کد مطلب: 4920
 
پرونده ويژه کوي گلستان-۱۹/ گفتگو با شهردار سبزوار
مسئولان قبلي شعار زياد داده اند ما عملي وارد شده ايم/ براي سرمايه گذاران فرش قرمز پهن مي کنيم
شنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۲ ساعت ۲۳:۵۳
۹
 
متاسفانه سالهاي سال مسئولان شعار زياد داده اند، حرف زياد زده اند، بازديد زياد کرده اند چه مسئولين کشوري، استاني يا شهرستاني. اما به جرات مي توانم بگويم تنها جايي که به صورت عملي وارد شده شهرداري و شوراي شهر است... اگر بخواهيم اين اشکال برطرف شود يک اجماع مديريت شهري را مي خواهد که به صورت عملي وارد قضيه شوند نه به صورت شعار. ان شاالله مسئولان از شعار خارج و به صورت عملي وارد قضيه شوند.
اشاره: مصاحبه با حسين مقصودي را آذر ۹۱ انجام داديم. در آن مصاحبه آقاي شهردار گفت که طرح بازسازي کوي گلستان در کميسيون ماده ۵ استان تصويب شده و پيگر فروش اوراق مشارکت هستيم. اما ارديبهشت امسال که موضوع را از کميسيون ماده ۵ استان پيگيري کرديم فهميديم طرح در کميسيون مطرح ولي هنوز تصويب نشده است. اشکالاتي به طرح گرفته اند و آن را به شهرداري ارجاع دادند تا اين اشکالات را رفع کنند اما گفت شهرداري سبزوار هنوز طرح را بعد از رفع اشکالات به کميسيون نفرستاده است. (مصاحبه مسئول بافت هاي فرسوده سبزوار در اداره کل راه و شهرسازي استان در بخش هاي آينده پرونده کوي گلستان منتشر مي شود) بنابراين طرح بازسازي کوي گلستان بيش از يک سال است که در کميسيون ماده ۵ استان معطل مانده و هنوز به تصويب نهايي نرسيده است.

اين مصاحبه را هم گذاشتيم براي بعد از انتخابات تا متهم به تخريب جناب شهردار نشويم و ما را حسود خطاب نکنند. حال که شور و هيجان انتخابات گذشته، اعضاي شورا و خط و ربط هايشان هم مشخص شده است و نگراني جناب شهردار هم ان شاء الله برطرف شده اين مصاحبه را بخوانيد و قضاوت کنيد.

- مردم کوي گلستان چه کساني هستند و از کي در اينجا ساکن شده اند؟

اين را بايد از مورخين و تاريخ شناسان سوال کنيد. ديدگاه من هميشه اين بوده که افراد بر اساس تخصص و بر مبناي اسناد بايد صحبت کنند. آنچه که من بر اساس شهرسازي و آينده نگري و چشم انداز شهر از ديدگاه شهرسازي است مي گويم. اين که اينها چه کساني هستند چه زماني و از کجا آمده اند ديدگاهها متفاوت هست ولي چون من تخصصي در اين زمينه ندارم نمي خواهم به عنوان يک مسئول اظهار نظر کنم. بافت گلستان از بافتهاي قديمي سبزوار است که در نقطه مرکزي شهر قرار گرفته است. در هر صورت بيش از ۱۰۰ سال است که اين عزيزان در اين جا زندگي مي کنند.


