کد مطلب: 9547
 
روستاي"ابويسان"روستاي برگزيده کشوري شد؛ مسئولان چه کردند؟ +عکس
شنبه ۹ اسفند ۱۳۹۳ ساعت ۰۸:۴۰
۹
 
حدود ده روز پيش (۲ اسفند) در سالن کتابخانه ملي ايران، با حضور وزير ارشاد برگزيدگان نخستين جشنواره روستاهاي دوستدار کتاب معرفي شدند. از بين ۶۲۰ روستايي که از سراسر کشور در جشنواره شرکت کرده بودند ۱۰ روستاي "دوستدار کتاب" برگزيده شدند که روستاي "ابويسان" يکي از آنها بود. آنها به تهران رفتند و تقدير شدند و خبرش هم در همه رسانه هاي سراسري منتشر شد. اما اين اتفاق خوب و مهم متاسفانه هيچ بازتابي در سبزوار نداشت. و اما چند نکته:


۱- جا داشت و انتظار مي رفت مسئولان شهر بويژه مسئولان فرهنگي مانند ارشاد و اداره کتابخانه هاي عمومي هم از اين روستا و مديرانش در جلسه اي تقدير مي کردند. اتفاقي کمي نيست روستاي برگزيده و جزو ده روستاي برتر کشور و تنها روستاي استان خراسان. ابويسان در حالي روستاي برگزيده کشور شد که اداره هاي ارشاد و کتابخانه هاي عمومي سبزوار هيچ کاري براي جشنواره "پايتخت کتاب ايران" نکردند. مي دانيم که اين دو جشنواره همزمان برگزار شد. اداره هاي ارشاد و کتابخانه هاي عمومي سبزوار حتي تلاشي هم براي فرستادن طرح هايشان نکردند و شايد حتي خبردار هم نشده باشند. احتمالا بدانيد که نيشابور، اهواز، بوشهر، گنبد، يزد،‌ تبريز، اهواز، بوشهر، تبريز، شهرکرد، قم، کاشان و کرمانشاه ده شهر نامزد نهايي اين جشنواره بودند که در نهايت اهواز بعنوان پايتخت کتاب ايران معرفي شد. روستاي ابويسان لااقل اين همت و تلاش را داشت که در اين جشنواره شرکت کند و برگزيده شود اما مسئولان فرهنگي سبزوار اين همت و عرضه را نداشتند که حتي شرکت کنند. آيا اين همت و تلاش جاي قدرداني ندارد؟


۲- اين قدرداني حداقل فايده اش آن است که روستاهاي ديگر منطقه سبزوار دلگرم مي شوند تا سال هاي بعد هم در چنين جشنواره هايي حضور پررنگ داشته باشند. قطعا اين حضورها علاوه بر اين که موجب رونق فرهنگ کتاب و کتابخواني و آبادي روستاها مي شود. مي دانيم که متاسفانه سبزوار در شاخص هاي کتاب و کتابخواني اصلا وضع خوبي در استان ندارد. به گفته رئيس اداره کتابخانه هاي عمومي، سبزوار از نظر فضاي کتابخانه اي رتبه يازدهم را در استان دارد. از همه اين ها که بگذريم اين حضورها و اين اتفاقات نام سبزوار را هم در کشور بلند مي کند.

۳- اين اتفاق مهم حتي در رسانه هاي سبزوار هم بازتاب چنداني نداشت. پايگاه هاي خبري منطقه فقط در حد يک خبر کوتاه به آن پرداختند در حالي که بسيار جاي کار داشت. شايد شايد سرگرم شدن در نمايشگاه توانمندي هاي رسانه آنها را از اين اتفاق مهم غافل کرد. به هر حال باز هم عذر رسانه پذيرفته نيست. اگر مسئولان غفلت مي کنند رسانه ها بايد آنها را تلنگر بزنند اما اين بار خود رسانه ها هم غافل شدند.

۴- اين اتفاقات و اتفاقاتي مانند اين جزو ظرفيت هاي سبزوار است اما نمي دانم چرا بلد نيستيم از ظرفيت هايمان استفاده خوبي ببريم.
منطقه سبزوار فرصت ها و ظرفيت هاي زيادي در حوزه هاي مختلف دارد و بسياري از آنها در حد ملي است اما نمي تواند از آنها به خوبي استفاده کند. شايد يک دليلش اين باشد که مسئولان ما بويژه مسئولان فرهنگي ما به روز نيستند و بيشتر درگير کارهاي روزمره خودشان هستند. بايد اين هنر را ياد بگيريم.

