کد مطلب: 11180
 
طنز/ اندر حکایات وکیل الرعایای دیار بیهق
محمود شم آبادی
شنبه ۳ بهمن ۱۳۹۴ ساعت ۱۲:۴۷
۴
 
بعد از وکالت از او پرسیدند: «یا شیخ بر منار خسروگرد افزوده شد؟» گفت «آری!» گفتند: «کمای را به جهان صادر کردی؟» گفت: «بوی بدی دارد!» از راه آهن از او پرسیدند که دستی به ریش کوتاهش کشید و با نالهای گفت: «راهش را کشیدهایم اما آهنش مانده است!»
میرزا اصلح خان چغوک الدوله را در سر، سودای وکالت از دیار سربداران افتاد. مریدان به دورش حلقه زدندی و شام و ناهار را با هم خوردندی.

روزی یکی از مریدان گفت:«ف...» میرزا چغوک به سرعت گفت:«فلکه اسرار!» مرید گفت: «مشخص است که شیخ ما سبزواری اصیل است. چون اگر او سبزواری نبود، با شنیدن ف میگفت فرحزاد نه فلکه اسرار!» از شیخ وعده های بسیار باقی مانده است که یکی از مریدان در کتابی به نام «الوعده های سر خرمن» جمع آوری نموده است.

صبحی شیخ گفت که کمای را به اقصی نقاط جهان صادر می کنیم. ظهر گفت راه آهن را به سبزوار می آوریم و شب گفت وقتی به وکالت برسم، بر ارتفاع منار خسروگرد بیافزایم.

شیخ به هم نشینی با ضعفا و دردمندان علاقه ی زیادی داشت. به حدی که در آستانه ی انتخابات حلب، حلب روغن و کیسه کیسه برنج به فقرا و مستمندان می داد در راه خدا!

بعد از وکالت از او پرسیدند: «یا شیخ بر منار خسروگرد افزوده شد؟» گفت «آری!» گفتند: «کمای را به جهان صادر کردی؟» گفت: «بوی بدی دارد!» از راه آهن از او پرسیدند که دستی به ریش کوتاهش کشید و با ناله ای گفت: «راهش را کشیده ایم اما آهنش مانده است!»

یکی از مریدان قدیم گفت: «ف...» شیخ گفت: «فلکه ی آب!!!» مرید خاموش شد و به نگاشتن کتاب «الوعده های سر خرمن» شیخ همت گماشت که خواندنش به هر کس که سودای وکالت دارد توصیه میشود. گویند مریدی که کتاب میرزا چغوک را نگاشت، در حاشیه ی کتاب آورده است که: «منظور شیخ از ف نه فلکهی اسرار و نه فلکه ی آب بوده است. بلکه فلکه معنای ظاهریست، آنچه منظور شیخ بوده همان فرحزاد است!»

گویند آخرین وعده های که میرزا چغوک به مریدان داد، آمدن راه آهن به سبزوار بود که مریدان به پای الزایمرش گذاشتند و به ریش نداشته اش خندیدند! میرزا چون سعایت و گمراهی مریدان حوزه ی انتخابیه خویش بدید، چون شمس تبریزی از نظرها غافل شد و رفت تا از حوزهای انتخاب شود که مریدانش در خم آمدن و نیامدن راه آهن نباشند!

محمود شم آبادی
Share/Save/Bookmark


احسان
United States
۱۳۹۴-۱۱-۰۳ ۱۳:۴۸:۴۶
سلام...
متن خوبی بود...اما ویرایش ضعیف انجام شده بود... (39737)
 
سعادتمند
۱۳۹۴-۱۱-۱۵ ۲۳:۴۹:۱۲
زبان تشکر داشتن در دیار ما تعریف نشده و عادت داریم نیمه خالی لیوان را ببینیم تهمت و افترا روزی هر روزمان شده خدایا ما را روشنی و بصیرت و تقوا عنایت کن. (39993)
 
امیر اصغرا
۱۳۹۴-۱۱-۲۹ ۰۹:۰۸:۳۹
اگر در هر دوره ب اندازه دوره پیش فعالیت عمرانی میشد.
وضعمون الان بهتر بود. (40534)
 
الفاطمیون
Iran, Islamic Republic of
۱۳۹۴-۱۲-۱۳ ۰۹:۴۵:۱۶
سلام سعادتمند تهمت و افترا نیست حقیقته ." این حقیقته که تلخ " خدانکنه یه کاری تو شهری انجام بشه اگه 20 تا نامزد انتخاباتی باشن همه میزارن توفعالیت های خودشون. (41236)