کد مطلب: 12572
 
ماجرای پرونده ۹۰ جلدی مدیران متخلف موسسه ثامن‌الحجج/ ابوالفضل میرعلی کماکان پشت میله های زندان
يکشنبه ۷ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۰:۱۹
۲
 
دبیر کل بانک مرکزی: ثامن الحجج یک سری سپرده‌ها را از افراد خاص گرفته بود و نرخ‌های سود ۵۷ درصد، ۵۴ درصد، ۵۲ درصد و ۴۶ درصد به انان پرداخت می کرد. این دیگر سود نبود، درواقع رشوه بود! این باعث کسری عمده شد.
به گزارش سلام سربدار، احمدی دبیر کل بانک مرکزی در گفت‌وگو با فارس گفت:

- برای سپرده‌گذاران تعاونی اعتبار ثامن الحجج ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان از منابع بانک مرکزی پرداخت کردیم و حدود ۲ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر را تعهد کردیم که پرداخت کنیم.

- برای اولین بار بانک مرکزی خودش تعهد کرده اگر اموال موسسه ثامن هم فروش نرود، این مبلغ را به سپرده‌گذاران در سررسید تعیین شده پرداخت کند.

- ثامن الحجج یک سری سپرده‌ها را از افراد خاص گرفته بود و نرخ‌های سود ۵۷ درصد، ۵۴ درصد، ۵۲ درصد و ۴۶ درصد به حساب آنها واریز می‌کرد. این دیگر سود نبود، درواقع رشوه بود. این باعث کسری عمده شد.

- هر چه گفتیم اطلاعات بده، نمی‌داد. حتی آقای تهران‌فر (معاون نظارتی وقت بانک مرکزی) را دو ساعت در پشت در شعبه نگه داشتند. یعنی معاون نظارتی بانک مرکزی را به داخل شعبه راه ندادند. بعدها متوجه شدیم علت همین کسری‌هاست.

- بانک مرکزی از سهامداران و صاحبان تعاونی ثامن الحجج شکایت کرد، صاحب تعاونی الان در بازداشت است. پرونده‌اش در بازپرسی دادسرای اقتصادی ۹۰ جلد است و هفته گذشته هم به دادگاه رفت.

- من این پرونده را به یک کتاب تبدیل کرده‌ام که تجربه این اتفاق مستند شود و مشخص شود کدام دستگاه‌ها اشتباه کرده‌اند و مشکلات چه بوده است و چه اقداماتی برای عدم بروز دوباره این حوادث باید انجام شود.

- از اول تیر ماه امسال روند پرداخت به سپرده‌گذاران تا سقف ۳۰۰ میلیون تومان آغاز می‌شود.

- حداکثر تا خرداد ماه سال آینده کل پرونده موسسه ثامن الحجج جمع خواهد شد.
Share/Save/Bookmark


Italy
۱۳۹۶-۰۳-۰۸ ۱۰:۳۰:۳۳
بنده خدا!واقعا چرخ روزگار که برگرده این بنده خدا تو زندان و پدرخانم دست از دنیا کوتاه و فرزندان سلطان قدیم خراسان بی سمت! (43925)
 
قاسم
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۰۲ ۱۶:۵۲:۳۴
تبريك به سلام سربدار!!!!
ولي آيا نبود ميرعلي به نفع سبزوار شده يا به ضرر؟! (44006)