کد مطلب: 5999
 
جلال تعصبی در گفتگو با سلام سربدار:
فرصت سوزی برای انتخاب شهردار قطعا به نفع شهر نیست
سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۲ ساعت ۰۷:۴۶
۲۲
 
آنقدر فرصت سوزی کرده ایم که می خواهیم حالا که یک هفته باقی مانده به ضرب العجل و در مهلت مقرر تصمیم بگیریم. این فرصت سوزی ها قطعا به نفع شهر نخواهد بود.
حدود سه ماه از برکناری شهردار سابق می گذرد ولی کماکان شورای شهر نتوانسته است گزینه ای برای تصدی گری شهرداری معرفی کند. با گذشت سه ماه از آغاز به کار رسمی شورا تاکنون جلسه ای برای بررسی برنامه های گزینه های پیشنهادی برگزار نشده است. از همان ابتدا اکثر اعضای شورای شهر موافق علنی بودن جلسات بودند اما رئیس شورا سید قاسم حسینی زاده مخالف این امر بود. جلسات اولیه طبق تصمیم حسینی زاده غیر علنی برگزار شد تا اینکه نه نفر از اعضا نامه ای به رئیس شورا نوشتند تا جلسات به صورت علنی برگزار شود و این در حالی است که شورا فقط تا ۱۲ آذر برای انتخاب شهردار فرصت دارد. امروز (سه شنبه) نیز اولین جلسه بررسی برنامه های گزینه های پیشنهادی در حالی برگزار می شود که حسینی زاده کماکان مخالف علنی شدن جلسات است. جلال تعصبی از وضعیت این نامه می گوید:

- نامه ای که نوشتید به کجا رسید؟

این نامه نوشته شد و با امضای نه نفر از اعضا، خدمت آقای رئیس تقدیم کردیم و منتظر اقدام ایشان هستیم. ایشان هنوز جلساتی برای انتخاب شهردار نگذاشته اند که ببینیم که به این نامه اعتنا می شود یا نمی شود. ولی قطعا پیگیر هستیم که این اتفاق بیفتد چون بالاخره فضایی وجود دارد که ما بیشتر دوست داریم که مردم در جریان رویدادهایی که برای انتخاب شهردار می افتد باشند.

- فاصله بین جلسات انتخاب شهردار طولانی نیست؟

خیلی طولانی است و ما از این بابت گله مند هستیم که چرا برای این جلساتی که شاید دو سه هفته زمان ببرد، این قدر معطل کنیم که نهایتا مجبور بشویم در دو سه روز تصمیمات گرفته شود. قطعا تصمیماتی که در عرض دو الی سه روز گرفته شود تصمیمات پخته ای نخواهد بود.

من از ابتدا توقع داشتم که حداقل اگر ۹-۱۰ نفر کاندیدا برای شهرداری مطرح هست، برای هر کدام صبح سه ساعت و بعد از ظهر هم سه ساعت وقت بگذاریم. حدودا یک هفته و سه چهار روز وقت می برد. بعد وارد شور و مذاکره شویم و نهایتا رای گیری و انتخاب شود. چون ابتدا باید نقطه نظرات کاندیداهای شهرداری را بشنویم. حالا درست است که همه کاندیداها می دانند که بیش از یک نفرشان انتخاب نمی شوند ولی خوب هر کدام برنامه های خوبی دارند که قابل استفاده است. این طور نیست که ما راحت از کنارشان بگذریم. این است که توقع و انتظار داریم که حرف های همه کاندیداها شنیده شود. اگر حرف های همه کاندیداها شنیده شود قطعا می شود برنامه های خوبی هم به نفع شهر و شهرداری و شورا بیرون آورد.

- با این روند فاصله طولانی بین جلسات و این که جلسات هم نتیجه ای ندارد فکر نکنم انتخاب شهردار با این کیفیتی که شما می گویید انجام شود. دلیلش چیست؟

دلیلش را باید از ریاست محترم پرسید که چرا ما هفته قبل یکشنبه جلسه داشته ایم و الان یک هفته رد شده و هیچ جلسه ای گذاشته نشده است. من فکر می کنم که نوعی فرصت سوزی است. این فرصت سوزی ها قطعا به نفع شهر نخواهد بود.

