کد مطلب: 12172
 
پـایگاه انتقال‌ خـون سبزوار فـرسوده تـرین پـایگاه استان خراسان رضوی
يکشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۵ ساعت ۲۲:۴۰
 
رئیس پایگاه انتقال خون سبزوار گفت: براساس بازدیدهای بازرسان سازمان انتقال خون، ای پایگاه به لحاظ فضای فیزیکی و عمرانی فرسوده ترین پایگاه استان خراسان رضوی است.
پـایگاه انتقال‌ خـون سبزوار فـرسوده تـرین پـایگاه استان خراسان رضوی
 
دکتر پرستو جمیلی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این پایگاه با هفت تخت فعال علاوه بر فضای فیزیکی، باید دارای تجهیزات به روزی چون دستگاه هموشیکر، سانتریفوژ یخچالدار و بلاست فریزر پشتیبان باشد که هم اکنون با محدودیت تامین تجهیزات مواجه است.

وی ادامه داد: تاکنون بارها درخواست به روز رسانی دستگاه ها به سازمان ارسال شده اما به لحاظ کمبود بودجه در عمل کار خاصی انجام نشده است.

وی با بیان اینکه،‌ این پایگاه براساس چارت سازمانی مصوب باید سه پزشک داشته باشد، اظهار کرد: دانشگاه علوم پزشکی برای رفع این کمبود؛ یک نیروی پزشک در اختیار پایگاه قرار داده است که با اتمام طرح این پزشک نیز از بهمن ماه در پایگاه حضور پیدا نمی کند.

جمیلی ادامه داد: کمبودهای پایگاه سبب شده تا ساعت انتظار مراجعین به حدود یک ساعت برسد و این امر باعث کاهش مراجعات می شود.

وی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: با ارزش گذاری خون میزان درخواست های نابه جای بیمارستان ها از خون و فرآورده های خونی کاهش زیادی یافته است.

وی اضافه کرد: حجم خون ارسالی به بیمارستان های سبزوار به ویژه مرکز درمانی شهیدان مبینی بسیار زیاد بود که با اجرای این طرح از مردادماه سال گذشته تمامی بیمارستان ها در قبال استفاده از خدمات مبلغی را به سازمان پرداخت می کنند.

رئیس پایگاه انتقال خون سبزوار گفت: ۹۰ درصد این هزینه توسط سازمان های بیمه گر، ۶ درصد توسط بیمار پرداخت بقیه توسط بیمارستان پرداخت می شود.
جمیلی در مورد پروژه عمرانی این پایگاه نیز گفت : عملیات این طرح در سال ۹۱ آغاز شد اما از این سال تاکنون در اجرا هیچ پیشرفتی نداشت و امسال نیز مبلغ ۷۰۰ میلیون تومان برای عملیات اجرائی آن پیش بینی شده که تاکنون این مبلغ نیز تخصیص نیافته است.
جمیلی میزان اهدا خون در ۹ ماهه امسال را ۱۰ هزار و ۴۸۶ واحد بیان کرد و تصریح کرد: در این مدت ۱۲ هزار و ۲۱۲ نفر به پایگاه مراجعه کردند که از این تعداد بیش از ده هزار نفر موفق به اهدا شدند.
وی با بیان اینکه یکی از استراتژی های سازمان مشارکت هرچه بیشتر بانوان در اهداء خون است، افزود: میزان اهدا خون در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۲ درصد افزایش یافته است.
جمیلی ادامه داد: در این مدت ۶۶۱ بانو موفق به اهدا شدند که نسبت به سال گذشته ۱۶ درصد افزایش را نشان می دهد.
Share/Save/Bookmark