کد مطلب: 3795
 
سایه شوم موسسات مالی بر سر کشتی با چوخه
اسماعیل نوروزی
پنجشنبه ۲۹ فروردين ۱۳۹۲ ساعت ۱۰:۵۸
۱۹
 
آقای دکتر شما نمی توانید درک کنید که چوخه یک ورزش یا یک تریبون برای تبلیغ نیست چوخه زندگی مزدم یک منطقه است، قدمت فرهنگی یک منطقه است. حداقل بلایی که شما می توانید بر سر چوخه بیاورید پولی و سیستماتیک کردن آن است.
در رشته های مختلف ورزشی بسیار دیده ایم که تیم های فراوان با حمایت یک موسسه مالی و اعتباری یا بانک در عرصه رقابت ها حاضر می شوند. حمایت از ورزش و ورزشکار خوب است_البته اگر هدف این موسسات حمایت باشد_ ولی نباید این حمایت موجب نابودی اصالت یک ورزش شود. تزریق بیش از اندازه پول، یا به بیانی پولی کردن ورزش موجب نابودی استعدادهای اصیل آن ورزش می شود. چنانکه امروزه مشاهده می شود غالب مردم علت اصلی افت فوتبال و دوری آن از مردم را پولی شدن آن می دانند. یا مثلا ورود هندبالیست های پولی و غیر بومی به سبزوار موجب به حاشیه رفتن استعدادهای این ورزش خواهد شد یا می بینیم همین برتری مالی و فشار پولی سرنوشت قهرمان هندبال کشور را عوض می کند. یا باز هم در مثالی دیگر ۶ تیم اصیل مازندرانی در لیگ کشتی آزاد باید راه را باز کنند تا پول آقای دکتر قهرمان شود. و به راستی دیگر این ۶ تیم که با خون جگر تیم جمع کرده اند چه انگیزه ای برای رقابت با سرمایه ی آقای دکتر می توانند داشته باشند. مازندران صاحب کشتی است و حالا یکی آمده با پول می برد جای دیگر، حق دارند به جوش بیایند.

اما مسئله ی کشتی با چوخه متفاوت از همه ی اینهاست. چوخه فقط یک ورزش و رقابت نیست، چوخه هزار سال قدمت فرهنگی یک منطقه است، چوخه خود یک فرهنگ است، یک خیزش مردمی است همزمان با خیزش طبیعت، چوخه نمود یک اراده ی همگانی است، پرورش و باز پرورش ارزشهای پهلوانی است، چوخه عجین با زندگی و مراسمات مردم است و این را حضور خانوادگی تماشاگران چوخه در ده ها نقطه از شهر و روستای منطقه شمال خراسان ثابت کرده است.

با همه این تفاسیر حالا آقایان برای همین چوخه هم خواب ها دیده اند و به اسم حمایت از کشتی سایه خود را بر سر همه چوخه کاران منطقه _از جوین و جغتای گرفته تا اسفراین و شیروان و قوچان_ انداخته اند، پول خود را به رخ پهلوانان بومی منطقه می کشند، با پولشان قهرمان تعیین می کنند و هر بلای دیگری که دلشان می خواهد بر سر آداب و رسوم مردم می آورند.

آقای دکتر شما نمی توانید درک کنید که چوخه یک ورزش یا یک تریبون برای تبلیغ نیست چوخه زندگی مردم یک منطقه است، قدمت فرهنگی یک منطقه است. حداقل بلایی که شما می توانید بر سر چوخه بیاورید پولی و سیستماتیک کردن آن است. چوخه ای که سالیان سال مردمی و هیئتی اداره شده، خرجش را مردم داده اند، پهلوانش را مردم تعیین کرده اند و عشق هم مردم ورزیده اند. وقتی جوان این مرز و بوم احساس کند که اگر پول امثال شما نباشد نمی تواند کشتی بگیرد دیگر انتظار مردمی ماندن این گردهمایی بیهوده است. دیگر نمی توان انتظار داشت بهترین چوخه کاران از استعدادهای روستایی همین منطقه باشد. وقتی ورزشکار جوان ما ببیند رقیبش با پشتوانه پولی قوی وارد گود می شود دیگر انگیزه ای برایش باقی نمی ماند به اشتباه فکر می کند رقیبش همه چیز دارد و او هیچ.

بیش از هزار سال است که شما و امثال شما کنار چوخه نبوده اید و خود مردم این فرهنگ را زنده نگه داشته اند حالا هم اگر سایه شما نباشد چوخه راه خود را ادامه خواهد داد.


