کد مطلب: 12597
 
پشت پرده اتفاقات بانکی
سروش ناوی
سه شنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۶ ساعت ۱۴:۲۰
۱
 
این مسئله به دولت کمک خواهد کرد کسری بودجه خود را بدون نیاز به انتشار اوراق قرضه که نیاز به طی مراحل قانونی بسیاری دارد، جبران نماید.
همه کسانی که با بانک ها و موسسات مالی ارتباط دارند و از سیستم گردش پول در آن ها با خبر هستند میدانند هیچ یک از موسسات و حتی بانک ها در صورت هجوم یکباره سرمایه گذاران برای دریافت پول خود توان پاسخگویی نداشته و دچار مشکل خواهند شد. پس اگر قصد داشته باشید یک موسسه مالی را حذف کنید؛ آنهم بدون طی مراحل قانونی و در کمترین زمان؛ کافی است در جامعه شایعه ورشکستگی آن پراکنده شود. به خصوص اگر در آن جامعه تجربه تلخ ورشکستگی های گذشته و نابودی سرمایه های مردم وجود داشته باشد.

اما این حذف می تواند خواص بی شماری داشته باشد. برای مثال مردم به این دلیل که دیگر به موسسات خصوصی اعتمادی ندارند سرمایه های خود را به بانک های دولتی منتقل خواهند کرد. این مسئله به دولت کمک خواهد کرد کسری بودجه خود را بدون نیاز به انتشار اوراق قرضه که نیاز به طی مراحل قانونی بسیاری دارد، جبران نماید.

از طرفی دیگر به دلیل سود پایین پرداختی بانک های دولتی به سپرده هاي مردم، بخشی از این سرمایه ها به بانک ها هم بازگشتي نخواهد داشت و سپرده گذاران ترجیح میدهند در بخش هایی پر سود تر مثل بازار مسکن و حتی بورس سرمایه گذاری کنند. این مسئله خروج بازار مسکن از رکود را رقم خواهد زد که به صورت پیوسته موجب از بین رفتن رکود در سایر بخش های اقتصادی خواهد شد. کاری که دولت محترم در چهار سال گذشته هیچ برنامه مشخصی برای انجام ان ارائه نداده است.

علاوه بر اقتصاد کشور بخش سیاسی نیز می تواند از این بحران بهره مند گردد. نگاه به مسائل سیاسی این روزهاي کشور واقعیت هاي خاصی را نشان می دهد. تصویب تحریم های جامع سنا بر علیه ايران موسوم به s.۷۲۲ که بی سابقه ترین تحریم ها بر علیه ایران می باشد و بر اساس شروط رهبر معظم انقلاب در تصویب برجام، ناقض این توافقنامه بوده این روزها مسئولان دولتی را کاملا سر در گم ساخته و از آنجا که افکار عمومی منتظر پاسخ قاطعانه دولت می باشد شاید گرفتاری مردم در باتلاق موسسات مالی بهترین راه خروج از این بحران باشد!
Share/Save/Bookmark


حسین
Romania
۱۳۹۶-۰۵-۱۰ ۱۱:۰۶:۳۳
تحلیل عالی.. (44016)