- مساحت و جمعيت کوي گلستان چقدر است؟

کل مساحت کوي گلستان ۸ هکتار است اما ۲ و نيم هکتار آن هسته مرکزي کوي است که وضع اسفباري دارد. جمعيت کوي در طول سالهاي مختلف متغيير بوده و در ۸- ۷ سال اخير به شدت کاهش يافته است. خيلي از مردم کوي به شهرهايي مانند مشهد و تهران يا جاهاي ديگر مهاجرت کرده اند. اگر به جاهاي ديگر هم مهاجرت مي کنند باز از نژاد و اقوام خودشان کساني در آن شهرها زندگي مي کنند
اين منطقه هم از نظر اجتماعي و از ديدگاه شهرسازي براي سبزوار به عنوان يک مشکل بزرگ و يک چالش مطرح است. خانه ها از نظر استحکام بسيار فرسوده و وحشتناک است.
و در همان محله هايي که آنها ساکنند زندگي مي کنند. آمار دقيقي ندارم ولي فکر نمي کنم الان بيشتر از ۱۲۰۰- ۱۰۰۰ نفر ساکن باشند. بعضا هم در سطح شهر ملکي خريده و پراکنده شده اند.
از نظر تحصيلات هم سطح پاييني دارند و شايد کمتر کسي بالاتر از مقطع ابتدايي ادامه تحصيل داده باشد.

- وضعيت خود بافت گلستان چگونه است و مشکلات و مسائل اينها الان چيست؟

اين منطقه هم از نظر اجتماعي و از ديدگاه شهرسازي براي سبزوار به عنوان يک مشکل بزرگ و يک چالش مطرح است.
خانه ها از نظر استحکام بسيار فرسوده و وحشتناک است. اگر يک زلزله ۴ ريشتري بيايد قطعا همه اين خانه ها که ۳- ۲ طبقه روي هم و بدون رعايت هيچ گونه مسائل فني و شهرسازي ساخته شده ويران مي شود.
يا يک خانواده چندين نفره با هم در يک منزل ۳۰ - ۲۰ متري زندگي مي کنند.
يعني فرزندان خانواده هم که ازدواج کرده اند با هم زندگي مي کنند. منازل بسيار کوچک و خارج از حد استانداردي است که يک خانواده بايد داشته باشد. اينها باعث شده که خود به خود مسائل اجتماعي هم داشته باشند. يکسري کسب و کار هم دارند که سنتي و دستي است.
اين وضعيت هم مشکلاتي براي خود مردم کوي و هم براي بقيه شهروندان ايجاد کرده است. اهالي کوي گلستان با حرکات، برخوردها و لهجه خاص گاه تنش هاي اجتماعي خاصي بوجود مي آورد که کمتر کسي حاضر است در آن نقطه مثلا مغازه اي بخرد و يا کسب و کاري داشته باشد.


- وقتي گروهي وارد جايي مي شود بعد از چند سال خود به خود اختلاط ايجاد مي شود ولي مردم کوي گلستان با اين همه قدمت هنوز به همان صورت اوليه باقي ماندند، چرا؟

اين به وضعيت فرهنگي آنها مربوط مي شود. اين عزيزان به دلايل مختلفي که بايد از ديدگاه جامعه شناسي بررسي شود نتوانسته اند خودشان را با مردم سبزوار هماهنگ کنند.

- شما اشاره کردي زلزله ۴ ريشتري ولي خانه هايي که ما ديديم با يک لگد هم خراب مي شد؟
بله، واقعا بسيار بسيار وخيم و وحشتناک است.

- ما حتي در روستاها هم چنين وضعيت تراژيکي را نداريم؟
قبول است، در روستاها هم اين وضعيت را نداريم.

- کوچه ها خراب بود و فاضلاب هم اصلا نداشتند؟

کوچه ها را يکبار قبلا زماني که من در شوراي شهر به عنوان مسئول کميسيون توسعه و عمران بودم آسفالت کرديم. الان هم اگر به صورت عملي به سمت احياي بافت حرکت نشود آسفالت مي کنيم. ولي همه اين زير ساختها و خدمات دهي فقط مربوط به شهرداري نمي شود. شهرداري در بحث آسفالت مي تواند کمک کند ولي براي فاضلاب بايد آب و فاضلاب و ديگر دستگاه هاي مربوط بايد وارد شوند که مربوط به حوزه شهرداري نمي شود.

