کد مطلب: 7201
 
قابل توجه مسئولان محترم
درد دل کشاورزان آفتاب سوخته چشام
چهارشنبه ۲۰ فروردين ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۱۶
۷
 
مطلبی که حال حاضر پیش رویتان قرار گرفته داستان و واقعیت تاریخی و یا خاطره نیست، حقیقتی است که پس از یک سال کم کم دارد رنگ و لعاب تاریخی به خودش می دهد. یک سال از خشک شدن قنات چشام میگذرد و کسی نیست پای صحبت مردم و کشاورزان آفتاب سوخته و خونگرم چشام بنشیند و از مشکلات و گرفتاری ها و نداشته های آنان بپرسد.

کجایند داعیه داران، کجایند آنانی که به هنگام وعده و وعید باد بر گلوی خود می اندازند و همه را فدای اهدافشان می نمایند. کجایند ادارات وابسته، کجایند …؟

فرماندار و بخشدار محترم شهرستان داورزن؛ جهاد کشاورزی که وظیفه اصلی و سنگین برعهده شماست و برادران محترم شورای چشام، وقت بسیار بر کشاورزان آفتاب سوخته و کم توقع گران آمده. کشاورزی که در طی یک سال گذشته هیچ محصولی نداشته، با این اوضاع کنونی چگونه به رفع نیازها و خواسته های خود و خانواده اهتمام بورزد؟ آفتاب سوختگانی که یک سال تمام بر همت خود بالیده اند تا مسیر آبرفت قنات را باز گشایی نمایند و از هیچ کوششی فرو گذار نکرده اند، نباید لااقل حمایت کننده یا قانونی برای حمایت این عزیزان و کشاورزان باشد تا کمی از اندوه و گرفتاری آنان در این مدت بکاهد؟

اگر این چنین نیست پس برای چه و چگونه ادعا می کنید که بسترهای لازم برای اشتغال زایی و کشاورزی فراهم شده است؟ چرا فکر می کنید مردم همیشه باید آخرین نقطه پرگار شما باشند؟ مردمی که به وقت نیاز با عزمی مثال زدنی به دعوت شما لبیک می گویند و در تمام صحنه ها حضور موثر و غرور آفرینی دارند. مسئولین محترم این که نه شد هر وقت مشکل به وقوع پیوست به سراغ آن بروید، باید قبل از تمام این مسائل و مشکلات، فکر آن را کرده باشید که نشود اینگونه که فی الحال شده و مردم و کشاورزان چشام را به خود رها کرده و هر از چند گاهی فقط خودی نشان دهید و بگویید به فکرتان هستیم و چه می کنیم و چه ها کردیم...

درد دل مردم و کشاورزان چشام از حد فزون یافته و تمام این عزیزان و سروران درخواست شان این بود که از طریق این رسانه همه گیر سخنشان را به گوش همه و همه برسانیم تا شاید کسی جایی باشد که به دادشان برسد. به خدا روستائیان بجز آب و زمین و امنیت هیچ چیز نمی خواهند، لااقل به خواسته آنان احترام بگذاریم و درد دلشان را بیشتر و بیشتر نکنیم.

عاجزانه و خواهشانه از تمام مسئولین کشوری و لشکری استدعا داریم فکری برای قنات مسدود شده چشام بردارند چرا که بالغ بر ۲۰۰ خانوار از این قنات ارتزاق می کنند و فی الحال تمام این آفتاب سوختگان دست یاری شان بسوی شماست. بفشارید دستشان را که در آینده بسیار نیاز خواهید داشت که این مردم خونگرم و دوست داشتنی و ولائی دست شما بفشارند.

