کد مطلب: 11850
 
اظهارات تلـخ مقصودی از وضعیت صنعت سبزوار
پنجشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۰۴
۱
 
نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: چالش های موجود در کشور نتیجه سیاست های غلط اقتصادی است.
اظهارات تلـخ مقصودی از وضعیت صنعت سبزوار
 
به گزارش سلام سربدار، حسین مقصودی در هشتمین همایش صنعت و معدن سبزوار که عصر پنج شنبه با حضور مدیران و صنعتگران در محل سالن جلسات فرمانداری برگزار شد، افزود: امروز باید قبول کنیم که درصد قابل توجهی از مشکلات بوجود آمده از جمله آمار بالای بیکاری که در پی آن روزانه تعداد زیادی از شاغلین حوزه صنعت و تولید کار خود را از دست می دهند وجود یکسری قوانین و سیاست های غلط و بیماری زاست.

وی اظهار کرد:اگر امروز پول از سمت صنعت خارج و به سمت سپرده گذاری در بانک ها و موسسات مالی و پدیده های کاذب سوق پیدا کرد، نتیجه همان سیاست های اشتباه بود.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی یادآور شد:با اینکه رویکرد دولت فعالسازی واحدهای تولیدی و صنعتی بود متاسفانه حمایت نشد و تعداد زیادی از واحدهای تولیدی رو به تعطیلی رود.

وی گفت: از حدود سال ۱۳۲۰ دولت ها تصمیم گرفتند تا برای حرکت به سمت پیشرفت صنعتگری و کارآفرینی برنامه زمانبندی شده ای را طراحی کنند.

مقصودی با ابراز گلایه از اینکه متاسفانه جلساتی که برای رفع موانع تولید برگزار می شود خروجی ندارد، گفت: یکی از مهمترین مشکلات صنعتگران ما تسهیلات با بهره بانکی بالاست، ما از واقعیت ها فاصله گرفته ایم این ایراد متوجه دولت نیست بلکه مشکل سیاست های اشتباهی است که چندین سال تحت عنوان تورم قوانین روی هم انباشته شده اند.

وی علت اصلی بروز آسیب های اجتماعی طلاق مهاجرت ها حاشیه نشینی و بحران مدیریتی را در بخش صنعت بیان کرد و گفت: ضعف در این حوزه تمام بخش های جامعه را تحت شعاع خود قرار می دهد که به عنوان یک آسیب باید مورد بررسی قرار گیرد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه باید در گفتمان ها به فکر حل مشکلات باشیم، افزود: طی گزارشی که از مشهد اعلام شد، طی دو هفته اخیر بیش از یک هزار نفر با ۱۵ سال سابقه کار برای بیمه بیکاری ثبت نام کرده اند که این نشان دهنده بحران مدیریتی و خطرناک شدن آینده است.

وی با تاکید بر اینکه مشکل در واحدهای صنعتی بسیار زیاد است، اظهار کرد: نرم استاندارد در جهان بابت پرداخت بهره بانکی ۳ درصد از تولید یک واحد است در صورتی که کابل خوردو سبزوار ۱۳ درصد از کل تولید خود را صرف پرداخت بهره بانکی می کند.

مقصودی اضافه کرد: سال قبل با حضور معاون وزیر زمینی در داورزن برای ایجاد شهرک صنعتی کلنگ زنی شد که امروز بعد از یکسال هیچ پیشرفتی ندارد.

وی افزود: هفته گذشته در حضور شهردار و شورای شهر داورزن تماسی با خانم علیرضایی مدیر کل صنعت و معدن استان ویژه این پروژه برقرار شد.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد:کاهش تورم ۹ درصدی از افتخارات دولت یازدهم است که باید مطابق آن بهره های بانکی نیز به ۹ درصد برای بخش صنعت برسد نه اینکه صنعتگران ما زیر بار بهره های بانکی مجبور به تعطیلی واحدهای خود کنند.

راه‌اندازی دفتر نظام مهندسی معدن در سبزوار

فرماندار سبزوار نیز در این همایش با بیان اینکه واردات کالاهای بی‌کیفیت خارجی در سالیان اخیر ضربه سنگینی به صنعت کشور زده است، از فعالیت ۵ شهرک صنعتی و راه‌اندازی دفتر نظام مهندسی معدن در این شهرستان خبر داد.

