کد مطلب: 9218
 
گفت وگو با علي مومني مقدم مرشد برتر جوان کشور:
مرشدي، مسير زندگي ام را عوض کرد
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۳ ساعت ۰۹:۲۷
۲۰
 
رشته مرشدي زورخانه راهي بود که مسير زندگي ام را عوض کرد و خدا را شاکرم که اين راه راپيش پاي من گذاشت.
مرشدي، مسير زندگي ام را عوض کرد
 
ورزش پهلواني و باستاني از سابقه زيادي در سبزوار برخوردار است. برخي معتقدند قدمت اين رشته به دوران سربداران برمي گردد و مردم سبزوار به خصوص جوانان و پهلوانان اين خطه در آن دوران به دور از چشم حاکمان و سربازان مغول در سرداب ها به تمرين حرکات ورزش پهلواني مي پرداختند و با قيام سربداران با آمادگي کافي عليه ظلم و ستم مغول شوريدند. اين رشته ورزشي اکنون نيز در سبزوار علاقه مندان خاص خود را دارد و جوانان و نوجوانان زيادي در گود زورخانه ها پا مي گذارند. يکي از اين جوانان که خوشبختانه کارنامه درخشاني در رشته باستاني و در بخش «مرشدي» دارد، علي مومني است که با او به گفت وگو پرداختيم.

- خودتان را بيشتر معرفي کنيد.

«علي مومني مقدم» هستم، متولد شهريور ۱۳۷۶ در شهرستان سبزوار. از دوران ابتدايي در مدرسه در بيشتر برنامه هاي فرهنگي، هنري حضور داشتم. درمدرسه قرآن واذان قرائت مي کردم و در ادامه هرچه مي گذشت به صورت جدي تر کارهاي فرهنگي- هنري را دنبال مي کردم. از سال دوم راهنمايي جذب رشته ورزش زورخانه اي در شهرستان شدم و خوشبختانه با حضور و راهنمايي هاي استادان فرزانه اي همچون مرحوم استاد سيد حسن نقيب زاده و استاد مجيد نقيب زاده (فرزند برومندشان) و استاد علي يعقوبي، مرشدي زورخانه را به صورت حرفه اي در دستور کار قرار دادم و چون زمينه هنري نسبتا خوبي داشتم، کار را با نظارت استادان نامبرده ادامه دادم. رشته زورخانه اي ورزش اجدادي ايرانيان و پهلوانان است و تنها ورزشي است که درآن به طور مرتب نام ائمه اطهار(ع) برده مي شود و هم روح وهم جسم تقويت مي شود و منش جوانمردي در آن ديده مي شود.

- از حضورتان در مسابقات مرشدي زورخانه برايمان بگوييد.

از تيرماه سال ۱۳۹۱ چهارمين جشنواره «مرشدان برترايران زمين» در شهرستان سبزوار برگزارشد که درآن سال سبزوار ۲ گروه مرشدي را براي رقابت با مرشدان برتر ايران آماده کرده بود. در آن سال، گروه الف سبزوار متشکل ازمرشدان سيد علي سجادي، عباس نارنجي، سيد مجيد نقيب زاده و عباس دروکي بود که مقام اول گروهي کشور راکسب کرد وگروه «ب» متشکل از سيد مرتضي آل احمد، سيد مرتضي ناظميان، من و عماد ابارشي بوديم که مقام دومي کشور راکسب کرديم و ديگر استان ها پشت سر مرشدان سبزوار قرار گرفتند که اين اولين حضور من درمسابقات بود.

بعد از آن در مسابقات هنرهاي فردي مرشدي نوجوانان کشور هم عناويني کسب کردم. با پشتکار و تلاش و همچنين حمايت هاي همه جانبه استادانم توانستم در بهمن ۱۳۹۲ در مسابقات دانش آموزي ورزش هاي تيمي زورخانه اي و هنرهاي فردي که به ميزباني خراسان رضوي برگزار مي شد، براي اولين بار مقام قهرماني نوجوانان کشور را در بخش مرشدي کسب کنم.

