کد مطلب: 12712
 
شهرداری یا شهربازی!؟
چهارشنبه ۲۳ اسفند ۱۳۹۶ ساعت ۱۵:۳۰
 
ایام عید که می رسد با حجم وسیع فعالیت نیروهای زحمت کش شهرداری رو به رو می شویم. همان طور که همه به شعار «شهر ما خانه ما» اعتقاد دارند؛ مدیران شهرداری هم تلاش می کنند که علاوه بر خانه شان، شهرشان را هم بتکانند! خب چه کاری بهتر از این که به چند کارگر شهرداری چند سطل رنگ بدهیم که بولوارهای شهر را رنگ بزنند؟ خیلی خوب است که مدیران شهری هم که خیلی زحمت می کشند؛ یک سطل رنگ در دست بگیرند و در دست دیگر هم یک عدد موبایل برای سلفی گرفتن و ثبت خدمت رسانی. بالاخره دو روز دیگر احساس تکلیف عده ای گل می کند و نیاز است که مردم این خدمات بی شائبه شان را بدانند!

یکی دیگر از کارهایی که نشان دهنده خدمات زیاد شهرداری است زیباسازی شهر است. البته شهر در نظر مسئولان شهری فقط شامل محدوده خاصی از میدان لاله، نجارآباد، طبس و باغ ملی می شود. البته طبیعتاً تا شروع به زیباسازی از میدان لاله می کنند و تا بخواهند به میدان های بعدی مثل هفت تیر و سبریز برسند یا اعتبارات تمام می شود یا عید شروع!

این روزها که از خیابان های شهر می گذری می بینی که کارگران مشغول کارند، ولی کارگران گویی بازیچه ی دست مدیرانی هستند که بیشتر به فکر بزک شهر هستند. البته بزک شهر خیلی بهتر است از بزک آدم ها. ولی خب بزک کردن هم که بی خرج نمی شود، سرخاب و سفیدابی می خواهد! سرخاب و سفیداب شهرداری هم یک سطل رنگ است و چند پاکت سیمان و تعدادی طرح آن هم برای بالای شهر.

دوباره عید می شود و میدان های پر تردد شهر زیبا می شوند، شهر زیبا! اما کمی آن طرف شهر هم میدان هایی هستند که گویی اصلا جزوی از این شهر نیستند. اسلام آباد و جعفرآباد را اسلام آباد سیتی و جعفرآباد سیتی کنید تا خیال مردمانش از این بی توجهی شهریاران شهردار راحت شود.

خیابان هایی هم هست که چاله هایی دارند که به چاه ویل می مانند و اگر در آن ها بیافتی حسابت با کرام الکاتبین است و بیرون آمدن از آن به لطایف الحیلی نیاز دارد و عصای موسایی و سحر و جادویی! چاله هایی که دیگر چاله نیستند و بلکه چاهی هستند که اگر یک کم دیگر حفرشان کنی شاید به نفت برسی!

دم عید، بیشتر به جای «شهرداری» با «شهربازی» رو به رو می شویم. البته ما به خوبی می دانیم که شهربازی خرج دارد، کار دارد. شما یازده ماه سال را شهردار هستی و یک ماه را شهرباز. وقتی که شما به شهربازی می روید طبیعتا خرج می کنید، در مدیریت شهربازی گونه هم طبیعتا باید پولهایی خرج شود تا بگویند که بله ما هم کاری کرده ایم!

همین میدان ها و بولوارهایی که کارگران بیچاره زیباسازی می کنند، جزو بیلان کاری حضرات می رود و آن جاست که جای کارگر زحمت کش و یک مدیر عوض می شود. تو گویی که در این مملکت طبقه ای جدید به وجود آمده اند از مدیران نجومی بگیر و شهرباز که بیشتر به فکر زیباسازی هستند تا کار زیرساختی. اگر هوشنگ ابتهاج در سبزوار بود و هر سال با آمدن عید این حجم وسیع زحمات و خدمات و بزک کردن شهر را می دید حتما می گفت:
«ارغوان این چه رازیست که هر بار بهار با عزای دل ما می آید!!»
Share/Save/Bookmark