۵- و بالاخره اين که اين اتفاقات موجب مي شود مسئولان سبزوار حساس تر، هوشيارتر و به روزتر باشند. مثلا مسئولان فرهنگي شهرستان مانند ارشاد و اداره کتابخانه ها از الان بايد به فکر شرکت در جشنواره پايتخت کتاب ايران باشند و طرح هايشان را آماده کنند.

Share/Save/Bookmark


کلاه قرمزی
United States
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۱:۳۹:۰۴
انتظار داشتی کاستی های خود شونو رو کنن؟!!!!!!!!!! (30709)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۳:۳۲:۲۱
سلام
مسولان آنقدر سرشان توی لاک خودشان است که اصلا ار این برنامه خبردار نمی سن چه برسه به این که مانند شهرهای دیگه در حد ملی فکر کنن.
راستی مسولان گفته بودند وزارت ارشاد اعتبار کتابخانه مرکزی رو تخصیص دادن اما باید تا اخر بهمن زمینش را مشخص و اعلام کنیم خانم طبسی و باغانی بگن چکار کردن آیا زمین رو مشخص کردن یا باز هم اینقدر دست دست کردیم تا این اعتبار هم از دست مان رفت؟
حتی یادمه کرامت و مقصودی هم گفته بودن زمین را تو شورا مشخص و اعلام می کنیم. چرا مسولان چیزی نمیگن و گرادش نمی دن؟
ر (30711)
 
۱۳۹۳-۱۲-۰۹ ۱۳:۳۲:۲۸
سلام
مسولان آنقدر سرشان توی لاک خودشان است که اصلا ار این برنامه خبردار نمی سن چه برسه به این که مانند شهرهای دیگه در حد ملی فکر کنن.
راستی مسولان گفته بودند وزارت ارشاد اعتبار کتابخانه مرکزی رو تخصیص دادن اما باید تا اخر بهمن زمینش را مشخص و اعلام کنیم خانم طبسی و باغانی بگن چکار کردن آیا زمین رو مشخص کردن یا باز هم اینقدر دست دست کردیم تا این اعتبار هم از دست مان رفت؟
حتی یادمه کرامت و مقصودی هم گفته بودن زمین را تو شورا مشخص و اعلام می کنیم. چرا مسولان چیزی نمیگن و گرادش نمی دن؟
ر (30712)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۰۶:۲۵:۵۲
شنيدم اگر مسئولان زمين کتابخانه مرکزي را تا اخر بهمن مشخص و به وزارت ارشاد اعلام نکنند اعتبار ساخت آن به شهرهاي ديگر مي رود. چرا خبرنگاران و سايت هاي سبزوار اين مساله را از مسئولان نمي پرسيد که چکار کردند؟ 10 روز از اسفند هم رد شد لطفا از آقايان و خانم هاي محترم بپرسيد براي کتابخانه مرکزي چه کردند؟ (30727)
 
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۰۸:۲۱:۲۳
لازم به ذکر است که ابویسان ازتوابع شهرجغتای است که خود هم نمایندگی فرهنگ وارشاد وهم اداره کتابخانه ها ی مستقل از شهرستان سبزواردارد. (30729)
 
مفتح
۱۳۹۳-۱۲-۱۰ ۱۲:۲۵:۴۸
چه انتظار زیادی از مسئولین دارید اونم آخر سال شما فقط از آقایان بابت پاداش و عیدی وحقوشان بپرسید (30733)
 
ابويساني
۱۳۹۳-۱۲-۱۱ ۰۸:۴۶:۰۵
تشکر و قدر دانی ازاطلاع رسانی شما
احتمالا این موفقیت برای مسئولین ارزشی ندارد
http://abavisanvlg.ir/ (30750)
 
هانیه ابویسانی
۱۳۹۳-۱۲-۱۱ ۲۰:۰۳:۵۷
با سلام و خسته نباشید و تشکر بابت پرداختن به خبر ابویسان ما در طول این سالها آموخته ایم که نباید انتظاری از مسوولان داشته باشیم و رمز موفقیت ما نیزبی شک در همین امر بزرگ بوده است.
ما هم می دانیم که موردبی مهری قرار گرفته ایم و مسوولان در انجام وظیفه و تکلیف خود کوتاهی کرده اند اما ما راه خود را رفته و میرویم.
انتظار است سالهای آینده روستاهای بیشتری شرکت کنند بدون توقع از مسوولین
ارادتمند:مسوول کتابخانه ابویسان
ابویسانی (30777)
 
شمیم
۱۳۹۳-۱۲-۱۲ ۲۲:۵۸:۴۹
یکبار هم دولتی ها به بخش ما توجه کردن،ای از نماینده غافل (30803)