در شهريور امسال هم مسابقات ورزش هاي تيمي و هنرهاي فردي در رده سني جوانان بار ديگر برگزار شد که بار ديگر مقام اول مرشدي رده سني جوانان زورخانه هاي کشور را کسب کردم. اين مسابقات در استان کرمان برگزار شد و از سطح بالايي برخوردار بود و به نوعي سخت ترين مسابقات دوران ورزشي ام بود. در مجموع رشته مرشدي زورخانه راهي بود که مسير زندگي ام را عوض کرد و خدا را شاکرم که اين راه راپيش پاي من گذاشت.

- رمز موفقيت تان چيست؟

همه مي دانيم که «نابرده رنج گنج ميسر نمي شود»؛ اين موضوع شعار نيست بلکه حقيقت است. توکل به خدا و توسل به ائمه(ع) و تلاش و پشتکار رمزي است که هميشه کار ساز است.

- از حضورتان در جشنواره فرهنگي يونسکو در يونان بگوييد؟

در مهرماه امسال به همراه گروهي از سوي اداره آموزش وپرورش سبزوار درجشنواره فرهنگي هنري «يونسکو» که درکشوريونان برگزار شد، شرکت کرديم ودر آنجا به همراه گروه هنري دف نوازي کرديم و بعد هم به صورت جداگانه هنرمرشدي را براي هموطنان عزيز مقيم يونان اجرا کردم.- وضعيت ورزش باستاني را در زورخانه هاي سبزوار چگونه مي بینید.


هر چند در سال هاي اخير، اوضاع ورزش باستاني کمي بهتر شده است اما خواستار کمک هاي بيشتري به اين رشته هستيم. در شهرستان سبزوار هم با تلاش شادروان استاد نقيب زاده و ديگر باستاني کاران دلسوز، ورزش زورخانه اي جهش چشمگيري داشته است و ان شاءا... بهتر هم خواهد شد. سبزوار، داراي ۷ زورخانه است که همه آن ها فعالند. خوشبختانه با عنايت و توجه مسئولان یکی از موسسات، ورزش در تمامي زورخانه هاي شهرستان براي مردم عزيز سبزوار رايگان شده است. تشکر پاياني من هم از همه استادانم و به خصوص خانواده ام است که مرا در اين راه حمايت کردند.
Share/Save/Bookmark
مرجع : خراسان


۱۳۹۳-۱۱-۰۳ ۲۰:۲۸:۵۴
احسنت برعلی آقا (29577)
 
مصطفی
۱۳۹۳-۱۱-۰۳ ۲۰:۳۶:۲۹
احسنت بر این مرشد نمونه (29578)
 
ابوالفضل
۱۳۹۳-۱۱-۰۳ ۲۱:۰۳:۱۲
ان شاالله سربلند وپیروز باشی (29579)
 
محمد محسن توحیدپناه
۱۳۹۳-۱۱-۰۳ ۲۱:۰۳:۵۴
درود بر مرشد عزیز علی اقا
ان شا الله موفق باشی علی جان (29581)
 
صمیمی فر
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۱۱-۰۴ ۱۵:۴۵:۵۳
سلام انشاا...در همه مراحل زندگی موفق ومویید باشید با آرزوی سربلندی وشادکامی برای شما (29613)
 
امير دلقندي
United States
۱۳۹۳-۱۱-۰۳ ۲۱:۲۲:۵۷
با سلام
به حق نسل باستاني كاراني كه همراه با شما توسط مرحوم استاد نقيب زاده در سالهاي اخير پرورش يافتند جايگاه سبزوار را در اين رشته ارزشي و ورزشي برجسته و ويژه ساخته اند
اميدوار روزهاي طلايي و افتخار افريني براي همه زحمت كشان عرصه گود و سردم
يا علي مدد (29585)
 
سید مجید نقیب زاده
United States
۱۳۹۳-۱۱-۰۳ ۲۳:۵۹:۱۱
با سلام
شما چون در کارات توکل بر خدا داری و تلاش و پشتکار و جدیت داری همیشه موفقی انشاالله بتونی اسم سبزوار در ورزش های پهلوانی و زورخانه ای خصوصا مرشدی رو زنده نگه داری و بیش از این برای سبزوار افتخار افرینی کنی انشاالله (29592)
 