- این که جلسات علنی باشد یا نباشد از اختیارات قانونی ریاست شوراست یا نه؟

مسلما آن چه در شورا تقاضا می شود اگر بیش از نصف شورا یک مطلبی را تقاضا کنند قطعا شورا باید به آن اعتنا کند. شورا هم جایی نیست که بخواهد تصمیمی بگیرد که از نظر مردم دور بماند. حالا یک زمانی قرار است تصمیمی گرفته شود که جنبه امنیتی دارد، یا مساله ای است که الان نباید جامعه دچار هیجان و التهاب شود این جا جلسه غیر علنی برگزار کردن نه تنها ایراد ندارد بلکه توصیه هم می شود.

ولی فرایند انتخاب شهردار یک فرایند شفاف و روشنی است که مردم باید مطلع باشند که شهردار شهرشان چگونه انتخاب شد. توسط چه کسانی و با چه برنامه هایی انتخاب شد. با چه سیستم رای گیری انتخاب شد. شهرهای مختلف را که ببینید متوجه می شوید انتخاب شهردارشان بسیار عالمانه صورت گرفته است. نه حالا با رابطه و یک سری مسائلی که شاید خیلی از آن ها هم در شورا رقم نخورد. انتظارمان این است انتخاب شهردار در حال حاضر با توجه به سیزده نفره بودن شورا و باتوجه به این که نیروهای جوان و خوش فکر و تحصیل کرده ای هم هستند، عمدتا به روش علمی تر صورت بگیرد و نه به روش سنتی.

- مشخصا؛ آیا از اختیارات رئیس شورا این امر هست که جلسه علنی باشد یا نباشد؟

فکر نکنم. وقتی مساله ای را بیش از نصف به علاوه یک نفر از شورا امضا کنند، یعنی خواسته شوراست، یعنی یک مصوبه شوراست. در حقیقت، خود اعضای شورا می خواهند که این جلسات به صورت علنی برگزار شود. حالا اگر یک اقلیت بخواهند مخالفت کنند قطعا این شاید جایگاه نداشته باشد و ماحصلی هم نداشته باشد.

- آیا این تقاضا در جلسه شورا مطرح شد و جواب نگرفتید که نامه نوشتید؟

بله. در جلسه شورا هم مطرح شد و نامه آن هم در جلسه شورا نوشته شد. همان جا هم از روی اختیار به امضای اعضا رسید و همان جا هم تقدیم شد. یعنی همه در جریان هستند. یک نطق قبل از دستور صورت گرفت و یک نامه هم متعاقبا نوشته شد و این تقاضا را خوشحالیم که نه نفر در شورا می خواهند. می خواهند که از تفکرات سنتی فاصله بگیریم و یک مقدار به روزتر فکر کنیم و به روزتر کار کنیم. خوشحالی من برای این که شورا ۱۳ نفره شود این است که اعضای جدیدی ورود کنند و از آن تفکرات سنتی فاصله بگیریم. من خودم بارها و بارها گفته ام که به مدد فناوری های نوین و با استفاده از فضای مجازی می شود یک دوربینی نصب کرد که شرح مذاکرات شورا را از اینترنت پخش کرد. اگر به صورت تصویری امکان نداشته باشد به صورت صوتی می توان این کار را انجام داد. چه به صورت آن لاین یا می شود ضبط کرد و به شکل پادکست روی اینترنت گذاشت. وقتی این فناوری ها را داریم، این که در را به روی خودمان ببندیم و بگوییم که می خواهیم صحبت کنیم و تصمیم بگیریم، امروزه مسلما جایگاهی ندارد.

- معمولا مصوبه ها در شورا مطرح می شود و بعد رای گیری می شود. برای علنی بودن جلسات آیا چنین بحثی در شورا مطرح شد؟ اگر مطرح شده است نامه نوشتن چه دلیلی داشت؟

مطرح شد. در پارلمان های محلی معمول است که وقتی یک نفر پیشنهادی داد و می داند که پیشنهادش چند نفر طرفدار دارد این را شروع می کند به امضا جمع کردن. و این تقدیم ریاست یا پارلمان محلی می شود. این اتفاق در شورا افتاد.

- چون تصور این است شما که نامه نوشته اید و امضا شده است، دلیلش این است که در روند جلسات به نتیجه نرسیده اید که مجبور شده اید آن را علنی کنید و نامه بنویسید و در رسانه ها مطرح شود.

