کد مطلب: 10182
 
هشـدار؛ کاهـش جمعیـت آهـوان منطقه سبـزوار
چهارشنبه ۱۰ تير ۱۳۹۴ ساعت ۰۱:۳۴
۱
 
رییس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار با ابراز نگرانی از وضعیت زیستی آهوان غرب خراسان رضوی، نسبت به کاهش جمعیت این حیوان هشدار داد.
محمدعلی عمارلو گفت: خشکسالی های پی درپی سالهای اخیر سبب خشکی و کمبود علوفه در مراتع شهرستان های سبزوار، داورزن و خوشاب شده است بطوریکه آهوان برای تغذیه و چرای خود ناچارند کیلومترها از این منطقه دور شوند.

وی کمبود علوفه را یکی از تهدیدهای جدی حیات وحش در مراتع این سه شهرستان اعلام کرد و افزود: علاوه بر این کمبود منابع آبی نیز جمعیت وحوش این منطقه بویژه آهوان را تهدید می کند.

رییس اداره حفاظت محیط زیست سبزوار با اشاره به ساخت چند آب انبار و آبشخور برای تامین آب شرب آهوان در مناطق مختلف، اعتبارات دولتی در این زمینه را محدود دانست و افزایش اعتبار و کمک خیرین و موسسات خیریه را برای تامین آب و علوفه مورد نیاز آهوان این شهرستان ها خواستار شد.

منطقه پناهگاه حیات وحش "شیر احمد" با ۲۳ هزار هکتار ، منطقه حفاظت شده "پروند " با ۱۶ هزار و ۹۰۰ هکتار ، منطقه شکار ممنوع "ریوند" با ۷۵ هزار هکتار و منطقه "کمر قلعه" نیز با ۳۳ هزار هکتار ، زیرپوشش اداره حفاظت محیط زیست سبزوار است.

پناهگاه حیات وحش شیراحمد شهرستان سبزوار از گذشته های دور بعنوان یکی از زیستگاههای خوب آهو مطرح بوده و طبق آخرین سرشماری (سال۸۴) حدود ۲ هزار و ۳۰۰ راس از این حیوان در آن مشاهده شده است.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خبرگزاری صدا و سیما


۱۳۹۵-۰۲-۰۶ ۱۰:۰۳:۱۵
مدیریت نادرست وناتوان باعث این معضل شده است خشکسالی بهانه ای برای سرپوش گذاشتن برناتوانیست (41753)