* اسماعیل نوروزی - سردبیر "جغتای سلام"
Share/Save/Bookmark


حامد
۱۳۹۲-۰۱-۲۹ ۱۱:۵۹:۰۹
متاسفم برای شما اقای نوروزی که ادعای سردبیری هم داریدبا این فکری که دارید (6581)
 
۱۳۹۲-۰۱-۲۹ ۱۴:۰۳:۳۲
آقای نوروزی بسیار بسیار با مطلبت مخالفم.حالا که یکی داره برای ورزش شهرستان زحمت میکشه چرا این تحلیل های بیخود.بابا میر علی بخدا قصدش ارتقا ورزش سبزوار و استانه.اگه سودی داشت این حمایت این همه موسسه حامی چرا نشدند؟ (6588)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۱-۲۹ ۱۴:۴۸:۴۳
میرعلی براش سود هم که نداشته باشه شهرت داره و از این خوشش میاد
تازه اگه میخواد ورزش رشد کنه خرجه بومیا کنه. (6589)
 
سبزواری
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۲۹ ۲۲:۱۸:۴۶
وقتی ورزشکارهای شهرهای دیگر رو بیاری به اسم سبزوار کشتی آزاد و فرنگی بگیرن.والیبال بازی کنن. نوجوانی که از کودکی قاری مطرح بوده به اسم کانون موسسه مالی اسمشو بزنی و سر هر چهارراه شهر بنر تبریک به خودت بزنی اسمش چیه لطفا کمی چشماتونو باز کنین (6599)
 
بهروز
۱۳۹۲-۰۲-۰۶ ۱۰:۲۷:۰۹
نه اینکه قبلش ما کشتی گیر داشتیم؟؟؟؟؟

صبر داشته باش تا کسانی که الان تحت آموزش هستند چند سالی طول میکشه تا به حد لیگ و قهرمانی برسند.بهتره یک سر به مکانها و کلاسهای کشتی و ... بزنی دوست عزیز
تا متوجه بشی یرای آینده هم برنامه ریزی کردن
فقط نوک دماغتون رو نبینید (6803)
 
نیشابوری
۱۳۹۲-۰۲-۰۷ ۱۹:۵۴:۲۲
ایول به نظرت (6837)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۳۰ ۱۲:۰۷:۵۱
شما برو صحبتای مسئولای بانک مرکزی رو بخون. اینا برای فرار از مالیات میان اینکارا می کنن
در ضمن ده یرابر تا الان سودشون رو کردن (6623)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۳۱ ۱۳:۰۷:۰۴
داداش من خودم بسیار از تو مطلع تر م به میرعلی.تو قیامت برای این قضاوتای الکی باید جواب بدید.من دست به قران میزنم میرعلی فقط داره برای پیشرفت سبزوار این کارا رو میکنه (6654)
 
رضا قرقی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۲۹ ۱۹:۰۰:۲۳
اشهدتو بخون!!!! (6595)
 
منصف
United States
۱۳۹۲-۰۱-۳۰ ۱۲:۳۵:۵۸
حرفهای دلنشینی بود.ورود به یک سنت بومی بایستی بگونه ای باشه که لطمه ای به موارد ماهیتی و ماورایی اون نزنه.البته نباید از کنار ارزشهای آقای دکتر هم به راحتی گذشت اثرات ارزشمند حضور ایشون برای شهر رو نادیده گرفت. (6625)
 
United States
۱۳۹۲-۰۱-۳۱ ۰۰:۴۴:۳۵
به همه چی یک طرفه نگاه کردن خوب نیست.
مگه تزریق پول به رئال مادرید و بارسلونا باعث افت فوتبال اسپانیا شده یا برعکس..؟؟
سوء مدیریت رو با حمایت مالی توجیه نکنیم.
کودکی که بهترین استعداد های ورزش مورد علاقشو از نزدیک و در شهر خودش می بینه مطمینا انگیز ای چندین برابر پیدا می کنه...
همین طور که اگه دقت کنیم جناب میرعلی به فکر تیم های پایه هم هستند....
گذشته از اون ورزش حرفه ای تو همه جای دنیا همینه و همه ی بازیکن ها صرفا بومی نیستند...
شاید بعضی ها چشم دیدن شهرت سبزوار رو نداشته باشن اما بیشتر مردم اصیل سبزواری به جناب میرعلی افتخار می کنن... (6637)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۱-۳۱ ۰۹:۱۴:۲۰
بحث اینه که کشتی باچوخه اصلا نباید به سمت حرفه ای شدن پیش بره داداش. (6646)
 