- در سالهاي اخير به ويژه يکي دو دهه اخير آيا اقدامي براي آنها شده؟

به عنوان کساني که شهروند سبزوار هستند يکسري خدماتي را که نهادها براي عموم مردم دارند قطعا به آنها هم داده اند مثل آب، برق و گاز. اين طور نبوده که اينها را تافته جدا بافته اي از شهرستان بدانند. اما جالب است بدانيد که مردم کوي گلستان هيچ کدام کارگر نيستند همه از کسب و کار و شغل خودشان امرار معاش مي کنند.
اگر
شما اشاره کردي زلزله ۴ ريشتري ولي خانه هايي که ما ديديم با يک لگد هم خراب مي شد؟ بله، واقعا بسيار بسيار وخيم و وحشتناک است.
کمتر به آنها خدمات دهي شده علتش اين نبوده که دولت يا مسئولان نخواسته باشند، علت اين بوده که همکاري خود اهالي با مسئولان دولتي يا مديريت شهري کم بوده است. ولي در اين ۳- ۲ سال اخير ما پيگير بوديم که طرح را در شوراي شهر مصوب کنيم. طرح بهسازي کوي را کميسيون ماده ۵ استان هم مصوب کرده و ما در حال پيگيري فروش اوراق مشارکت هستيم. اهالي هم به اين نظر رسيده اند که بايد همراه مسئولان حرکت کنند. در مجموع خدمات دولتي به اهالي خوب بوده است.

- منظورم اين است که اگر در دو سه دهه گذشته ساماندهي کوي به تدريج انجام مي شد وضع مردم اين قدر وخيم نمي شد؟

در ماجراي کوي، خود مردم هم زياد همراه نبودند تا دولت خدماتش را زياد کند.
ما در اين سالهاي اخير کارهايي که انجام داده ايم کارهاي قانوني بهسازي بوده است. الان براي بهسازي کامل کوي، بحث مشارکت خود اهالي، سرمايه گذاران و فروش اوراق مشارکت مطرح است. اين عزيزان اکثرا حاضر به واگذاري زمين هاي شان هستند.

- فکر نمي کنيد اگر اين کارها ۲۰- ۱۰ سال جلوتر انجام مي شد مشکل مثل الان نبود. يعني مسئولان قبلي زودتر به اين فکر مي افتادند؟

شايد به اين فکر بوده اند ولي همراهي اهالي کم بوده است. ولي از زماني که ما در شورا بوديم و الان هم شهردار هستيم همراهي آنها خوب بود.- طرحي که شما براي ساماندهي و بازسازي کوي گلستان تهيه کرده ايد چيست؟

کوي گلستان چون در مرکز شهر واقع شده موقعيت خوبي دارد. چون از طرفي به بازار سرپوشيده قديمي سبزوار منتهي مي شود و از طرفي به بازار جديد سبزوار يا بازار مدرس سبزوار. از يک طرف هم به بافت هاي تاريخي مثل امامزاده يحيي و مسجد جامع سبزوار منتهي مي شود. علاوه بر بافت هاي تاريخي اطراف اين کوي، در داخل کوي هم يک کاروانسراي تاريخي است که مربوط به دوره صفويه است. مدرسه علميه در داخل هم از بناهاي تاريخي سبزوار است. اينها تقريبا نقاط قوت و حسن هاي بافت است. اما مشکلاتي هم هست که بزرگترين آنها اين است که برخي از اهالي اسناد مالکيتي حتي قولنامه ندارند. مسئولان شهري بايد اين مساله را به نحوي حل کنند تا فروش يا انتقال آنها به سرمايه گذاران يا به شهرداري به صورت روشن و کاملا قانوني انجام شود. اگر مشکل اسناد حل شود هم شهرداري هم بانکهاي خصوصي و هم سرمايه گذاران بزرگ کشوري قادر به سرمايه گذاري هستند.

