کد مطلب: 11759
 
گزارشی از فعالیت‌های طلبه کاراته‌کار در روداب:
فرهنگ سازی با روحیه جهادی و با کم ترین امکانات/ حاج آقای رجب نیا برای ما یک نعمت است +تصاویر
شنبه ۵ تير ۱۳۹۵ ساعت ۱۲:۳۹
۳
 
حدود یک سال می شود که در روداب هستم. من خودم کاراته کارم و به همین دلیل کلاس های کاراته را در روداب و چند روستای این بخش دایر کردم. ورزش فضای مناسبی را برای ارتباط با نوجوانان ایجاد می کند. بعد از برگزاری کلاس ها، حالا تمام شاگردهایم در مساجد و ستاد نماز جمه و بسیج حضور فعال دارند. با ماشین خودم برای برگزاری کلاس به روستاها می روم و در این جاده های خراب روداب کار خطرناکی است
فرهنگ سازی با روحیه جهادی و با کم ترین امکانات/ حاج آقای رجب نیا برای ما یک نعمت است +تصاویر
 
.: سلام سربدار :.

در روزگاری که اکثر فعالین های فرهنگی و غیر فرهنگی به علت نبود یا عدم تحقق بودجه تعطیل شده و بانی امر در تعطیلات به سر می برند یک طلبه بدون تحقق بودجه کاری کارستان کرده است. آن هم در نه در مرکز شهر بلکه در محروم ترین بخش و روستاهای آن.

خبردار شدیم که یک طلبه در روداب و روستاهای روداب باشگاه ورزشی راه انداخته است و با شاگردهایش که نوجوانان ۷ الی ۱۵ ساله هستند فنون رزمی (کیوکوشین کاراته اویاما) کار می کند. سری به روداب زدیم تا از کم و کیف فعالیت های این طلبه گزارش تهیه کنیم.


روزی که وارد روداب شدیم چون قرار بود از فعالیت های این طلبه گزارش مستندی گرفته شود همه شاگردهایش حتی از روستاهای اطراف هم آمده بودند تا در این گزارش باشند. محل تمرین سوله ورزشی ناحیه مقاومت روداب بود. نزدیک به ۱۰۰ نوجوان در حال تمرین بودند و فریادهای مربی شان که با لباس قرمز و البته قامتی ستبرتر از شاگردهایش متمایز بود. این که همه شاگردهایش امروز اینجا جمع هستند فرصتی را فراهم آورد تا گزارش ما کامل تر شود.


امام جمعه روداب حجت السلام کیانی هم امروز سر تمرین آمده است. یکی از دلایل اصلی برگزاری این کلاس ها امام جمعه روداب است. همین اول گزارش بحث مورد اختلاف امام جمعه و مسئول ناحیه روداب و طلبه ورزشی بود را مطرح کنم تا سوتفاهمی پیش نیاید. هر کدام از این عزیزان اصرار داشتند که نقش دیگران در این فعالیت پررنگ تر باشد و اسمی از آن ها برده نشود. امام جمعه می گفت بخاطر همکاری ناحیه مقاومت این فعالیت شکل گرفته است و تلاش های خود آقای رجب نیا بوده است. مسئول ناحیه مقاومت هم امام جمعه را بانی این فعالیت می دانست.

با امام جمعه روداب درباره شکل گیری این فعالیت گفتگوی کوتاهی داشتیم: «آقای رجب نیا مسئول دفتر ما هستند و یک سال هست که در روداب حضور دارند. از مشهد تقاضای طلبه ای کردیم که بتواند با قشر نوجوان خوب ارتباط بگیرد که آقای رجب نیا را معرفی کردند. ایشان هم بخاطر این که ورزشکار هستند خیلی خوب توانستند نوجوانان را جذب کنند. قبل از تشکیل این کلاس ها نوجونان اوقات فراغت شان را در کوچه ها سر می کردند ولی الان همه دارند ورزشکار می شوند. در کنار ورزش روی مسائل فرهنگی و دینی بچه ها نیز کار می شود. حدود یک سوم از نوجوانان روداب را جذب کرده ایم. نصف بیشترشان قبلا مسجدی نبودند ولی الان همه مسجدی اند و در نماز جمعه هم حضور فعال دارند».


از حجت السلام کیانی می‌ پرسم فعالیت ورزشی چه ربطی به امام جمعه یک شهر دارد که می گوید:‌ « امام جمعه همان گونه که می گویند روح یک شهر است باید حکم روح یک شهر را بازی کند و نقش خود را درست ایفا کند. نمازجمعه فقط در یک روز جمعه خوانده می شود اما اثر این باید سطح شهر کامل دیده شود یعنی امام جمعه در یک شهری از طرف ولی فقیه می تواند خیلی کارها انجام دهد خوب چرا این ها را انجام ندهد. نماز جمعه ای که در آن نوجوان نداشته باشیم نمازجمعه ی بی فایده است. نماز جمعه ای که در آن جوان نداشته باشیم نمازجمعه ی بی روحی است. ما برای این که این ها را به مساجد و نمازجمعه جذب کنیم از این طریق وارد شدیم.»

