کد مطلب: 11798
 
معاون وزیر ارشاد خبر داد:
راه‌اندازی فرهنگسرای هنر و ادب انقلاب‌اسلامی در جوار آرامگاه حمید سبزواری
چهارشنبه ۲۶ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۲۷
 
معاون فرهنگی وزیر ارشاد با بیان اینکه فرهنگسرای هنر و ادب انقلاب اسلامی در کنار مزار استاد حمید سبزواری راه‌اندازی می‌شود، ثبت روز ملی شعر و ادب انقلاب اسلامی را به تصمیم شورای فرهنگ عمومی موکول کرد.
به گزارش سلام سربدار، سید عباس صالحی ظهر امروز در حاشیه مراسم تشییع پیکر استاد حمید سبزواری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه استاد سبزواری شخصیتی بی‌نظیر در دوران معاصر بود، اظهار کرد: استاد حمید سبزواری عمر خودش را پیوسته در حوزه‌های اجتماعی و سیاسی صرف کرد که در رویدادهای قبل و بعد از انقلاب اسلامی نقش مهمی داشت و به فرمایش مقام معظم رهبری شخصیتی ثابت‌قدم در مسیر ولایت، انقلاب و موقعیت‌ساز بود و در آثار او بصیرت فردی و اجتماعی دیده می‌شود.

وی با اشاره به فعالیت استاد سبزواری در حوزه‌های مختلف، افزود: حمید سبزواری جزء شخصیت‌های مورد توجه دوران معاصر است و در سبک خراسانی دارای استعداد ویژه بود و زبان خود را در راه مضمون‌های انقلابی و اجتماعی قرار داده است.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد، حمید سبزواری را در شعر کلاسیک نمادی از سبک بی‌نظیر خراسانی دانست و بیان کرد: سبزواری با حماسه‌سرایی‌های خود وارد دوران جدیدی شد که حماسه را به فضای دوران معاصر منتقل کرد و در دوران معاصر حماسه‌آفرینی‌های بی‌نظیری از خود ارائه داد.

صالحی با اشاره به سرودن بیش از ۴۰۰ سرود توسط استاد سبزواری، ادامه داد: این میزان سرود نشان‌دهنده توانایی بالای این شاعر برجسته سبزواری در حوزه سرودن شعر است و استعداد تبدیل اشعار سبزواری به سرود این فرصت را ایجاد کرد تا بسیاری از شعرهای مرحوم سبزواری در زبان مردم جاری شود.

وی با اشاره به برنامه‌های فرهنگی مرتبط با استاد سبزواری، تصریح کرد: با بررسی‌های صورت گرفته فرهنگسرایی که در کنار آرامگاه استاد سبزواری قرار دارد به‌عنوان فرهنگسرای هنر و ادب انقلاب اسلامی نام‌گذاری می‌شود لذا امیدواریم این فرهنگسرا بتواند با کمک مسئولین و مردم شریف سبزوار گام‌های مؤثری در راستای توسعه هنر و ادب انقلاب بردارد.

معاون فرهنگی وزیر ارشاد با اشاره به ثبت روز ملی شعر و ادب انقلاب اسلامی در روز ارتحال استاد سبزواری، یادآور شد: این موضوع باید در شورای فرهنگ عمومی مورد بررسی قرار گیرد تا بتوانیم روز ملی شعر و ادب انقلاب اسلامی را در تقویم رسمی کشور ثبت کنیم.
Share/Save/Bookmark
مرجع : فارس