و من الله التوفیق
منتظران ندای مسئولین محترم
Share/Save/Bookmark
مرجع : چشام نیوز


چشامی
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۱:۲۰:۵۲
پرداختن به این موضوع بسیار بجا بود . حیف که کسی به داد این صبور مردم نخواهد رسید. در این مدت که از مسدود شدن قنات میگذرد هیچکس بفکرش نبوده غافل از اینکه زندگی خیلیها وابسته به همین عامل گرانقدر است. کاش مسوولین سختی زندگی روستا را تجربه میکردند. یا کاش روستای من هم یک نفر را می داشت که جرات استفاده از رابطه اش را در راستای رفاه مردمانش می داشت. کاش کاش.... (21494)
 
احمد ریانی خواه
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۵:۰۷:۲۲
به نام خداوند جان و خرد
به نام او که همواره در گوش جان ما پیامش این چنین طنین انداز است: «إِنَّ اللَّهَ لَا یُغَیِّرُ مَا بِقَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ» (رعد/ ۱۱) و در جای جای قرآن کریم این اصل بنیادین حیات اجتماعی بشر را به گونه ای ترسیم می کند که حال و روز هیچ ملت و گروهی را جز خود آنان تغییر نتواند داد: «ذَلِکَ بِأَنَّ اللَّهَ لَمْ یَکُ مُغَیِّرًا نِعْمَةً أَنْعَمَهَا عَلَى قَوْمٍ حَتَّى یُغَیِّرُوا مَا بِأَنْفُسِهِمْ وَأَنَّ اللَّهَ سَمِیعٌ عَلِیمٌ» (انفال/۵۳)
اما دردی فراتر از این را باید نگریست:
بی توجهی مسئولان و اندیشمندان ساختمان شیشه ای وزارت جهاد کشاورزی که هیچ با خاک و باد ‌و آفتاب و گرما سر و سری ندارند غم دیرینه اهالی این کهن دیار است. در ساختمان شیشه ای نشستن و به فضای سبز اطراف ساختمان سربه فلک کشیده پایتخت نگریستن و برای مشکلات کشاورزی کویرنشینان صبور و قانع و رنجور، طرح و برنامه دادن نتیجه ای جز این نخواهد داشت. اگر به گفته مولانا «روستا زادگان دانشمند به وزیری پادشه بروند» درد و غمی این چنین سخت و سنگین را بهتر درک خواهند کرد ولی چه می شود کرد که چنین نشده است. از دیگر سو ما نیز تا گفته ایم از خوبی ها و توانمندیها و استعدادها و داشته ها گفته ایم و نگذاشته اند یا نخواسته اند که از کمبودها و فشارها و تنگناها و بی توجهی ها بگوییم تا بشنوند و درک کنند.
مناطقی مانند چشام مناطق محروم نیست؛ مناطق نابرخوردار و کم برخوردار است که سیاستهای ناعادلانه و چپاولگرانه حزبی و باندی و جناحی جلوی پیشرفت آن را گرفته و چشام این نگین کویر را بدین روز انداخته است؛ باشد که جوانان این سامان و دیگر دردمندان و دانایان با همفکری، همگرایی و اتحاد، صدای فشرده این جماعت شوند و گوش خفته خفتگان بی غم را به ارتعاش درآورند.
باری نیز نمی توان به وعده های سیاسی و رأی آورانه سیاستمداران دل خوش کرد که نتیجه ای جز همین گرفتاری های یک ساله اخیر چشام به بار نخواهد داد؛ چه خوش می گوید حافظ که: «رفیقان چنان عهد صحبت شکستند/ که گویی نبوده‌ست خود آشنایی»
باید همگان با هم، بسان دستی واحد و صدایی یگانه و گامی استوار بر این بی توجهی ها و ناعدالتی ها بخروشند و دیگران را از خواب خوش بی‌دغدغه‌ و سیاست زده بیدار سازند تا کویر، این تاریخی که به صورت جغرافیا نمایان گشته و هر روز در پرتو بی توجهی های مسئولان بی درد، کرانه آن ناپیداتر می شود، همچون گذشته به ایام خوشی و خرمی و آبادی و پیشرفت و اعتلا و سرزندگی و امید برسد:
یاری اندر کس نمی‌بینم یاران را چه شد
دوستی کی آخر آمد دوستداران را چه شد
آب حیوان تیره گون شد خضر فرخ پی کجاست
خون چکید از شاخ گل باد بهاران را چه شد
کس نمی‌گوید که یاری داشت حق دوستی
حق شناسان را چه حال افتاد یاران را چه شد
لعلی از کان مروت برنیامد سال‌هاست
تابش خورشید و سعی باد و باران را چه شد
شهر یاران بود و خاک مهربانان این دیار
مهربانی کی سر آمد شهریاران را چه شد
گوی توفیق و کرامت در میان افکنده‌اند
کس به میدان در نمی‌آید سواران را چه شد
صد هزاران گل شکفت و بانگ مرغی برنخاست
عندلیبان را چه پیش آمد هزاران را چه شد
زهره سازی خوش نمی‌سازد مگر عودش بسوخت
کس ندارد ذوق مستی میگساران را چه شد (21505)
 