سراغ نوجوان در حال تمرین می رویم تا بپرسیم از کلاس ها راضی هستند یا نه؟ اولین نفر نوجوانی از روستای ملوند است: «رضا ملوندی کلاس دوم راهنمایی هستم. شش ماه می شود که در کلاس هاس کاراته شرکت می کنم. خود حاجی رجب نیا به روحانی روستا گفتند که می خواهند کلاس های ورزشی برگزار کنند و من هم خبردار شدم. کلاس ها در حسینیه ملوند برگزار می شود و حدود ۳۵ نفر هستیم که در کلاس ها شرکت می کنیم. شرکت در کلاس های ورزشی باعث شده که بدن های ما سفت شود و بجای این که بیکار باشیم ورزش کنیم. حاج آقا سرتمرین برای مان بحث اخلاقی می کنند و حدیث های خوبی هم می گویند. حاج آقا برای ما یک نعمت هستند».


نوجوان بعدی از خود روداب است: « سجاد جوان فر از روداب هستم. حاج آقا در کلاس هایش روی اخلاق خیلی تاکید می کند. می گوید باید اخلاق تان درست باشد تا بتوانید بدن خود را بسازید. از وقتی با حاج آقا آشنا شدم در نماز جمعه شرکت می کنم. حاج آقا طوری ما را آموزش می دهند که اگر یک سال دیگر در روداب نبودند کلاس ها تعطیل نشود. گفته اند اگر از این جا بروند ماهی یک بار می آیند به کلاس ها سر می زنند. ما از کار حاج آقا خیلی راضی هستیم و گمان نکنم که همچین مربی در سطح کشور وجود داشته باشد».

نوجوان بعدی از روستای شمس آباد است: « من مهدی فریدون کلاس ششم ابتدایی هستم. سه ماه می شود که کلاس ها در حیسینه روستا برگزار می شود. قبل از برگزاری کلاس ها فقط در کوچه ول بودیم ولی الان دیگر رزمی کار هستیم. خانواده ها هم از وقتی به باشگاه می رویم از ما راضی تر هستند».


کلاس ها در برآباد هم برگزار می شود: « الیاس برآبادی کلاس ششم هستم. هشت ماه می شود که کلاس ها در حسینیه روستا برگزار می شود. تنها کلاسی که در روستا برگزار می شد کلاس قران بود و ما برای بازی فقط می توانستیم فوتبال بازی کنیم. حاجی روی اخلاق ما خیلی تاکید دارد. من بزرگ شوم دوست دارم معلم ورزش شوم».

تمام این روستاها را حاجی رجب نیا با ماشین خودش می رود آن هم در جاده های خراب بخش روداب. از زبان حجت السلام رجب نیا درباره این کلاس ها می شنویم: « من بچه مشهد هستم و حدود یک سال می شود که در روداب هستم. من خودم کاراته کارم و به همین دلیل کلاس های کاراته را در روداب و چند روستای این بخش دایر کردم. ورزش فضای مناسبی را برای ارتباط با نوجوانان ایجاد می کند. بعد از برگزاری کلاس ها، حالا تمام شاگردهایم در مساجد و ستاد نماز جمه و بسیج حضور فعال دارند. با ماشین خودم برای برگزاری کلاس به روستاها می روم و در این جاده های خراب روداب کار خطرناکی است. کارهای دیگری هم قرار است با همکاری بچه ها انجام بدهیم.»

 

این بود گزارشی از یک طلبه جهادی که توانسته است با کم ترین امکانات بیش از صد نوجوان را دور خودش نگه دارد و در کنار تمرین فعالیت های رزمی برای آنها از دین و اخلاق بگوید.
Share/Save/Bookmark


۱۳۹۵-۰۴-۰۶ ۰۴:۳۱:۳۴
احسنت اجرشون با خود خدا .... (42355)
 
۱۳۹۵-۰۴-۰۷ ۲۰:۵۴:۲۶
آفرين به ايشون
اجرشون با اقا امام زمان (42367)
 
صانعی
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۵-۰۴-۱۰ ۱۲:۲۸:۰۵
کار بسیار پسندیده و خوبی است که لازم است مسولیین ذی ربط حمایت های خود را از این نوع کارها دریغ نکنند.
هم ورزش است و هم تهذیب و هم تحصیل و لبیکی است به فرمایش گهربار مقام معظم رهبری (42399)