 احمد برادران با بیان اینکه در گذشته شرایط حوزه واردات و صادرات کالا بسیار نامناسب بوده است، اظهار کرد: در سالیان اخیر کشورمان به نمایشگاه عرضه کالاهای خارجی تبدیل شده بود و متاسفانه کالاهای بی‌کیفیت خارجی باقیمت‌های محدود ضربه سنگینی به حوزه صنعت کشور زده بود لذا مهم‌ترین عامل کاهش انگیزه تولیدکنندگان محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه تعداد بسیاری از واحدهای تولیدی سراسر کشور به دلایل سیاسی از ادامه فعالیت بازمانده‌اند، افزود: رسیدگی به موضوعات مرتبط با صنعت و بررسی مشکلات واحدهای صنعتی و تولیدی یکی از مهم‌ترین مطالبات فعالان این حوزه است لذا برخی دستورالعمل چالش‌های زیادی برای بخش صنعت و تولید کشور به وجود آورده است؛ این چند سال اخیر بالغ‌بر ۱۱۰ مصوبه مرتبط با رفع موانع تولید به مجلس شورای اسلامی ارائه‌ شده است.

فرماندار سبزوار با اشاره به ایجاد فرصت‌های مناسب در حوزه تولید و کارآفرینی، بیان کرد: یکی از برکات مذاکرات هسته گشایش‌های ال سی است که متاسفانه در گذشته بسیاری از واحدهای تولیدی کوچک و بزرگ با مشکل ال سی مواجه بوده‌اند اما اکنون با رفع این معضل مبادلات ارزی به سهولت صورت می‌گیرد.

برادران با اشاره به توجه‌های مسوولان اجرایی کشور به موضوع اقتصاد مقاومتی، ادامه داد: در روزهای ابتدایی سال جاری ستاد اقتصاد مقاومتی به ریاست معاون اول رییس جمهوری تشکل شده و راهکارهای بسیاری برای رفع موانع تولید داخلی ارائه‌شده تا بتوانیم با بهره‌گیری از منویات مقام معظم رهبری رشد اقتصادی کشور را افزایش دهیم.

وی با بیان اینکه سبزوار به عنوان نخستین شهرستان پس از مراکز استانها ستاد تسهیل را تشکیل داده است، خاطرنشان کرد: فعالیت ۵ شهرک صنعتی و شرکت‌های تخصصی نشان دهنده ظرفیت بالای این شهرستان در حوزه صنعت است و باید توجه به اقتصاد مقاومتی، سرمایه‌گذاری، کارآفرینی و رفع دغدغه‌های سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی مورد توجه مسئولین اجرایی قرار بگیرد تا بتوانیم مشکل بیکاری به عنوان مهم‌ترین دغدغه اجتماعی را مرتفع کنیم.

فرماندار سبزوار از راه‌اندازی دفتر نظام مهندسی معدن در این شهرستان خبر داد و یادآور شد: فعالیت این دفتر می‌تواند در توسعه بهره‌برداری از معادن شهرستان سبزوار بسیار قابل توجه باشد تا بهتر بتوانیم از ظرفیت‌های معدنی و غنی سبزوار استفاده کنیم و تا اکنون بالغ‌بر ۱۰۰ پروانه بهره‌برداری از معدن در این شهرستان صادرشده است.

خام‌فروشی؛ مانع بزرگ تحقق اقتصاد مقاومتی

رییس اداره صنعت و معدن سبزوار نیز در این  همایش از تکمیل شهرک صنعتی شماره یک این شهرستان خبر داد و با تاکید بر تکمیل شهرک صنعتی شماره دو، ساخت نخستین الکتروموتور ضد انفجار کشور را افتخار سبزوار عنوان کرد.

علی امیدبخش با بیان اینکه شرکت کابل خودروی سبزوار باوجود تمامی مشکلات در حال تولید محصولات با کیفیت است، اظهار کرد: طرح‌های توسعه بخش‌های مختلف در این شرکت برنامه‌ریزی‌شده که امیدواریم در آینده نزدیک بتوانیم با همکاری مسوولان شهرستان سبزوار طرح توسعه را در دستور کار قرار دهیم.