پارسی پور
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۲-۰۲ ۰۹:۱۳:۰۵
جدای از نگرش های سیاسی باید گفت امروز این ورزش سبزوار است که باعث شده اسم شهرمان گویاتر از برخی مراکز استانها باشه کاری که آقای میر علی کردند باعث شده که ظرفیت جدیدی برای طرح نام شهرمان در سطح کشور بوجود بیاد دقت کنیم که امروز این شیوه حتی در سطح جهانی نیز مطرح است دقت کنیم که بعد از جام جهانی فوتبال در ژاپن و کره اسم شهرهای آنها مطرح تر شد و باصطلاح در رنگینک شهرهای جهانی دارای امتیاز بالاتری شدند و یا ببینیم که چرا قطر این قدر هزینه می کنه که میزبان جام جهانی باشه بحث می توان گفت که امروز ورزش تبدیل به یک ظرفیت بسیار خوب برای مطرح شدن و رشد و پیشرفت یک شهر، منطقه و یا یک کشور می باشد. جدای از نگرش های سیاسی که متاسفانه تمام اصول را در جامعه به بیراهه کشانده باید گفت آقای میرعلی ما شهروندان از تلاش شما صمیمانه تشکر می کنیم (6708)
 
علي
۱۳۹۲-۰۲-۰۴ ۱۴:۲۳:۰۷
جاي تاسف داره برا بعضي ها كه اينقدر به تمام مسائل منفي نگاه ميكنن و همه چيز رو سياه ميبينن.سرمايه گذاري آقاي ميرعلي برا ورزش شهرمون نه تنها باعث افتخار و رونق ورزش سبزواره ، بلكه انگيزه اي قوي براي جوانان شهرمون هم هست. (6780)
 
بهروز
۱۳۹۲-۰۲-۰۶ ۱۰:۲۳:۲۷
اقای نوروزی شنیدی که میگن پول خوشبختی نمیاره اما نبودنش چی؟
فقط ورزشکار رو میبینی؟اون جوونی که میاد بعنوان تماشاچی رو نمیبینی؟میدونی همون تخلیه انرژی تو ورزشگاه یعنی چی؟
ثامن این همه مدرسه برای ورزش نونهالان و... ایجاد کرده و آموزش میده

گر صبر کنی ز قوره حلوا سازم

شما کاری جز انتقاد ندارید؟
یک دونه که میکاری فرداش سبز نمیشه و به بار نمیشینه
متوجه میشید شماها؟

تایید کنید این نظر رو لطفا (6802)
 
رضا
۱۳۹۲-۰۲-۱۰ ۰۸:۱۲:۳۴
فکر کنم این آقای میلیاردر چند نفر رو هم پول داده که تند تند ازش تو سایت تعریف کنند که میر علی هدفش اینه و به فکر شهرشه و ....بابا برید ببینید فساد جنوب شهر رو برداشته اگه این آقا خیلی خیره بره مشکل چندتا از این جوونای دم بخت رو حل کنه نه که بیلبورداش برای نخود هر آشی نصب میشه!!! (6918)
 
علی
۱۳۹۲-۰۳-۰۲ ۰۰:۰۳:۵۳
با این همه نظر ولی عشقست حاجی اخه شما تا کی اینهمه قهرمان المپیک واز نزدیک دیدین بابا انصاف داشته باشین چرا که تو خوابم نمی دیدین (7476)
 
علی
۱۳۹۲-۰۳-۰۲ ۰۰:۰۸:۵۹
بااین حرفها نمی تونی خودتو مطرح کنی (7477)
 
۱۳۹۲-۰۳-۰۸ ۰۱:۳۰:۵۷
اقاي نوروزي كمي فكر كن بعد!!
اگه اينه كه شما ميگي چرا اين همه ساله از سبزوار يك نفر تو كشتي تيم ملي نبود؟؟
چرا ١٢-١٣ ساله هندبال سبزوار خاموش بود!
درضمن اگر همه چي تو چوخه خوبه چرا همه قهرمانا از نبود حامي مالي مينالند؟؟!
مگه دكتر ميرعلي اومده تماشاچيا رو از بين ببره!!
جهت اطلاع شما و سلام سربدار هم اكنون هندبال ٧٠٠ نفر كودك دارند تحت نظر بهترين مربيا كار ميكنند و ٤٠٠ نفر هم در كشتي از بچه و بزرك دارن با بهترينا كار ميكنند! چوخه كارا اگه
عده ي زيادي از بچه هايي رو كه طالب قران بودند رو هم تحت حمايت گرفتند!! شما واقعا فكرت نميرسه؟ من كه بعيد ميدونم شما مغرضيد.
اگر دكتر ميرعلي در برابر اين همه خدمتي كه به مردم سبزوار كرده چيزي ازشون خواسته مستند بگيد!! (7626)