طرحي که براي کوي تعريف شده هم تجاري و هم مسکوني است. اين طرح در کارگروههاي تخصصي شهرداري و شوراي شهر تصويب شده است. خوشبختانه کميسيون ماده ۵ استان هم طرح را تصويب کرده است. آقاي صلاحي استاندار قبلي خراسان از محل بازديد کرد و به شدت پيگير بود تا اين مشکل حل شود. قطعا استاندار جديد هم تاکيد بر حل اين قضيه خواهد داشت. نمايندگان مجلس، شوراي شهر و مديريت شهري و مردم، همه دست به دست هم داده اند تا بتوانيم کار بزرگي در اين منطقه انجام دهيم و مشکل حل شود.

-
پيش بيني نمي توانم بکنم. بالاخره مسائل مالي پروژه هاي عمراني و مسائل مختلفي که دست به دست هم مي دهند نمي توان پيش بيني کرد.
شما براي حل اين مشکل و چالش چه فکري کرده ايد؟


متاسفانه سالهاي سال چه قبل از انقلاب و چه بعد از انقلاب مسئولان شعار زياد داده اند، حرف زياد زده اند، بازديد زياد کرده اند چه مسئولين کشوري، استاني يا شهرستاني. اما به جرات مي توانم بگويم تنها جايي که به صورت عملي وارد شده حوزه شهرداري و سياستگذاري در شوراي شهر است. آقاي صلاحي هم به شدت تأکيد بر حل اين قضيه داشتند.

اگر بخواهيم اين اشکال برطرف شود يک اجماع مديريت شهري را مي خواهد که به صورت عملي وارد قضيه شوند نه به صورت شعار. بايد يک عزم استاني و شهرستاني شکل بگيرد که ان شاالله مسئولان از شعار خارج و به صورت عملي وارد قضيه شوند.

اگر اين بافت را بهسازي و نوسازي کنيم قطعا همه مشکلات حل مي شود. ۸۰ درصد کساني که در اين بافت زندگي مي کنند حاضرند ملک شان را بفروشند و تخليه کنند. البته بايد مشکل سند آنها هم حل شود.

- ما هم تا قبل از اينکه از منطقه بازديد و با مردم صحبت کنيم فکر مي کرديم مسئولان مي خواهند اين کار انجام شود ولي خودشان موافق نبودند اما ديديم قضيه برعکس است؟

قبلا قبول نمي کردند واگذار کنند اما الان حاضرند. البته مسئولان هم زياد پيگير نبودند. فکر مي کنيم در گذشته همراهي و همکاري هر دو طرف کم بوده است.
حالا که هر دو طرف راضي شده اند بايد سياستگذاري مسئولان به اين سمت برود که بخش خصوصي وارد قضيه شود.

- حتي برخي ها گفتند يکي دو نفر سرمايه گذار خصوصي هم از محل بازديد کرده اند ولي نتيجه عملي نداشته است؟

علتش همين بود که اسناد مالکيتي عده اي مشکل دارد ولي در مجموع دنبال اين قضيه هستيم. به نظر من چون عزم شهرستان است اين قضيه زود حل مي شود.
چون منطقه مرکزي شهر است و سرمايه گذاري در آن توجيه دارد و جاي پرتي نيست که مشکل سرمايه گذاري داشته باشد.
از همين جا هم اعلام مي کنيم که چه بانکهاي خصوصي و چه سرمايه گذاران خارج از شهرستان کساني که توان سرمايه گذاري در منطقه را دارند شهرداري و شوراي شهر و مديريت شهري براي سرمايه گذاران فرش قرمز پهن مي کند. به خصوص در اين نقطه اي که ۱۰۰ درصد سود دهي بسيار بسيار عالي دارد.


- طرحي که گفتيد در کميسيون ماده ۵ تصويب شده چيست و در چه مرحله اي است؟

مراحل طرح در کميسيون ماد ه۵ تمام شده منتظر سرمايه گذار هستيم. مصوبه شوراي شهر و کميسيون ماده ۵ همه به ما ابلاغ شده منتظر سرمايه گذاريم.

