کد مطلب: 11572
 
دادستان‌ سبزوار: نبود اشرافیت حقوقی در دستگاه‌ های‌ اجرایی حقوق بیت‌المال را تضییع می‌کند
دوشنبه ۲۳ فروردين ۱۳۹۵ ساعت ۲۰:۳۹
۱
 
دادستان عمومی و انقلاب سبزوار گفت: کارشناسان حقوقی دستگاه های اجرایی باید در راستای حفاظت از بیت المال آگاهی لازم را کسب کنند.
دادستان‌ سبزوار: نبود اشرافیت حقوقی در دستگاه‌ های‌ اجرایی حقوق بیت‌المال را تضییع می‌کند
 
به گزارش سلام سربدار، سید محمد حسینی صبح دوشنبه در نشست با کارشناسان حقوقی دستگاه های اجرائی سبزوار در محل سالن جلسات آموزش و پرورش مهمترین علت برگزاری این جلسه را کاستی ها و نواقص در عملکرد نمایندگان حقوقی بیان کرد.

وی با تاکید بر اینکه نمایندگان حقوقی در قواره مورد انتظار باید ظاهر شوند اظهار کرد: نمایندگان حقوقی ادارات لازم است تا نقش ارزشمند خود را در مراجع قضایی و شورای حل اختلاف احیاء کنند.

وی اظهار کرد: متاسفانه به دلیل نبود اشرافیت، عدم ورود به موقع و نبود طرح مباحث سازنده در روند حقوقی شاهد صدور آرائی هستیم که به ضرر دستگاه های دولتی تمام می شود.

حسینی بیان کرد: نبود اشرافیت به قوانین و مقررات موجب تضییع حقوق بیت المال شده و در اثر نبود پیگیری پرونده ها نه تنها در احقاق حقوق دولتی تاخیرشده بلکه روند وصول مطالبات چندین سال به طول انجامیده است.

وی تصریح کرد: در صورتی که این وظیفه نماینده حقوقی است تا نسبت به پگیری موضوع به صورت تخصصی ورود پیدا کند این کاستی ها نه تنها منجر به اتلاف وقت مردم می شود بلکه بسیاری از منابع انسانی و مالی ارگان ها را نیز ضایع کرده است.

دادستان عمومی و انقلاب سبزوار با بیان اینکه حاکمیت در بهترین شکل خود باید تجلی پیدا کند ادامه داد: مدیر یک نهاد هر چند قوی باشد اما نماینده حقوقی آن ضعیف عمل کند آن نماینده عملکرد مدیریتی را زیر سوال می برد.

حسینی ادامه داد: مراجع قضایی وکیل و مشاور نمایندگان نیستند بلکه نقش ما نظارتی است و در روند پیگیری پرونده ها هرگز به دنبال دلیل نخواهیم رفت.

وی ادامه داد: کار حقوقی بسیار ظریف است و محاکم تنها با دلیل محکمه پسند رای صادر می کنند لذا نمایندگان حقوقی نمی توانند با غوغا سالاری و حرف زدن به نتیجه دلخواه برسند.

وی گفت: آنچه بهتر از همه در شرایط مناسب مورد درک قرار می گیرد طرح مسائل سازنده در یک فضای آرام است انتظار ما از نمایندگان درک دقیق از موقعیت و جایگاه است چرا که در غوغا سالاری حرف حق فهمیده نخواهد شد.

حسینی نبود اطلاع از قانون را یکی از چالش های بزرگ بیان کرد و افزود: در صورتی که گوینده آگاهی و اطلاع کافی از قانون می داشت تا مدت ها مملکت را درگیر یک حرف بی مبنا نمی کرد که بعد از دو سال بگویند این حرف جایگاه قانونی نداشته است.

وی اظهار کرد: یکی از وظایف دستگاه قضا انجام اقدامات مناسب در جهت پیشگیری از جرائم است لذا در بسیاری از مواقع می توان جلوی تشکیل یک پرونده را گرفت.

وی افزود: متاسفانه در بسیاری از مواقع بی اطلاعی نمایندگان حقوقی و استفاده از رویه های نادرست در تشکیل پرونده ها باعث می شود تا متهم برعلیه شاکی اقدام کند.

دادستان عمومی و انقلاب سبزوار گفت: در بسیاری از موضوعات حقوقی شاهد هستیم که مردم عادی از ادارات جلوتر هستند به گونه ای که مردم روستایی به ما مراجعه می کنند که سوء استفاده کنندگان کوه را گرفته و تراشیده اند اما هنوز اداره مربوطه یا اطلاع ندارد و یا هنوز نسبت به پیگیری اقدام نکره است.

وی خواستار انضمام تمام مستندات مربوطه به ادعا نامه شد و گفت: مشکل مهم اکثر پرونده ها عدم ارائه مستندات دیداری و شنیداری است در صورتی که مستندات قانونی کامل باشد شرایط احضار متهم فراهم است در غیر این صورت پرونده با تاخیر رسیدگی خواهد شد.
Share/Save/Bookmark
مرجع : مهر


حسين
۱۳۹۵-۰۱-۲۸ ۰۹:۲۴:۳۷
به روزبودن،فعال بودن و جواني از خصوصيات نسل جديد انقلاب است. (41684)