جوادصالحی
۱۳۹۳-۱۱-۰۴ ۰۷:۳۱:۱۰
این بار هم مثل همیشه مایه ی افتخار ما شدی (29594)
 
زمانی
۱۳۹۳-۱۱-۰۴ ۰۸:۰۸:۳۳
موفقیت روز افزون شماراآرزومندیم (29595)
 
فروزنده
۱۳۹۳-۱۱-۰۴ ۰۸:۳۰:۴۱
درود برشما اجرای شما را دیدم عالی است (29596)
 
معاون دبیرستان شاهد حاج ملا هادی سبزواری
۱۳۹۳-۱۱-۰۴ ۰۸:۳۵:۳۴
موفقیت دانش آموز عزیز علی مومنی را در همه شئون زندگی خواستاریم. (29597)
 
مسعود
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۳-۱۱-۰۴ ۲۲:۰۵:۵۵
علی جان ایشالله همیشه تو کارت و زندگیت موفق باشی (29632)
 
بهمن جهانفرد
۱۳۹۳-۱۱-۰۵ ۱۵:۱۳:۲۴
بسیار عالی ...سرمایه ورزش پهلوانی وزورخانه ای کشورمان ایران هستید وباعث افتخار ما ایرانیها مخصوصا ورزشکاران باستانی (29670)
 
حامد
۱۳۹۳-۱۱-۰۵ ۲۱:۵۵:۴۳
آقای مومنی نه تنها افتخار شهرستان بلکه افتخار استان ما هستن .
آرزوی موفقیت برای این جوان آبنده دار کشورمون داریم . (29681)
 
ورزشکاران باشگاه ذوالفقار سبزوار
United States
۱۳۹۳-۱۱-۰۵ ۲۳:۴۹:۰۰
سلام
افتخار دیار سربدارانی داش علی اقای مومنی
همیشه زیر سایه ی مولا موفق باشی
یاعلی (29684)
 
جوادبرزگر
۱۳۹۳-۱۱-۰۶ ۰۰:۱۱:۳۳
علی جان،همه اینارو مدیون استادی هستی ک الان نیست درجمع ما،اما ثمراتی مثل تو و عباس دروکی و محسن گلستانی رو بر جای گذاشت.

استاد نقیب زاده خدا رحمتت کنه. (29687)
 
فاتحي زاده
۱۳۹۳-۱۱-۰۶ ۱۰:۵۱:۵۱
با سلام : جناب آقاي مومني
شما بزرگواران يادگاران كهنه سوار مرشدان ايران مرحوم استاد نقيب زاده هستيد و بايد ياد و خاطر آن عزيز از دست رفته را زنده نگه داريد اميد موفقيت روزافزون شما را از خداوند منان خواهانم و به روح پر فتوح استاد نقيب زاده نيز صلوات مي فرستيم (29697)
 
رنگ و ابزار امير مشهد
۱۳۹۳-۱۱-۰۶ ۲۰:۳۵:۲۸
سلام حق كه شاگرد استاد بزرگ مرد پهلوان سيدحسن نقيب زاده هستين روحش شاد يادش گرامي موفق باشي علي آقا (29713)
 
علی مومنی مقدم
United States
۱۳۹۳-۱۱-۰۸ ۱۲:۵۵:۱۸
باسلام خدمت تمام عزیزان ممنون از لطف شمابزرگواران .
انشالله ک بتونیم گوشه ای از زحمات مرحوم مرشد استادسیدحسن نقیب زاده رو جبران کنیم و یاد وخاطره ی ایشون رو زنده نگاه داریم.
بازهم ممنون .یاعلی (29800)
 
ن.حافظی
۱۳۹۳-۱۱-۱۷ ۲۰:۲۰:۵۷
سلام علی جان باعث افتخار که دیار سربداران نام اورانی همچون شما دارد
با ارزوی موفقیت برای شما
در پناه حق (30029)