کد مطلب: 11695
 
«پتروشیمی سبزوار»پس از ۷سال بلاتکلیفی، در انتظار ابطال جواز تأسیس
دوشنبه ۳ خرداد ۱۳۹۵ ساعت ۲۱:۵۱
 
رئیس اداره صنعت و معدن و تجارت سبزوار گفت: پتروشیمی از جمله پروژه‌های سال ۸۸ است که شرکت پیمانکار این مجموعه دارای مشکلات مدیریتی و داخلی است و در صورتی که تعیین تکلیف نشود جواز تاسیس این طرح صنعتی را باطل می‌کنیم.
به گزارش سلام سربدار، علی امید‌بخش اظهار داشت: این جوازهای صنعتی در زمینه ایجاد کارگاه و کارخانه‌های صنعتی متوسط و کوچک در حوزه تولیدی محصولات صنعتی بوده است. این جوازها با سرمایه ثابت ۱۲۵۳ میلیارد ریال در شهرستان صادر شده که زمینه اشتغال ۱۱۶۳ نفر را فراهم کرده است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار تصریح کرد: در این مدت همچنین ۱۸ فقره پروانه بهره‌برداری واحد صنعتی با سرمایه ثابت ۲۰۶ میلیارد ریال صادر شده که زمینه اشتغال ۳۹۰ نفر را در شهرستان فراهم کرده است.

امید بخش عنوان کرد: در مجموع در سال ۹۴ تعداد ۸۸ فقره جواز تاسیس و پروانه بهره‌برداری با سرمایه ثابت ۱۴۵۹ میلیارد ریال با ظرفیت اشتغال ۱۵۵۳‌نفر در شهرستان صادر شده که در مقایسه با سال ۹۳ نشان از رشد ۱.۴ برابری میزان شاخصه های صنعتی در سال گذشته را دارد.

وی با اشاره به رشد ۱.۳۵ برابری در تعداد مجوزهای صادره بیان کرد: در این مدت همچنین شاهد افزایش ۱.۵۰ برابری میزان رشد اشتغال شهرستان هستیم.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار با اشاره به صدور ۴۷ فقره جواز تاسیس با سرمایه ثابت ۷۹۱ میلیارد ریال و زمینه اشتغال ۶۵۷ نفر در سال ۹۳ تصریح کرد: در این مدت نیز تعداد ۱۸ فقره پروانه بهره برداری با سرمایه ثابت ۳۰۱ میلیارد با ظرفیت اشتغال ۳۸۰ نفر را فراهم شده بود.

امید بخش اضافه کرد: در سبزوار تعداد ۲۷۰ واحد صنعتی فعال وجود دارد که از این تعداد ۸۱ واحد در دو شهرک صنعتی سبزوار فعال، نیمه فعال و یا به دلیل مشکلات نقدینگی وخاص خود تعطیل هستند.

وی با بیان اینکه محصولات تولید شده در واحدهای صنعتی سبزوار دارای کیفیت بسیار بالایی در مقایسه با نمونه خارجی است بیان داشت: با توجه به نامگذاری شعار سال برنامه ما در سال جاری جذب سرمایه گذار و حمایت قانونی از آنها در راستای ایجاد اشتغال و بهره برداری از بستر مناسب قانونی برای حمایت از صنعتگران و تولید کنندگان شهرستان است.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار با اشاره به راه‌اندازی واحدهای صنعتی بزرگ با مشارکت سرمایه‌گذار خارجی در شهرستان تصریح کرد: طرح صنعتی پارس هستی آسیا نیز با مشارکت یک سرمایه‌گذار ایتالیایی در حال انجام است که این پروژه با پیشرفت فیزیکی ۶۰ درصد در حال اجرا است، دستگاه‌ها هم اکنون در گمرک است که با ترخیص آن به محل ساختمان وارد می‌شود.

وی در مورد روند طولانی برخی طرح‌ها خاطرنشان کرد: متاسفانه رکود اقتصادی در سال‌های اخیر سبب توقف و یا حرکت لاک پشتی برخی طرح‌های بزرگ شده بود که با پیگیری انجام شده توسط نمایندگان مردم در دوره نهم مجلس شاهد شتاب گرفتن عملیات اجرائی پروژه‌هایی چون بتن سبک، طرح داروسازی طاها، الیاف بوستان پارت وغیره بودیم.

امیدبخش با اشاره به وضعیت پتروشیمی سبزوار نیز گفت: شرکت پیمانکار این مجموعه دارای مشکلات مدیریتی و داخلی است در صورتی که تعیین تکلیف نشود جواز تاسیس این طرح صنعتی را باطل می‌کنیم.

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت سبزوار افزود: پتروشیمی از جمله پروژه‌های سال ۸۸ است که تاکنون تعیین تکلیف نشده تاکنون چندین نوبت به ستاره خراسان برای فعال کردن کارگاه اخطار داده‌ایم اما اعضا به جای فعال کردن کارگاه، بیشتر درگیر مشکلات داخلی خود هستند.

وی یادآور شد: ما نهایت تعامل را با صنعتگر داریم اگر مشکلات قابل قبول و خارج از توان آنها باشد اداره صنعت با آنها مدارا خواهد کرد اما اگر از رفتار آنها ناامید شویم نسبت به ابطال جواز تاسیس پس از اخطارهای قانونی اقدام خواهیم کرد.

امید‌بخش با اشازه به فعالیت ۵۰ واحد قطعه سازی در شهرستان یادآورشد: سبزوار می‌تواند تبدیل به قطب قطعه‌سازی در غرب استان خراسان رضوی شود که در همین راستا پیگیر ایجاد یک شهرک قطعه‌سازی در شهرستان هستیم تا از جزیره‌ای بودن واحدها و پراکندگی قطعه سازان جلوگیری شود.

وی گفت: در سند توسعه شهرستان نیز به این موضوع نیز توجه شده و به دنبال اخذ مجوزهای لازم برای ایجاد این شهرک هستیم.
Share/Save/Bookmark
مرجع : تسنیم