نه. این طور نبوده. ما در آن نامه هم به صراحت قید کرده ایم که اولین جلسه ۹۲/۸/۲۶ می باشد. این، به این دلیل بوده که آن زمان اولین جلسه ای بوده که راجع به شهردار صحبت شده است. بعد دوماهی که پس از انتخاب داشته ایم و سه ماهی که تا اکنون در شورا بوده ایم، یعنی پس از پنج ماه که برای بحث در مورد شهردار و انتخاب شهردار و ویژگی های شهردار فرصت داشته ایم، این را گذاشته ایم برای اکنون. یعنی آنقدر فرصت سوزی کرده ایم که می خواهیم حالا که یک هفته باقی مانده به ضرب العجل و در مهلت مقرر تصمیم بگیریم و این مساله آن چنان که قانون گذار سه ماه به ما فرصت داده است قطعا تصمیم پخته ای نیست.

- زمان شما برای انتخاب شهردار چه زمانی تمام می شود؟

مهلت دوازده آذرماه تمام است.

- دلیل مخالفت مخالفان برای علنی بودن جلسات چه بوده است؟


باید از خودشان بپرسید.

- چقدر امیدوارید که این نامه موثر بوده و جلسات علنی شود؟

من امیدم قطعی است و ان شاء الله هم این اتفاق خواهد افتاد. دوستانی که این نامه را امضا کردند دوباره پیگیر بوده اند. چون هنوز جلسه ای برگزار نشده و برای اولین جلسه ای که برگزار شود پیگیر هستیم که این اتفاق بیفتد.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۰۸:۴۰:۱۱
http://rasadsabzevar.blogfa.com/post/7
چه کسی اختیارات فرا قانونی را به رئیس شورای شهر هبه کرده است؟
در آدرس فوق بخوانید (14549)
 
ناپلئون
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۷:۵۹:۴۷
فقط قدر شما رو حسین مقصودی ، میدونه که حسین زاده که از مدیریت شهر و شهرداری هیچ اطلاعاتی نداره و اینقدر شاخ شده براتون ، جرات نداشت به حسین مقصودی بگه بالای چشات ابروست...
نه حسین زاده نعمت شاهی و کارگری هم همینطور
درود بر مردان شجاع هم چون مقصودی...!! (14581)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۰۷:۳۷:۱۹
ببخشید فکر کنم من شما را می شناسم اقای ناپلئون . شما ثابت کردی که این که می گویند ژیان ماشین نمی شه و ....فامیل کاملا درست نیست و گاهی سینه سوخته هایی مثل شما هم پیدا می شوند که اینجوری خود را به آب و آتش بزنند. تقلبل الله حاج مجید سوزوکی (14607)
 
United States
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۹:۴۶:۰۰
آقای تعصبی جلو میافتی که عقب نیافتی؟؟؟؟
الان ما باید یقه تو رو بگیریم که عضو شورایی.
بهر حال شما به عنوان یک عضو شورا نمیتونید مسئولیت رو با یه مصاحبه بندازید به دوش دیگران!
یه خورده مسئولیت پذیر باشید لطفا (14585)
 
علیرضا
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۰۰:۱۷:۴۹
باسلام .لطفا عاشقان سینه چاک آقای سیاست مدار که گندزدن تو شهرو الان همه اعضا رو بهم انداختن مطالب منتشره ازشورا رو به دقت بخونن وببینن که پسندیده همون علیکردی دومه. ...خودش رو باحرف کشید بالا وحالا مونده جواب مردم روچی بده ورفته دیگه پیداش نیست تا دوباره یک خرابکاری بکنه.ماهمچنان منتظر دادگاههای کذایی واعلام انتشاراخباردروغین شهردار قبلی اززبان ایشون هستیم. (14598)
 
...
۱۳۹۲-۰۹-۰۷ ۰۰:۰۶:۰۸
پسر جان! ظاهرا عليكردي بدجور...!!!در خدمت شما بوده كه اينقدر اسمش رو ميبري. (14670)
 
باران
United Kingdom
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۰۹:۴۸:۰۳
می ترسند چون گزینه های خودشان حرف زدن و برنامه دادن بلد نیستند. (14555)
 
مجید
United Kingdom
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۵:۵۰:۰۵
اگه گزینه ای مثل دکتر طالبی بره اونجا برنامه بده خب جرات و توان حرف زدن مقابلش رو دارن. (14577)
 