وی با بیان اینکه کارخانه سیمان سبزوار نیز مطابق استانداردهای جهانی در حال تولید است، افزود: اکنون با جدیت کامل سبزوار به عنوان قطب قطعه‌سازی استان شناخته‌شده و بسیاری از کارگاه‌های کوچک و بزرگ در شهرک‌های صنعتی سبزوار مشغول به تولید قطعات فلزی با دقت‌های بسیار بالا هستند و در صنایع خودروسازی کاربرد مهمی دارند.

رییس اداره صنعت و معدن سبزوار با اشاره به فعالیت شرکت جمکوی سبزوار، بیان کرد: این شرکت با تولید الکترموتور با توان بالای ۶.۶ مگا‌وات در صنایع پتروشیمی و نفت مورد استفاده قرار می‌گیرد و نیز ساخت الکتروموتور ضد انفجار بزرگ‌ترین افتخار این شهرستان محسوب می‌شود.

امیدبخش با بیان اینکه شهرک صنعتی شماره یک سبزوار تکمیل‌ شده است، خاطرنشان کرد: در گذشته میزان اندکی واحد صنعتی و تولیدی در این شهرک صنعتی فعالیت داشته‌اند اما اکنون شهرک صنعتی شماره یک تکمیل‌ شده و شهرک صنعتی شماره دو نیز در حال توسعه است لذا افزایش واحدهای تولیدی در شهرک‌های صنعتی در اولویت ما قرار دارد.

وی ناحیه صنعتی خاوران و منطقه فرودگاه سبزوار را محل استقرار واحدهای کوچک و متوسط فنی دانست و ادامه داد: در دو واحد تولیدی سبزوار آزمایشگاه‌های ماشین الکتریکی، مخابرات، کنترل خطی و سایر آزمایشگاه‌ها قرار دارد و بسیاری از تولیدات این واحدها در برخی دانشگاه‌های سطح کشور به عنوان یک برند معتبر در حال توزیع است.

پویایی صنعت می‌تواند اقتصاد مقاومتی را به سرانجام برساند

رئیس خانه صنعت، معدن و تجارت سبزوار نیز در ادامه این مراسم با بیان اینکه توسعه صنعتی در منطقه با بخشنامه و دستور امکان‌پذیر نخواهد بود، تصریح کرد: نباید تصور شود با دستور و بخشنامه می‌توان در منطقه توسعه صنعتی ایجاد کرد و آنچه می‌تواند گفتمان اقتصاد مقاومتی را به عمل برساند پویایی بخش صنعت کشور است.

حسن محرابی با بیان اینکه هماهنگی بین گروه نخبگان و مسئولین نقش مهمی در کسب نتیجه لازم خواهد داشت، یادآور شد: وظیفه جذب سرمایه‌گذار در بخش صنعتی بر عهده خانه صنعت و معدن است لذا باید با آسیب‌شناسی و پررنگ کردن نقش پژوهش محوری این وظیفه را به‌خوبی انجام دهیم.

وی با بیان اینکه حلقه مفقوده عملیاتی شدن اقتصاد مقاومتی در بحث صنعت جلوگیری از خام‌فروشی است، افزود: برخی از بانک‌ها صنعتگران را فراموش کرده‌اند و همچنین بدهی‌هایی از قبیل دارایی، بیمه و حامل‌های انرژی سبب شده است که صنعتگران زمین‌گیر شده و در این میان بانک‌ها نیز برای اعطای تسهیلات واحدهای صنعتی را به فراموشی سپرده‌اند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : مهر/ فارس


جهانی
۱۳۹۵-۰۴-۱۷ ۱۷:۴۴:۵۵
آقای مقصودی!!
تمام مشکلاتی که فرمودید در خصوص وضعیت صنعت قبول اما آنچه مزید بر این مشکلات شده است سوء مدیریت و حرام خوری مدیران صنایع است
شما به همین شرکت جمکو نگاه کنید در شرایطی که بیش از 65درصد نیاز کشور به الکتروموتور از خارج وارد میشود ولی این شرکت در بحران بسر میبرد و کسی حاضر به خرید محصولاتش نیست پس نیاز است در انتخاب مدیران دقت بیشتری شود (42499)