- يعني سرمايه گذار بخش خصوصي؟

بله، بخش خصوصي و يا بانکهاي خصوصي. يکسري اشکالات قانوني ديگر دارد که اگر حل شود قطعا کساني که اهل سرمايه گذاري باشند استقبال خواهند کرد.

- اين مشکلات چيست؟
اينکه هنوز از استانداري به ما ابلاغ نشده.

- تصويب شده ولي ابلاغ نشده؟
۳ سال است پيگير هستيم. در کميسيون هاي تخصصي مختلف تصويب شده و منتظر ابلاغ هستيم.

- چرا ابلاغ آن اين قدر طول کشيده مشکل کجاست؟
بايد از استان بپرسيد. کميسيون،
از همين جا هم اعلام مي کنيمکساني که توان سرمايه گذاري در منطقه را دارند شهرداري و شوراي شهر و مديريت شهري براي سرمايه گذاران فرش قرمز پهن مي کند.
ايرادات جزئي به طرح داشت رفع آن ايرادات مدتي طول کشيد.

- پس الان تقريبا مشکلي نيست؟
به اميد خدا ديگر مشکلي نيست.

- پيش بيني مي کنيد طرح عملا از کي اجرايي شود؟

پيش بيني نمي توانم بکنم. بالاخره مسائل مالي پروژه هاي عمراني و مسائل مختلفي که دست به دست هم مي دهند نمي توان پيش بيني کرد.

- از اين جهت مي گويم که اين دفعه هم مثل دفعات قبلي نشود. چون گفتند حتي آقاي صلاحي استاندار قبلي هم بازديد کردند و اميدهايي ايجاد شد اما به صورت عملي اقدامي نشد؟

نمي دانم. واقعا در اين مورد نمي توانم چيزي بگويم. خيلي مسائل هست که دست به دست هم مي دهد که باعث پيشرفت يا پسرفت يک پروژه مي شود.

- شما يا مسئولان شهري پيگير هستيد؟
ما به به بازسازي کوي گلستان اعتقاد داريم و به شدت پيگيريم.

- چون در صحبت هايتان گفتيد مسئولين قبلي شعار دادند نکند شما هم فقط شعار بدهيد؟

به اين صراحت نمي گويم که مسئولان قبلي شعار دادند و عمل نکردند. ولي امروز چون مردم مي خواهند زودتر کار انجام مي شود. ان شاالله با همکاري مديريت شهري، سياستگذاري شوراي شهر و همکاري استانداري و از همه مهمتر همراهي خود اهالي بتوانيم به صورت عملي پيگيري کنيم. در غير اين صورت اگر يک حلقه مفقود شود زنجيره از هم مي پاشد.

- ان شاالله امسال (سال ۹۱) به نتيجه قطعي مي رسد؟
ان شاالله، اميداوريم، توکل به خدا.


پرونده ویژه کوی گلستان:

- کوي گلستان يک فرصت است، از اين فرصت استفاده کنيم (گفتگو با جلال تعصبي؛ نائب رئيس شوراي شهر (قسمت اول))

- دعا کنيد، ان شاء الله همه کمک کنند کاري کنيم (مصاحبه با سيد قاسم حسيني زاده؛ رئیس شورای شهر سبزوار)

- در کوي گلستان بازنده اصلي مردم هستند (مصاحبه با محمود حیطه؛ عکاس سبزواری)

- کوی گلستان به روایت تصویر (عکسهای محمود حیطه از کوی گلستان)

- "کوي گلستان" تلنگري براي بسيج و بسيجيان!/ بي اعتنايي خطرناکتر از کاري نکردن است

- چرا بسيج پياده روي به مشهد را فراموش نکرد اما کوي گلستان را فراموش کرد؟

- مسئولان شهري مي ترسند وارد کوي گلستان شوند! (ناگفته هاي مهندس صدرزاده از به نتيجه نرسيدن طرح بازسازي کوي گلستان) ( قسمت چهارم و آخر)