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۰۹:۵۶:۳۸
آقای تعصبی واقعا یکی از بهترین ها در شوراست . نگرانی ایشون هم واقعا دلیل مردمی و عاقلانه داره .
اما عزیز من علت اینکه میخوان بکشن به روز آخر اینه که میخوان دقیقه نود گزینه خودشون رو معرفی کنن و بعد هم بگن وقت نیست و بررسی نشه و .... (14556)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۳:۴۰:۲۵
باز چون تعصبی از شما و اق حسین مقصودی حمایت می کنه این جوری او را از بهترین ها می دانید؟؟؟ خودتون رو خسته نکنید اق حسین دیگه شهردار نمی شه (14574)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۲۰:۳۰:۰۵
تعجب میکنم از این عضو شورا که ادعای فرهنگی بودن داره ولی از کسی حمایت میکنه که اقدامات ناجوری در زمان شهرداریش داشته که هر کدام از خطاهاش بتنهایی میتونه عامل برکناری و محرومیت مادام العمرش از پست شهردار و عضویت شورا باشه ولی این آقا براحتی این دلایل رو زیر پاش میذاره. واقعا از رایم به ایشون متاسفم و پشیمون (14588)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۰:۱۶:۳۹
مهندس دمت گرم ...بازاومدی یه خورده روشن گری کردی ..نمی خوان بعضی ها ما شاید چیزی بدونیم (14557)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۵:۴۹:۱۶
کاش اقلا درست روشنگری می کردی
نه انقدر مبهم و کلی (14576)
 
امیر
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۰:۳۰:۱۴
حاج قاسم شانشون بالاتر از این حرفاست که مردم رو توی تصمیماتشون شریک کنند.
نامه اعضا هم کشک است و لاغیر...
ایشان تعیین می کنند که چه شود چه نشود...
همون 12 آذر هم خودشون گزینه ی اصلح رو انتخاب می کنند.
والا (14558)
 
ناپلئون
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۰۸:۱۷:۳۹
ولی فک کنم کیبوردت سوخت ، اگه نه ... ...!!!
والا ...!!ببینم میتونه شب یلدایی به کارمندای شهرداری هم چون مقصودی بن بده؟؟!! (14612)
 
امیر
Sweden
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۱۳:۱۹:۰۰
دکتر!!!
این متن طنز بود و به کنایه
ماشالا کنترات ورداشتی نظرات رو، به دوست و دشمن هم رحم نمی کنی... (14624)
 
علي
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۲:۰۰:۱۹
سلام
شمارش معکوس براي انتخاب شهردار چند روز است که شروع شده و به سرعت مي گذرد. آقاي تعصبي چرا اين هشدار را يک ماه جلوتر نداديد که جلسات زودتر برگزار و و شود تکليف شهردار مشخص گردد. حالا که فقط يک هفته مانده صداها در آمده. جلسات شورا دست خود شورا است مي تواند هر وقت لازم باشد جلسه بگذارد.
شوراي چهارم، مواظب باشيد که آبروي شما در خطر است و اين اولين آزمون شما در برابر مردم است. (14562)
 
حسن
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۲:۰۲:۴۵
سلام
- آقاي قاسم زاده، ما در عصر اينترنت و فيسبوک و شبکه هاي اجتماعي هستيم. گذشت زماني که پشت درهاي بسته تصميم گيري مي شد. چرا از شفافيت مي ترسيد؟ اصلا ديگر دست شما نيست و هيچ کس ديگر هم نمي تواند جلو سرعت انتشار اطلاعات را بگيرد. (14563)
 
۱۳۹۲-۰۹-۰۶ ۲۰:۰۴:۰۶
عزیز دلم تو بهتره برگردی به فضای طبیعی چون داری هنگ میکنی ...قاسم زاده نه حسین زاده (14659)
 
یه سبزواری
۱۳۹۲-۰۹-۰۵ ۱۳:۳۵:۰۶
سلام
این فقط یه چیزی رو نشون میده و اون هم اینکه چه لابی ها و باند و باند بازی برای انتخاب یه شهردار وجود داره
اینکه هر کسی از یه گزینه ای خط می گیره
خدا وضعیت شهر مارو به خیر کنه که همه کارا تعطیل شده
آقایان شورا یه نگاهی به شهرای دور و بر بندازین تا ببینین چه خبره
از سلام سربدار هم ممنونیم که اخبار رو پوشش میده (14571)
 
جامعه بیکاران دارای مدرک
۱۳۹۲-۰۹-۰۷ ۱۱:۵۲:۱۳
بابا 200نفر کارمندی که از سررود وارد شهرداری شد عشق است برجی 400میلیون حقوق کاش خونه ما هم سررود بود شهردار بعدی هم بیا همینه آقا برید ببینید از کدام روستاست سریع خونتون ببرید اونجا....... (14704)
 
۱۳۹۲-۰۹-۱۱ ۰۸:۰۸:۱۶
بنده دخدای تعصبی همیشه ضرر کرده است (15322)