کد مطلب: 12662
 
آغازی بر یک پایان
گزارشی از آرامستان جدید سبزوار
شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۶ ساعت ۱۲:۳۰
 
در سال های اخیر موضوع احداث آرامستان جدید سبزوار در 7 کیلومتری شمال شرق این شهر و انتقال تدفین ها به این محل یکی از موضوعات مهم عمرانی و اجتماعی دیار سربداران بوده و اجرایی شدن آن با چالش هایی نیز مواجه گردیده است.

یکی از اولین چالش ها عدم آشنایی شهروندان با این مکان و ذهنیت منفی آنان نسبت به آرامستان جدید است.
در همین راستا، برخی سبزواری ها راه دور آرامستان جدید را از دلایل عدم استقبال از آن به شمار می آورند، زیرا محل آرامستان فعلی که در منطقه جنوب شرقی شهر واقع شده و کاملا در داخل حریم شهری سبزوار قرار دارد، برای دسترسی مردم بسیار آسان تر به نظر می رسد.

عده ای دیگر تصور می کنند محل آرامستان جدید هیچ امکاناتی برای میزبانی مناسب از اهل قبور و زیارت کنندگانشان ندارد.
همچنین مردم در این جابه جایی با این موضوع که بین محل دفن اموات قدیم با اموات جدیدشان فاصله بیافتد و نتوانند در آن واحد بر سر خاک همه عزیزانشان حاضر شوند، مشکل دارند.

از طرف دیگر طبق اعلام مسئول سازمان آرامستان های شهرداری سبزوار، ظرفیت آرامستان فعلی دیگر پر شده، این در حالی است که کمی آن طرف تر فضایی وجود دارد که به گفته مسئولان با هزینه ای بسیار ناچیز، همه شرایط آن (راه دسترسی، وسایل حمل و نقل، زمین فراوان، فضای سبز، غسالخانه مجهز و بخش اداری)مهیاست.

به هرحال این روند نمی تواند مدت زیادی ادامه یابد، زیرا مدیران سازمان آرامستان های شهرداری سبزوار با قاطعیت اعلام کرده اند که دیگر قرار نیست زمین تازه ای در محدوده آرامستان فعلی خریداری کرده و به تدفین اموات اختصاص دهند. بنابراین شهروندان سبزوار چاره ای ندارند جز اینکه آرامستان بهشت رضوان را برای تدفین امواتشان بپذیرند./اسرارنامه
Share/Save/Bookmark