- زيبايي ظاهري شهر وقتي خوب است که مشکلات زيربنايي حل شده باشد (ناگفته هاي مهندس صدرزاده از طرح هاي زيربنايي سبزوار) ( قسمت سوم)

چرا سرمايه گذاران دولتي و خصوصي از کوي گلستان رفتند! (ناگفته هاي مهندس صدرزاده از طرح بازسازي کوي گلستان) (قسمت دوم)

- بازسازي کوي گلستان را جدي تر پيگيري مي کنم (مصاحبه با علی بروغنی)

- آيا روحانيت وظيفه خود را در قبال کوي گلستان انجام داده است؟

- مگر منطقه ما خارج از شهر سبزوار است که به فکر ساخت و ساز آن نيستيد

- چرا به فکر چاره نجات ما نيستيد!

- بيابان ها را آباد مي کنند اما براي کوي گلستان کاري نمي کنند!

- عدم همکاري مسئولان و کمبود بودجه مهم ترين مشکل بازسازي و بهسازي کوي گلستان است

- خانه از پاي بست ويران است / خواجه در بند نقش ايوان است

- نان زحمت کشي خودمان را مي خوريم

- در "کوي گلستان" چه مي گذرد؟
Share/Save/Bookmark


شهروند
۱۳۹۲-۰۵-۲۳ ۱۵:۴۰:۳۶
دوووروود بر مقصودی پیروز باشی وسر بلند. (10245)
 
Russian Federation
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۰۰:۴۴:۵۱
مشکل اصلی شما هستید اقای مقصودی واقعا میدانی چه گفته ای وجود امثال مثل شما باعث عدم توسعه دراین بافت است متاسفانه همیشه در تهاجم غاصبین وفرصت طلبان است گفته هایت دلیل عدم وقف شما درمدیریت شهری است امیدواربم علیرغم هزینه زیادی که برای شورا کردید شورا ی جدید توسعه شهرومنافع شهر را مد نظر قرار داده وشهرداری را به مدیری مطلع واگذار کندوشما هم به فروشگاه برگردید (10267)
 
۱۳۹۲-۰۵-۲۵ ۱۹:۰۰:۴۹
فکر کنم اگه برگرده مطمن باشید .شهردار یک شهری در سطح سبزوار نشه بالاتر میشه .چون شهرهای دیگه مثل ما نیستند .قدر مدیران توانمند مثل مقصودی را می دانند (10319)
 
Russian Federation
۱۳۹۲-۰۵-۲۴ ۱۹:۲۳:۳۷
کدام مدیریت شهری ........ (10302)
 
علي
۱۳۹۲-۰۶-۱۱ ۱۴:۲۷:۱۶
واقعا درووود بر مقصودي كه از هيچ كس نترسيد و بيش از 50 نفر از فاميلاشو برد شهرداري و حقوق يك ميليوني بهشون ميده حتي به ديپلمه هاشون .. واقعا دروود!!!!!!!! (10864)
 
یک سبزواری
۱۳۹۲-۱۰-۱۲ ۱۵:۲۷:۳۰
همش ظاهر سازی اقای مقصودی خوب خزینه شهرداری رو خالی کردی برای حفظ قدرت خودت حسابی گل کاشتی افرین (17807)
 
۱۳۹۲-۱۰-۱۳ ۰۵:۲۷:۰۶
بری که برنگردی، بایدتاوان کثافت کاری هاش روهم پس بده ، (17829)
 
علی پلیس
۱۳۹۲-۱۱-۱۳ ۰۱:۱۱:۰۶
بی فیلم باش حسین! (19192)
 
۱۳۹۴-۰۱-۲۴ ۲۰:۵۵:۴۰
توهين به قشر زحمت كش كوي گلستان سبزوار خارج اصول انسانيت است به بهانه كمك به اين قشر به آنها توهين نكنيد مگر نژاد پرستي چگونه است؟ (32130)