سایت چشام
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۵:۱۳:۲۶
با سلام و تشکر از حسن نظر و نیت شما.
شام چشمانی بر کویر دارد و دستانی امیدوار بر آسمان. کویر را می‌نگرد و ترس و وحشت از ظلم و بی‌مهری کویر در دلش خانه کرده است اما به الطاف الهی و آسمان بیکران و آبی خود امیدوار است. به جای آب آبی آسمان را دارد و بدان دلخوش کرده تا خشکسالی‌ها و بی‌آبی‌های را از یاد ببرد. چهره کویری و نیم‌سوخته‌ی روستا حکایت از گذر دوران متمادی است که با فراز و نشیب و خوشی و ناخوشی و نیز بی توجهی مسئولین ملی و فرا ملی بر این کهنْ‌دیار گذشته است.
اهالی خونگرم و مردمی چشام تا کی باید شاهد این بی مهری ها شوند. بی مهری هایی که صورت گرفته اعمم از نبود امکانات در حد چشام با استفاده از جمعیت 2000 نفری و اکثرا جوان آن و نیز توسعه نیافتن چشام به بخش و شهر و ... اینها همه گوشه ای بود از بی مهری های صورت گرفته مسئولین محترم.
همانطور که دوست عزیزمان گفته کاش دوستان چشامی می توانستند از رابطه شان در راستای رفاه مردم چشام بهره ببرند و نباشد این چنین که فی الحال شاهد آن هستیم.
امیداوریم لااقل به همت دوستان عزیزی همچون شما بتوانیم کاری در این خصوص انجام دهیم.
با تشکر و سپاس (21506)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۰ ۱۷:۳۱:۵۳
واقعا همین طور است. تا ما روستاییها را لازم دارند به سراغ ما می ایند. (21507)
 
فیض
۱۳۹۳-۰۱-۲۱ ۰۹:۵۴:۰۳
روستای چشام پر جمعیت ترین روستای منطقه ی ماست که امیدوارم این مشکلشون هم حل بشه. (21526)
 
۱۳۹۳-۰۱-۲۱ ۱۱:۳۹:۴۷
اوضاع کشاورزی در سبزوار هم خیلی نابسامان است کمااینکه داورزن هم قبلا جزو سبزوار بوده. مدیران جهاد کشاورزی سبزوار اصلا به کشاورزان توجهی ندارند. (21529)
 
حسن
۱۳۹۳-۰۱-۲۱ ۱۶:۱۹:۲۰
با عرض سلام و تشکر از اهل قلم که حرف مردم را انعکاس دادند
فقط در حد حرف خواهند گفت که ما اینچنین میکنیم و انچنان اما نمیدانند که مردم از خواب بیدار شده اتند و باید به فکر مردم بیفتند انشاءالله با روی کار امدن مسئولین دولت تدبیر و امید اوضاع نابسامان چشام بهتر شود (21540)