کد مطلب: 11663
 
سبحانی:اتخاذ سیاست های غلط منابع تولید را به سمت بخش های غیرمولد سوق داده است
يکشنبه ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۵ ساعت ۰۹:۴۴
 
نماینده مردم سبزوار، جغتای و جوین در مجلس شورای اسلامی گفت:اتخاذ برخی سیاست‌های نادرست حتی موجب سوق دادن منابع تولید به سمت بخش‌های غیرمولد شده است.
رمضانعلی سبحانی فر درگفت وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، با بیان اینکه تخصیص منابع برای تأمین هزینه‌های جاری اولویت نخست نظام دولتی است، گفت:همواره در اولویت‌بندی‌ها، پرداخت منابع به بخش تولید تحت‌الشعاع هزینه‌های جاری دولت قرار گرفته است و اگر با اتخاذ سیاست‌های کلان اقتصادی و مالیاتی مزیت‌های بی‌شماری که اکنون به سمت بخش‌های غیرمولد می‌رود را مهار و به سمت تولید هدایت می‌کردیم نیازی به پرداخت یارانه به این بخش نبود.

نماینده مردم سبزوار، جوین و جغتای در مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: جهت‌گیری منابع از بخش‌های غیرمولد اقتصاد که با سودهای سرشار و بدون ریسک فعال است، باید به سمت بخش تولید باشد.

وی افزود: اتخاذ برخی سیاست‌های نادرست حتی موجب سوق دادن منابع تولید به سمت بخش‌های غیرمولد شده است. نظام مالیاتی کشور نیز از کارآمدی لازم برای شناسایی و اخذ مالیات از فعالیت‌های تجاری خاکستری برخوردار نیست تا تعادلی بین زمان بازگشت سرمایه در بخش تولید و سایر بخش‌های غیرمولد ایجاد شود.

دولت باید با پرداخت یارانه و کاهش سود تسهیلات بانکی به مشاغل خرد کمک کند
سبحانی فر با بیان اینکه طی چند سال اخیر دولت همواره تنگناهای تخصیص منابع به بخش مولد را داشته و اخیرا نیز بیشتر شده است، ادامه داد: با این روند هر چقدر هم که منابع در بودجه یا قانون هدفمندی برای حمایت از بخش تولید درنظر گرفته شود، این پیش‌بینی‌ها نیز محقق نخواهد شد.

وی با اشاره به اینکه فارغ التحصیلان دانشگاهی به دلیل عدم سرمایه گذاری امروزه فاقد شغل هستند، اظهار داشت: می توان در یک چارچوب درست و تعریف شده به نخبگان و فارغ التحصیلان کشور وام های اشتغال زایی پرداخت کرد، که این افراد بتوانند هم با کارآفرینی محصول ملی را افزایش دهند و هم اینکه از کشور خارج نشوند.

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد:حمایت های دولت از تولید باید به پرداخت یارانه، سود تسهیلات بانکی برای نوسازی ماشین آلات و نیز پرداخت های جزئی به مشاغل خرد اختصاص یابد.
Share/Save/Bookmark