کد مطلب: 9733
 
ثبت چنار کهن‌سال روستای کیذقان در فهرست میراث طبیعی ملی +عکس
شنبه ۲۲ فروردين ۱۳۹۴ ساعت ۱۸:۳۸
۱
 
چنار کهن‌سال روستای کیذقان با نظر مثبت سازمان میراث فرهنگی در فهرست میراث طبیعی ملی به ثبت رسید.
ثبت چنار کهن‌سال روستای کیذقان در فهرست میراث طبیعی ملی +عکس
 
فرماندار سبزوار با اشاره به شناسایی درخت کهن‌سال در روستای کیذقان این شهرستان اظهار داشت: این درخت از جاذبه‌های گردشگری در منطقه سبزوار است که ۲۵۰۰ سال قدمت تاریخی دارد.

احمد برادران با بیان اینکه پیگیری‌های زیادی برای ثبت این درخت کهن‌سال در فهرست میراث طبیعی ملی صورت گرفته است، تصریح کرد: این درخت با نظر مثبت سازمان میراث فرهنگی به شماره ۲۱۶ در فهرست میراث طبیعی ملی به ثبت رسیده است.

وی با بیان اینکه شهرستان سبزوار دارای جاذبه‌های گردشگری زیادی در حوزه جغرافیایی و سرزمینی است، گفت: برنامه‌ریزی ویژه‌ای برای معرفی این آثار تاریخی و معرفی مزیت‌های گردشگری سبزوار در دستور کار قرار گرفته که امیدواریم با این برنامه‌ریزی شاهد جذب توریست به شهرستان باشیم.

فرماندار سبزوار با تاکید بر اینکه توسعه گردشگری سبزوار سبب رونق اقتصادی و ایجاد اشتغال در شهرستان می‌شود، یادآور شد: شهرستان سبزوار دارای بیش از ۱۵۳ اثر تاریخی ثبتی در فهرست آثار ملی ایران است که سبب شده تا این شهرستان نسبت به شهرستان‌های همجوار دارای ویژگی‌های متمایزی در این زمینه باشد.

چنار کیذقان (1)

 

چنار کیذقان با توجه به روایات کتاب ˈتاریخ بیهقˈ اثر ˈعلی ابن زید بیهقیˈ که در قرن ششم هجری قمری نوشته شده کهن ترین موجود زنده خراسان است. عمر این درخت با توجه به قطر آن حدود دو هزار و ۵۰۰ سال است.

به دلیل این که چنار کیذقان نزد عامه مردم مورد احترام و همچنین مکمل خلاء اسناد تاریخی و فرهنگی است، از طرف اداره میراث فرهنگی سبزوار تقاضای ثبت آن در فهرست آثار ملی تاریخی شد.

قطر چنار کیذقان حدود شش متر، ارتفاع آن حدود ۲۰ تا ۲۲ متر و محیط آن ۲۸ متر است که با توجه به قطر قابل توجه این درخت، در چند سال گذشته به طور طبیعی داخل آن شکافی ایجاد شده که از آن به عنوان کفاشی استفاده و به مرور زمان این شکاف ترمیم شده است.

این چنار در ضلع جنوبی استخر عمومی روستای کیذقان قرار گرفته است و طول سایه انداز آن در زمان طلوع و غروب خورشید بیش از ۲۰۰ متر و در ظهر بین ۱۰ تا ۲۰ متر است.

درباره روستای محل واقع شدن این درخت گفتنی است که پیشینه اساطیری کیذقان بر اساس تقسیم بندی فردوسی در شاهنامه به دوره کیانیان می رسد که  ˈکیˈ در زبان پهلوی به معنای پادشاه است.

ˈارنست هرتسفیلد ˈ در کتاب باستان شناسی ایران بر بنیاد باستان شناسی معتقد است دوره کیانیان که در شاهنامه آمده برابر با دوره دیوسیدها در یونان و مصادف با دوره مادها در ایران است. در همین رابطه وجود سه روستای کیذقان ، کیذور و کیخسرو در سبزوار مورد توجه است.

قصه کاشت درخت سرو توسط زرتشت پیامبر، در سبزوار و کاشمر مشهور است. مولف کتاب تاریخ بیهق به نقل از کتاب ˈثمار القلوبˈ نوشته خواجه ˈابومنصور ثعالبیˈ کشت این دو درخت را به گشتاسب و زمان ملاقات وی با زرتشت پیامبر منسوب می کند.

نخل و چنار با قامتی کشیده، عمر طولانی دارند و در ادبیات نمادی از فناناپذیری، آزادگی و جاودانگی هستند و به عنوان درختان مقدس در هنر هخامنشیان و حجاری تخت جشمید تجلی کرده است.

چنار کیذقان (2)

چنار کیذقان (3)

چنار کیذقان (5)

چنار کیذقان (6)

چنار کیذقان (8)

چنار کیذقان (7)

Share/Save/Bookmark


رضا چوبداری
۱۳۹۴-۱۱-۱۵ ۱۵:۱۳:۰۷
خیلی جلبه باید کشور بشنون (39988)