون دل جناب داورزنی رودوست دارن.بدو برومشقات روبنویس (12215)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۵ ۱۵:۳۷:۱۷
من خودم از همه عاشق ترم به سبزوار. ولی انصافا شما ببین مسوولای شهرای دیگه چیکار میکنن واسه شهرشون حالا داورزنی چی؟؟؟
یه نگاهی به فوتبال اصفهان بندازین!!!
معاون وزیر کشور بجنوردی بود که اونجا استان شد! نبود؟؟!!!
آقای احمدی مقدم به خدا خودم شنیدم تو برنامه تلویزیون گف من تهرانیم و اهل نارمک!!!اگه مسئله امنیتیه چرا قالیباف رک میگه از کجاس؟؟؟!!!
از طرفی چرا کسی پی گیری نمیکنه اخبار ورزشی سبزوار اصن بازتاب تو اخبار ورزشی نداره ولی الک دولک شهر ابرقو رو اعلام میکنن....
مسابقات آسیایی پارسالو فراموش کردین به هیچ وجه تلویزیون بازتاب نداد.
می دونین چرا فردوسی پور از تلویزیون اخراج نمیشه؟!! چون همشهریش مدیر شبکه سه هستش.
من واقعا قصد مایوس کردن سبزواریهارو دارم؟!!!
شمام مثل نیشابوری ها دلتونو الکی خوش کنین برای چیزی که همه میبینن ندارین جز خودتون... (12266)
 
United States
۱۳۹۲-۰۶-۲۶ ۰۱:۳۷:۳۸
شمادرست میگید
همیشه ما خراسانی ها توسری خور بقیه کشوریم از هر لحاظ و امکانات که بگی. از جاده و آزادراه گرفته تا استان شدن. آقا کشورما جون به جونش کنید همینه. اگه نفوذ و زور و آدم دلسوز داشته باشی میتونی حقتو بگیری و اگر نه ... . اگه میخواستن همون روالی که در بقیه جاها پیش گرفتن در مورد سبزوار هم پیش بگیرند سبزوار باید حد اقل 20 سال پیش استان میشد. سبزوار و اطرافش مثل یک استانی میمونه که سالهاست انگار از بقیه جا مونده استانداری نداره. اینقدر در حق ما ظلم کردند که آدم به خودش شک میکنه که نکنه ما سبزواریها خدا نکرده کاری کردیم که حالا باید تاوان بدیم. دوستان من که چیزی به ذهنم نمیرسه شاید شما بدونید علت چیه. (12276)
 
iman.abavi@yahoo.com
United States
۱۳۹۲-۰۶-۲۳ ۲۲:۳۵:۱۵
درود بر شیر مرد دیار سربداران
خدا پشت و پناهت دلاور (12175)
 
همشهری
۱۳۹۲-۰۶-۲۳ ۲۳:۴۴:۰۶
زنده باشی دلاور سبزواری.. (12177)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۴ ۰۸:۳۹:۱۹
این خیلی اشتباهه که یک مسئول اگه از سبزواره حتما باید برای سبزوار هم کاری بکنه. عدالت این رو حکم نمیکنه. بلکه به مقداری که حق سبزواره برای آن کار هم بکنه. من برای ایشان که افتخار ورزش کشور هستند آرزوی موفقیت می کنم. (12191)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۶-۲۴ ۱۵:۰۲:۵۰
باسلام.جناب داورزنی شمامایه افتخاردیارسربداران هستین ومطمئنازحمات زیادی برای دیارخودتون کشیدین ومابه داشتن یزرگ مردانی مانند شماافتخارمیکنیم.انشااله همیشه پیروزوموفق باشین (12213)
 
۱۳۹۲-۰۶-۲۴ ۱۵:۰۹:۵۲
سلام آقای داورزنی
ریاست جمهور اسبق شهر زادگاهش را که به نام آرادان آباد کرد حال که شما بچه سبزوارید شما در مورد ورزش سبزوار چه کردید؟؟؟؟؟
دوستداران سبزواری (12217)
 
۱۳۹۵-۱۲-۲۱ ۲۱:۰۴:۰۸
داورزنی دوست داریم (43743)